נוב 18 2011

יש סכנה לדמוקרטיה

אדוני היושב-ראש, חברי חברי הכנסת, זה יום קשה לכנסת ישראל. אני מסתכל עליך, חברי, ידידי, היושב-ראש, ואני יודע שדעתך מאוד לא נוחה מערימת החוקים שכנסת ישראל עומדת להתמודד אתם ביממות הקרובות. אלה חוקים שלא רק שהם לא מביאים כבוד לבית הזה, כי לצערי הרב יש יותר מדי פעמים שהבית הזה הוא חסר כבוד – לצערי הרב, אלא הם לא מביאים כבוד למדינת ישראל, המדינה שכולנו גאים בה, כולנו חרדים לה וכולנו רוצים לעשות ככל האפשר וככל שניתן כדי להבטיח את קיומה. לא רק את קיומה הפיזי, חברים, לא רק בזה מתמצה העניין. שר האוצר יצא, נכון, יש יציבות כלכלית, יפה הדבר, אבל זה לא מתמצה רק בהישגים כלכליים. השאלה היא גם שאלה מוסרית – איזו מין מדינה יש לנו, אדוני היושב-ראש, באיזו מין מדינה אנחנו חיים פה. שמענו קודם את הדוברים הקודמים, הדאגה לדמותה של מדינת ישראל, לערכים שמונחים ביסודה.

מה שעושה הממשלה הזאת בחוקים הללו זה פגיעה במשולש הקדוש, במשולש הקדוש שיש לו שלוש זוויות: הראשונה היא התקשורת, השנייה היא מערכת המשפט והשלישית היא הארגונים הלא-ממשלתיים. אלה שלושת הגופים או שלוש מערכות שתומכות בדמוקרטיה הישראלית. הם אבני יסוד שעליהן היא מונחת. במקומות שהממשלה לא יכולה ולא רוצה, וכבר ראינו דוגמאות כאלה, היא פונה אל ארגונים לא ממשלתיים ומבקשת מהם שהם יעשו את העבודה במקומה. יש מקומות שהם באים מתוך רצונם, מתוך החברה האזרחית, שאנחנו כל כך חרדים לה,  והם נכנסים לנעלי הממשלה והופכים להיות לכלבי שמירה של הממשלה, וגורמים לה לעשות דברים.

חוקי המימון החדשים האלה נועדו לדחוק אותם החוצה, להוציא אותם מתוך המערכת, שלא יבלבלו לנו את המוח, שלא ירגיזו אותנו.

המערכת השנייה היא מערכת המשפט במדינת ישראל. כולנו גאים בה, כולנו מאמינים בה, כולנו יודעים שיש שוויון בפני החוק, וכולנו מאמינים בשיקול דעתם של השופטים – כך חשבתי, אבל מסתבר שזה לא עובד כך יותר, ושבתוך הבית הזה זוממים, זוממים לפגוע באותה מערכת שיקולים כל כך חיונית שמנחה את בתי-המשפט בישראל. והמירוץ הזה, המהיר, לעשות את זה מייד כדי להקדים את הבחירות פה ואת הבחירות שם, ואני לא אכנס לפרטים, נועד לקבוע עובדות בטרם האדמה תתיישר – בטרם יבינו מה קורה פה תיפול ההחלטה.

והמערכת השלישית, שבלעדיה אין דמוקרטיה, אדוני היושב-ראש, אתה יודע את זה היטב, ואתם יודעים את זה, חברי. בלי תקשורת חופשית, בלי חופש דיבור, לא יכולה להתקיים דמוקרטיה. אין. תבדקו בכל העולם. עיתונות היא מעצבנת, ועיתונות היא מרגיזה, ולפעמים רוצים לסתום לה את הפה, כי זה נשמע ונראה לרגע אחד יותר טוב, אבל ברגע הבא אנחנו מבינים שבלעדיה אי-אפשר. היא צינור החמצן של הדמוקרטיה, ולכן המערכה הזאת, שהממשלה הכריזה על ערוץ-10 והטילה את שלטונה על רשות השידור, היא מערכה מסוכנת מאין כמוה, ואני אומר לך, אדוני היושב-ראש, יש סכנה לדמוקרטיה.

עדיין אין תגובות

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות