מאי 30 2014

הצעה דחופה לסדר היום 28.5.14

נושאים: נאומים

נחמן שי (העבודה):

תודה. אדוני היושב-ראש, חברי חברי הכנסת, אני רוצה קודם כול לשלוח מעל הדוכן הזה תנחומים למשפחת ריוה מתל-אביב, לבנות שירה ואיילת, שאיבדו את הוריהן בסוף השבוע, הוריהן עמנואל ומירה. נוסף עליהם נהרגו בפיגוע עוד שניים, אזרחים בלגים, אישה בת 60 וגבר בן 23. אני לא הצלחתי למצוא את שמותיהם, הם לא דווחו בעיתונות, ואני רוצה בכל מקרה להביע צער על מותם ולשלוח תנחומים לבני משפחותיהם.

האנטישמיות בת דורנו איננה נעלמת אלא נמשכת, ואפילו במקומות מסוימים מתגברת. זה עתה פורסם דוח של הליגה נגד השמצה, שמצא כי ברחבי העולם שוררות עמדות אנטישמיות עקביות. 26% מבין 53,000 איש ב-102 ארצות, מדינות וטריטוריות אובחנו כאנטישמים. 26%. זה מייצג כמיליארד איש בעולם. במדינות דוברות אנגלית האחוז הוא הנמוך ביותר – 13. אבל באירופה אנחנו רואים שבמזרח אירופה האנטישמיות מגיעה ל-34%; במערב אירופה, שם נמצאת בלגיה, 24%. יש גם אנטישמיות גבוהה יותר, כמובן, בארצות המזרח – המזרח התיכון, צפון אפריקה. אני לא מופתע, אבל זה פחות מטריד. אני רוצה להדגיש: במדינות אירופה, שבהן התחוללה השואה, שבהן גרו יהודים במשך מאות שנים, האחוז הוא מאוד גבוה – 34 במזרח, 24 במערב.

ידידי רונן הופמן מצא פה דרך לחבר את כל החוטים. אני לא בטוח שזה כך. אנטישמיות היא אנטישמיות היא אנטישמיות, ולא כל אנטישמיות היא שנאת ישראל, ויש נטייה לחבר גם את התופעות האלה. ולכן אני גם אומר שאפילו אם תיפתרנה בעיות החוץ של מדינת ישראל בינינו לבין הפלסטינים, ובכלל בינינו לבין העולם הערבי, זה לא יוריד את האנטישמיות מעל סדר-היום, לצערנו. יש כאלה שחושבים שזו נוסחות קסם. זה לא. שנאת יהודים היא כנראה דבר שמעוגן ברגשות, בהרגלי חיים, באמונות, ואי-אפשר למחוק אותה. וגם אם מדינת ישראל תתארגן יותר טוב בין המשרדים – דבר שתמיד צריך לעשות אותו, חברים וחברות – זו לא הבעיה שלנו. כאן צריך לעשות מאמץ אחר, שישראל, יחד עם ארגונים יהודיים ויחד עם ארגונים לא-יהודיים, ויש רבים לא-יהודים שאנטישמיות היא לא דגל בשבילם, שהם מוכנים לצאת למסע כזה – רק פעולה יסודית, רצינית, אמיתית, שורשית, שתחבר את כל האנשים שמאמינים שגזענות היא דבר חמור ביותר.

ואתמול הכנסת הקדישה – ידידי משה מזרחי הוביל דיון שלם בעניין הגזענות, וזה גם מעניין איך התנהל הדיון בכנסת, במאמר מוסגר, ושנאת זרים ושנאת יהודים. כל הרגשות והתחושות האלה, שנופלות בתוך קטגוריה אחת, צריך להילחם בהן, צריך לפעול נגדן ביסודיות – –

נחמן שי (העבודה):

– – בחינוך, באמצעים חוקיים, באכיפה, כדי לעקור אותן. ישראל צריכה להיות שם, אבל היא לא לבד. תודה רבה.

עדיין אין תגובות

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות