מאי 28 2015

השבוע שהיה כך היה: זה לא רק ספורט 24-28.5.15

חברות וחברים,

שעה שתקראו את הדברים הללו כבר נדע מה היא החלטת פיפ"א לגבי השעיית ישראל. קצת בצחוק אמרתי לאחרונה שנוכח הישגיה המרשימים של נבחרת ישראל בכדורגל, ההשעיה הזו לא משנה הרבה. אבל זה כמובן רק בצחוק, כי לפנינו עניין עמוק הרבה יותר.

הפלשתינאים אשר הולכים ומרחיבים את חזית המאבק האזרחית נגד ישראל, כבר נחלו הצלחה, גם אם בסוף יכשלו. הם הריצו את שגרירי ישראל ואת מבקשי  טובתה ללמעלה מ-200 מדינות בעולם כדי להיאבק בהחלטה הזאת. הם הקפיצו את עפר עיני וכל אנשי ההתאחדות לכדורגל לציריך ובכך גם גרמו לרעיון הרע הזה לחלחל ולהזיק, כאמור גם אם ידחה לבסוף.

כבר אמרתי פעמים אין ספור שהמערכה המדינית – כלכלית – משפטית – תרבותית – הסברתית ועכשיו גם ספורטיבית, היא מערכה קשה מבחינתנו. כל יתרונותינו הופכים לחסרונות. הבה ונפנים, בעולם אוהבים אותנו פחות ופחות ולכן אין בעיה לגבש רוב בכל פורום בינלאומי כדי לפגוע בנו. התייחסתי לכך בעיתון הארץ.

הממשלה מינתה השבוע את השר גלעד ארדן לשר ההסברה. בין היתר הוא אמור לטפל ב- BDS, זוהי תנועת החרם, הסנקציות והענישה כלפי ישראל. הגיעה העת שישראל תשקיע בכך מאמצים של ממש, אבל כדרכנו אנחנו פועלים לאט ובאדישות. ארדן הוא "גנרל ללא חיילים". החיילים הם בעיקר צבא הדיפלומטיה הקטן של מדינת ישראל שפזור ברחבי העולם, אבל הדיפלומטים כפופים למשרד החוץ ואת משרד החוץ ארדן לא קיבל. אתה הבנת את זה, ברוך?

את ענייני החוץ של ישראל מנהלים נכון להיום שישה שרים, שישה בעקבות אחד, אבל גם אחד אין. לישראל השבויה במאבק מדיני גדול כאמור אין שר חוץ. אני מאחל לארדן הצלחה, רבים עשו זאת השבוע אבל גם הסתכלו עליו בעיניים עצובות. יש סיכוי גדול כי בנושא ההסברה הוא ימצא את עצמו באותו מקום של ארבעת השרים הקודמים שנכנסו לתפקיד ויצאו ממנו בעור שיניהם. דיברתי על כך במליאת הכנסת וביומן הבוקר של רשת ב' (דקה 1:27:55).

לצפייה בנאום לחצו על התמונה

ttt

אגב, אחד נכנס ואחד יוצא, כשארדן הצטרף השבוע לממשלה, מתבקש  אחד משרי הליכוד לצאת. מי זה יהיה? זה קצת מזכיר את האח הגדול VIP, מי יודח השבוע?  ומה נעשה עם תמונת השרים שצולמה לפני עשרה ימים בבית הנשיא, האם ישפצו אותה? ישתלו את ארדן ויעקרו את בגין?

עוד שרה שעושה בימים אלה את ראשית צעדיה היא שרת התרבות והספורט מירי רגב. הקורא והקוראה הממוצעים מבינים בוודאי כי אני מכיר את מירי רגב לא מהיום ולא מאתמול. היא שימשה כדוברת צה"ל  15 שנה אחרי.  היו לה שאיפות אחרות אבל היא קיבלה בסופו של דבר תיק חשוב, שמשפיע על חייהם של אנשים רבים. כחברת כנסת היא השמיעה הצהרות ונהגה בצורה הפוכה לחלוטין לתואר ״ תרבותי״. בפנתיאון הלאומי היא תהיה ״כפיים״ ו״תעשו לו יום הולדת״ שלא לדבר על מבקשי העבודה כ״סרטן״. דברים מקוממים ומזעזעים שלא ניתן למחוק.. מכאן גם  קבלת הפנים העגומה שהכינו לה רבים בהילת האמנים, כולל שלום חנוך, שסרב לאפשר לה לפתוח את פסטיבל ישראל, בערב שלו. אני מציע, חברות וחברים,  לשפוט אותה מעתה לפי מעשיה ולפי הצהרותיה כשרה בממשלת ישראל.  לכל אחד מגיעה הזדמנות לפתוח דף חדש.

תחומי התרבות והספורט יקרים לי, שימשתי בעבר גם כמנכ"ל המשרד והשקעתי הגבה בהקמתו וביסוסו. אני מתכוון לעקוב בערנות וביסודיות אחר פעולותיה כדי להבטיח כי הן תהיינה ממלכתיות, לא פוליטיות, לא מתלהמות ולא פוגעניות. השתתפתי השבוע בתכנית "הצוללת" בה ייעצנו חברי ואני  לשרה רגב כיצד לנהוג בתפקידה החדש.

השבוע הגיעו לכנסת נציגי הסטודנטים לרגל יום הסטודנט הבינלאומי. עברו הרבה שנים מאז הייתי סטודנט (אם כי לצורך כתיבת הדוקטורט חזרתי לפקוד את האוניברסיטאות, בעיקר את אוניברסיטת בר אילן), אבל עדיין כל מפגש עם הדור הזה מעורר בי שמחה ותקווה. הסטודנטים שלנו מבוגרים, שקולים, מאוזנים  ובשלים יותר מאשר סטודנטים במדינות אחרות בעולם. החיים בארץ בכלל והשירות הצבאי בפרט  מבגרים אותם והם באים  לקמפוסים כבר כאנשים שעשו משהו בחיים. בסופו של יום, האנשים הצעירים האלה יעצבו את עתידה של מדינת ישראל. וזאת גם היתה תמצית דבריי אליהם: אל תחכו לממשלה, אל תחכו לכנסת, תפעלו אתם ברוחכם, ביוזמתכם ובכוחכם. נכון שמחאת 2011 לא השיגה את כל ההישגים, אבל היא פתחה פתח גדול וממנו צריך רק ללכת הלאה.

studentday

שבת שלום לכם. תם השרב הכבד…

נחמן שי

עדיין אין תגובות

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות