ארכיון לחודש ינואר, 2017

ינו 27 2017

עולים על כביש 1

מאת: נושאים: סיכום שבועי

 

לחצו כאן, התחברו לדף הפייסבוק שלי, תעשו לייק- והצטרפו לעדכונים שוטפים !

עולים על כביש 1

טראמפ – הבטחות הקמפיין | הציפיות המוגזמות של הימין | ראש הממשלה "מתמודד" עם "שעת השאלות" | קברניטי הקבינט כשלו | תחנת השידור של ליברמן | מה עוד היה לנו השבוע?

 חברות וחברים,

זה היה השבוע הראשון של הנשיא החדש של ארה"ב (שהוא לפעמים גם קצת ה״נשיא״ שלנו), דונלד ג' טראמפ. אין ספק שטראמפ היה מעניין, הוא מעניין ויהיה מעניין. טראמפ פתח בסדרה של צווים והחלטות ברוח הקמפיין שלו. הוא תוקף במהירות ומנצל היטב את תקופת המעבר, לאחר שנשא נאום יוצא דופן במעמד ההשבעה שבו אתגר את וושינגטון ואת האליטה השלטת בה מיהר להוציא סדרת צווים בהתאם להבטחות הבחירות שלו.

בכל זאת, קשה מאד לדעת לאן יוביל טראמפ את ארה"ב ואת העולם החופשי. ספק אם הוא בכלל רוצה את התפקיד הזה. בעיניו הכל מתחיל ונגמר באמריקה. זוהי תפנית גדולה בהשוואה לקודמיו שהבינו כי העולם מצפה למנהיגות של ארה"ב. גם אנחנו מחכים לראות מה תהיה מדיניות טראמפ, כלפי המזרח התיכון בכלל והסוגים הישראלית – פלשתינית בפרט.

מבחינת ישראל הממשלה לא נתנה לטראמפ שעת חסד ומיהרה להציג תכניות בניה בירושלים וביהודה ושומרון, מקצתן חדשות ומקצתן ישנות. אין בכך תבונה גדולה. עדיף לתת לנשיא בראשית הקדנציה לעסוק בנושאים אחרים, לגבש את הממשל ואת מדיניותו, אבל לבנט ולחבריו אצה הדרך וראש הממשלה, שנתון בחקירות נמשכות והולכות, אינו מתעמת אתם. בעוד שבועיים יצא נתניהו לוושינגטון ואז גם נדע יותר על כוונותיו ותכניותיו של נשיא ארה"ב.

אני חוזר פה על דברי, גם שאלו אותי: אני בעד העברת השגרירות האמריקאית לירושלים וכך גם שגרירויות אחרות. זוהי הבירה שלנו וראוי שהקהילה הבינלאומית תכיר בה. אבל קשה לדעת מה תהיה התגובה הפלסטינית, ואם השמועות נכונות הרי הנשיא כבר הספיק להקפיא את התכניות לשם הערכה מחדש. מה ששוב מוכיח שלא צריך לקפוץ מיד גבוה מדי.

הזכרתי כבר את חקירות ראש הממשלה. הן הולכות ומתגלגלות וגם מגלות יותר ויותר. סוף סוף הגיע ראש הממשלה לכנסת ל״שעת שאלות" והייתה זו הזדמנות לדעת יותר, אבל יו"ר הכנסת העדיף להעניק לראש הממשלה הגנה מרבית וחסם את מרבית השאלות שהופנו לראש הממשלה.

אלו ימים מכריעים לממשלה הנוכחית אבל גם לשלטון החוק. הפצצות החקירה עשויות לקבוע מדדים חדשים למותר ואסור בשירות הציבורי. אלה שאלות משפטיות וציבוריות כאחד. המפקח הכללי של במשטרה כבר הבהיר כי "מטרידים קציני משטרה בכירים" והיועמ"ש עומד בלחץ כבד לקבל החלטות. הכדור נמצא בידי שני שומרי הסף הללו. ראש הממשלה חייב להתמודד עם השאלות הללו ובהקדם. אני מקווה שהחקירות תהיינה קצרות, ספק שניתן לעסוק במקביל גם בחקירות וגם בענייני מדינה. זהו האינטרס של כל אחד ואחד בארץ הזו כיום.

51 הימים של מלחמת צוק איתן הביאו לארבעה דו"חות נפרדים של מבקר המדינה. עכשיו עומד להתפרסם הדו"ח האחרון שעוסק בתפקוד הקבינט וראש הממשלה. הוא טומן בחובו פוטנציאל הרסני. ממה שכבר פורסם בדרכים עקלקלות, הוא מטיל צל כבד על תפקוד הקבינט המדיני – ביטחוני באותם 51 ימי הלחימה. הדיון הציבורי נדרש וחיוני למרות שהוא עלול לגרום כאב רב ואפילו סבל למשפחותיהם של הנופלים והפצועים במהלך הקרבות. כל מלחמה טעונה תחקיר רציני כדי להבטיח שהטעויות שנעשו בה לא יחזרו. אבל דו"ח המבקר אינו תחקיר צבאי אלא דין וחשבון הבוחן כיצד תפקדו המוסדות האזרחיים. דרשתי לפרסם את הדוח במלואו, במגבלות הביטחון, כדי להבטיח שקיפות והצגה מלאה של ניהול המלחמה. הדו"ח יתפרסם כנראה בשבוע הבא.

אחרי חודשים ארוכים של דיונים הודיע שר הביטחון כי תחנת גלי-צה"ל תוצר מצה״ל ותהפוך ליחידת סמך במשרדו. זהו צעד מרחיק לכת שעליו הגבתי מיד ובכמה הזדמנויות. מבחינת התחנה, היא שורדת וזה חשוב, חשוב מאד, אבל הכפיפות הישירה למנכ"ל משרד הביטחון ולשר עצמו היא בעייתית ביוצר. חמי יגיש מפקד התחנה את לוח התכניות לאישור? למי ידווח על חריגות משמעת? מי יקבע את חלוקת התקציב ועל פי איזה קריטריונים? צפו בראיון שלי לאמיר אבגי במוסף:

אנחנו הולכים אחורה. במקום להבטיח תקשורת עצמאית ובלתי תלויה, המדינה מושכת אותה מחדש לחיקה. במקום תקשורת פרטית או ממלכתית, אנחנו מקבלים את השחקן החדש ישן – הממשלה, כאילו לא חלפו 60 שנה מאד קמה רשות השידור הציבורית – ממלכתית. אני מקדיש תשומת לב שוב ושוב לתקשורת בגלל משקלה החשוב בזירה הציבורית ובגלל ההכרה כי בלי תקשורת אין דמוקרטיה.

 

במקום "קצבת זקנה" אימרו מעתה "קצבת אזרח ותיק". הצעת חוק שלי ששולבה בהצעה ממשלתית עברה השבוע את השלב המכריע בחקיקה. קיבלתי עליה הרבה תגובות חיוביות אבל גם ביקורת. הבהרתי כי המאבק שאני נאבק עבור האזרחים והאזרחיות הוותיקים אינו מסתכם בשינוי סמנטי בלבד אלא מקיף תחומי פעילות מגוונים, כולל ביטוח סיעודי, עדכון הקצבאות, נגישות ועוד ועוד. אני מקווה גם כי הממשלה אכן תגדיל קצבאות אלה כפי שראוי. אבל בשינוי שאושר אני רוצה לסמן את הצורך בשינוי תודעתי ובהתייחסות למיליון הגמלאים והגמלאיות. החברה הישראלית חייבת לעבור מהפכה בדרך שבה היא נוהגת בציבור גדול זה והיא תעבור.

עוד מקבץ של פעילויות השבוע:

ברעננה פגשתי את המועצה הציונית ושוחחתי עם חבריה:

בחיפה חנכתי עם חברים אחרים שנת לימודים נוספת בתכנית רודרמן ללימודי יהדות ארה"ב באוניברסיטת חיפה:

בכנסת ברכתי, כמקובל, את שני השרים החדשים אבל תקפתי את הממשלה שאליה הצטרפו:

הכנסת ציינה את יום השואה הבינלאומי:

לדרוזים שלחתי ברכה מיוחדת לאגל חג הנביא אלחד'ר שחל השבוע:

ומילה אחרונה,  כביש 1, כביש ירושלים תל אביב המחודש. בשבוע שעבר נפתחו מנהרות הראל. החג היה לחגא. במקום לקצר את התנועה, היא התארכה פי שתים ויותר. לנו 50,000 איש תושבי מבשרת ציון והישובים הסמוכים נגרם סבל רב. למרות שהתרענו שוב ושוב שכך יקרה, דבר לא נעשה. נאמר לנו השבוע כי התקלות הן זמניות ובעוד כמה חודשים יהיה יותר טוב. אז אם כך מדוע הזדרזו השר ישראל כץ וראש הממשלה לגזור סרטים? איזו חלטורה. לרוץ מהר ולספר לחברה.

הרחבנו את כמות (ואיכות) הדוברים ואני גאה להזמינכם לשדולה שלי להצלת מערך החוץ שתתקיים ב- 6 בפברואר. 

אני שב ומזמין אתכם להציע רעיונות, מחשבות ותכניות שראויות לטיפול פרלמנטרי, אני עומד לרשותכם.

פרטינו-      טלפון: 02-640-8038     פקס: 02-649-6157       מייל: nshai@knesset.gov.il

שבת שלום, ניפגש בשבוע הבא.

נחמן

עקבו אחריי ברשתות החברתיות:

פייסבוק

טוויטר

יוטיוב

   

עדיין אין תגובות

ינו 20 2017

הר געש

מאת: נושאים: סיכום שבועי

unnamed

לחצו כאן, התחברו לדף הפייסבוק שלי, תעשו לייק- והצטרפו לעדכונים שוטפים !

הר געש

קצה הקרחון | איפא התמלילים של  השיחות האסורות? | איך ייתכן שלרשות לקידום מעמד האשה לא מונתה מנהלת יותר משנה? | המלך מת יחי המלך | מה עוד היה לנו השבוע?

 חברות וחברים, 

כבר שנים ארוכות שהנגב היה לחבית חומר נפץ. התפשטות הבדואים במה שקרוי ה״פזורה", למרחבים הגדולים והפתוחים הייתה לעובדה ששמה לצחוק את חוקי מדינת ישראל. המדינה ניסתה למנוע זאת ואף הציגה כמה תכניות לרכז את הבדואים ביישובים כפריים גדולים או חצי עירוניים. התכניות הללו נכשלו ברובן ובלית ברירה עברה המדינה להליך בעייתי מעורר מחלוקת – הריסת בתים. זה היה עניין של זמן עד אשר החבית תתפוצץ. השבוע זה קרה. פינוי אום אל חיראן היה מוצדק, הוא עבר את כל מסלולי האישור כולל בית הדין הגבוה לצדק, אבל בישראל 2017 זה כבר לא מספיק. מובן שאום אל חיראן הוא רק קצה הקרחון, מאחוריו מסתתרות בעיות כבדות ומסובכות של ערביי ישראל בכלל (אשר גם אצלם אלפי בתים נבנו שלא כחוק) ושל הבדואים בדרום בפרט.

 

כרגיל, פוליטיקאים זריזים תפסו טרמפ על העניין הזה וסיבכו אותו. מה שצריך לעשות עכשיו הוא לחקור את אירועי אום אל חיראן, בין היתר כדי להרגיע את הרוחות לפני שהאש תתפשט. במקביל יש לחדש את ההידברות עם הבדואים. ללא תכנית מוסדרת ומוסכמת בנושא הבדואים והנגב, אום אל חיראן יהיה רק הפתיח לאסונות גדולים.


 

בתחילת השבוע ביקרתי אצל משפחתו האבלה של איברהם אבו סבייח, אחד מפעילי העבודה, שנפטר בשבוע שעבר. הוא ובני משפחתו הם פעילים ותיקים במגזר הבדואי וקשורים אלינו. גם שם הושמעו טענות, אבל לכולם ברור שניתן להסדירן רק בשיח וסיג ולא באלימות. באתי לשם יחד עם יצחק הרצוג ועם ניזאר עאלימי.

עד לאום אל חיראן הייתה הפרשה העיקרית של השבוע היתה הון – שלטון – עיתון. כל שנחשפים התמלילים בעבודה עיתונאית מצוינת של ערוץ 2, כך ברור שהיה זה שיח חריג ואסור משני הצדדים. אינני יודע אם הוא יוליך לכתב אישום, על זה יחליט היועמ"ש לממשלה, אבל מבחינה ציבורית התרחש ביניהם דבר חמור שיש להסתייג ממנו בכל לשון. ראש הממשלה יכול לנסות ולשפר את תדמיתו, בין היתר בעזרת הידברות עם התקשורת, אולם על התקשורת  מוטלת חובה בסיסית לדווח על הכל. הכל. כולנו תלויים בתקשורת וזקוקים לה, וידיעות אחרונות היה אחד מעמודי התווך שלה. אחזור ואומר, אין דמוקרטיה ללא תקשורת, חופשית ופתוחה. הפגיעה בדמוקרטיה היא לכן קשה.

דרשתי השבוע מהיועמ"ש להציג לציבור את התמלילים במלואם. זה חיוני. ראש הממשלה גם חייב לפרוש מיידית  מתיק התקשורת, לתיק זה השפעה עצומה על עולם התקשורת בישראל ואסור שראש הממשלה יחזיק בו כל לא הסתיימה החקירה.

  

זה שנה וארבעה ימים ולרשות למעמד האישה אין מנהלת. מאז פרשה או "הופרשה" ורד סוויד המנהלת הקודמת מתפקידה, לא התמנתה לה מחליפה. מדובר בתפקיד ציבורי מרכזי. מנהלת הרשות לקידום מעמד האישה נלחמת את מלחמתן של נשים בשירות הציבורי, למען ייצוג ולמען שוויון.

בוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי יזמתי דיון דחוף ודרשתי להוציא אל הפועל את המינוי. השרה גילה גמליאל שנעדרה מהדיון, מנסה אמנם למנות מועמדת מטעמה לתפקיד, אך כשלה. המינוי אינו עובר ובינתיים כל ענייני הרשות תקועים. הדבר גובל במחדל גדול. לא ייתכן שבגלל חוסר היכולת למנות מועמדת מסוימת, רשות שלמה תהיה מושבתת.

 

בינתיים, אנו עדים להידרדרות משמעותית במעמדה של הרשות וביכולת התפקוד שלה. היא חסרה בחקיקה, בחוות דעת מקצועיות ובהשפעה על מהלכים ממשלתיים. דווקא לתפקיד זה משמעות ציבורית מאד גדולה. זה לא יכול להמשיך עוד, הזמן פקע, יש לאייש תפקיד זה, אמרתי. הייתה הסכמה מלאה ליד השולחן של כל נציגי הארגונים שבאו לדיון, כולל המשנה ליועמ"ש, עו"ד דינה זילבר. הכדור חוזר לשרה גמליאל הועדה לא תניח לה עד שהמינוי יצא לפועל.

בוועדת השקיפות של הכנסת בראשותה של ח"כ סתיו שפיר הנמרצת והזריזה, התקיים דיון ע"פ בקשת ח"כ עמר בר לב בנושא החלטת מועצת הביטחון 2334. זו הייתה הזדמנות לחשוף את המשבר העמוק שעובר משרד החוץ ואשר מקרין על יחסי החוץ של המדינה. ככל שמשקיעים יותר ביחסי חוץ כך גדל הסיכוי לתוצאות טובות יותר. פרמטרים שונים שהוצגו בפנינו בדיון לימדו שישראל ממעטת לטפח את משרד החוץ בהשוואה למדינות בגודל דומה. האתגר שלנו גדול יותר בגלל הבידוד והצורך בתמיכה בינלאומית ובשווקים בינלאומיים. הנה הדברים שאמרתי בישיבת הועדה:

כבר שנתיים שאין שר חוץ בישראל. ראש הממשלה שומר את התיק לעצמו והתוצאה ברורה. בכנסת אני מוביל את השדולה לחיזוק מערך החוץ ומאמין אמונה שלמה שהגיעה העת להעניק למשרד הזה את כוחו ואת הסמכויות הנדרשות. הירשמו לכינוס הקרוב:

היום, יום שישי, 20 בינואר, מתחילה כהונתו של הנשיא הנבחר דונאלד טראמפ. בטמפרטורה מקפיאה בוושינגטון הנפלאה יישבע טראמפ שבועת אמונים וייכנס לבית הלבן. עם סיום כהונתו של הנשיא אובמה פוטרו כ-5,000 בכירים בממשל מתפקידם וביניהם גם שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו. 48 שעות לפני שסיים את תפקידו, הזמנתי אותו להתארח בשדולה ליחסי ישראל- ארה"ב שאני מוביל. זה היה אירוע מרגש. שפירו הצליח בחמש וחצי שנותיו לחדור עמוק לליבה של החברה הישראלית ונגע בנימים העדינים ביותר שלה. במיוחד על רקע קשיים שהתגלעו ביחסי שתי המדינות.

למעלה מ-30 חברי כנסת באו כדי להודות לו ואליהם הצטרפו יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, יו"ר האופוזיציה בוז'י הרצוג ושר האנרגיה והתשתיות, יובל שטייניץ. האירוע המכובד זכה, ובצדק, לסיקור נרחב בתקשורת.

שפירו, אגב נשאר בישראל עם אשתו ובנותיו לאת, שירן ומרב. הן יסיימו בינתיים את לימודיהן והוא כנראה יעסוק בנושאים המעניינים אותו וישפר את העברית המעולה שלו, מי יודע אולי יהיה שגריר ישראל בארה"ב… בינתיים, אני מחכה לספר.

תודה לך דן שפירו, תמיד היית ונשארת ידיד גדול של ישראל. לתמונות מהאירוע לחצו:

מה עוד היה השבוע?

משרד התחבורה ממשיך להתעלם מכביש 66 האדום שגבה בשנתיים האחרונות 8 הרוגים.

הרמטכ"ל עבר טיפול רפואי ונעדר מתפקידו. בשיחה עם כרמלה מנשה הסברתי כיצד יש לנהוג במצבים כאלה. במקביל הודיע שר הביטחון שהוא מאריך את כהונתו של אייזנקוט בעוד שנה, החלטה נבונה וראויה:

התארחתי ביישוב להבים ופגשתי קבוצת של ישראלים מודאגים וחרדים כמונו. תודה לאלק צרפתי, לצבי ונורית ליבנה.

ח״כ דודי אמסלם הגיש הצעת חוק שנועדה למנוע חקירה של ראש ממשלה מכהן. זהו חוק מסוכן שמנסה לקבוע דין שונה בין אזרח לבין ראש ממשלה. כל אדם שווה בפני החוק. אם ראש ממשלה נחשד בעבירה, קלה כחמורה, עליו להיחקר ואם יוחלט, אף לעמוד למשפט. אין הנחות לאיש.

ולבסוף, השבוע התארח בישראל נשיא פולין אנדז'ה דודה. איני דובר מילה פולנית, אך צליל השפה מוכר לי. אמי נולדה בפולין, לכן משפחתנו שמעה עליה לאורך שנים ארוכות. גם נסענו לבקר בעיר מגוריה ובביתה שבעיר וולוצאבק. אמא הייתה אז בת 80 אבל חזרה לילדותה ולנעוריה כאילו דבר לא קרה ואת הרגעים ההם של הביקור אני נוצר עמי כאוצר גדול. בתמונה אימא חווה ואחותה נחמה.
 

הקשרים בין פולין לישראל הם הדוקים אך תמיד תישאר ברקע ההיסטוריה היהודית – פולנית הארוכה והתרבות שנחרבה.

 

שבת שלום, תנוחו קצת.

נחמן

עיקבו אחריי ברשתות החברתיות:

פייסבוק

טוויטר

יוטיוב

עדיין אין תגובות

ינו 20 2017

U.S. Envoy’s Farewell: Relations With Israel 'Stronger, Closer' Under Obama

מאת: נושאים: Press

U.S. Envoy’s Farewell: Relations With Israel 'Stronger, Closer' Under Obama
'It is true that there were arguments, but it is also true that that is perfectly natural when it comes to friends,' Dan Shapiro tells Knesset members.

Judy Maltz Jan 18, 2017 1:31 AM

16114079_1516345321727029_1896395314317531378_n
Despite perceptions to the contrary, ties between the United States and Israel were enhanced during the eight-year tenure of President Barack Obama, Ambassador Dan Shapiro told a large gathering of Knesset members on Tuesday.

“When history is written about this period in the future, the historians and their readers will understand that relations between the two countries actually got stronger and closer,” Shapiro said at a farewell reception hosted in his honor by the Knesset caucus on U.S.-Israel relations.
“It is true that there were controversies, and it is true that there were arguments, but it is also true that that is perfectly natural when it comes to friends,” he added, delivering his address in fluent Hebrew.

The outgoing ambassador, who will remain in Israel at least for the next few months so that his children can finish the school year here, said he had “always been guided by the vision of Obama, who sent me here with his commitment to strengthen the ties between our two countries.”

In an emotional farewell, Knesset members from across the political spectrum showered Shapiro with words of praise and appreciation. Representatives of all the parties, except the ultra-Orthodox factions and the Joint Arab List, attended the reception.

Neither the names of President-elect Donald Trump nor Shapiro’s presumed successor, David Friedman, were mentioned at the gathering. Only one Knesset member – Tamar Zandberg of the left-wing Meretz party – alluded to Israeli concerns about the future under the new administration. Praising Shapiro for successfully fighting those determined to undermine the bipartisan nature of relations between the two countries, she said: “I hope your legacy carries over because the voices we’ve been hearing in the meantime give us cause for concern.”

6129c04a-2f66-4b2d-86b1-555a71717c9d

MK Nachman Shai, co-chair of the Knesset caucus for U.S.-Israel relations and a member of the Zionist Union, noted that Obama’s term in office was ending “with a bitter taste” for many in Israel. “But I believe history will judge things differently,” he said. “There was not an economic, military or political campaign that Israel launched over the past eight years in which the United States did not stand with us shoulder to shoulder.”
National Infrastructure, Energy and Water Minister Yuval Steinitz, who represented the government at the gathering, called Shapiro “the best U.S. ambassador ever in Israel.”

Judy Maltz
Haaretz Correspondent

Original article: http://www.haaretz.com/israel-news/.premium-1.765709

Video from the official event: https://www.youtube.com/watch?v=zdnpaADxJwg

עדיין אין תגובות

ינו 13 2017

צונאמי

מאת: נושאים: סיכום שבועי

לחצו כאן, התחברו לדף הפייסבוק שלי, תעשו לייק- והצטרפו לעדכונים שוטפים !

צונאמי

 הון – שלטון – עיתון| "תסמונת אזריה" | האם לחייב שרים להגיע להלוויות? | העצרת שמאחדת | חוק 'בנט' |ניצולי שואה – מה לעשות עוד?  | מה עוד היה לנו?

 

 חברות וחברים,
 

השבוע התחוללה בארץ רעידת אדמה. בסולם ריכטר היא כנראה מגיעה ל-10. תיק 2000 היא אחת הפרשיות המזעזעות שראתה ישראל ביחסי הון- שלטון- עיתון.המפגש המוקלט בין המו"ל של ידיעות אחרונות לבין ראש הממשלה חושף את פניהם המכוערות של התקשורת בישראל ושל השלטון כאחד. איננו יודעים עדיין מספיק אבל גם המעט שהתפרסם, מעביר חלחלה. 

לפני קרוב ל- 50 שנה עבדתי בידיעות אחרונות כעיתונאי באזורי ירושלים והשטחים. זה היה בית נעים ומקצועי, למדתי ממנו הרבה. מאז אני פותח את העיתון בכל יום בהתרגשות גדולה. אני גם מכיר רבים מהכותבים במערכת כולל כמובן את המו"ל. לא תיארתי לעצמי חילופי דברים בין מוזס ונתניהו, אבל כנראה המציאות עולה על כל דמיון. אין גבולות. 

תקשורת היא הבמה החשובה ביותר עליה מתנהל השיח הציבורי. אין דמוקרטיה ללא עיתונות חופשית. לכן בכל עת שיכולתי נלחמתי על חופש העיתונות. בערוץ 2 וברדיו האזורי, שהובלתי את הקמתם בשנות ה- 90, עשינו כל מאמץ לחסן אותם בפני השפעות זרות, שלטוניות או מסחריות. האינטרס שלנו היה להגדיל את השוק ואת הפלורליזם, התוצאה הייתה הפוכה. גם האירוע הזה הוא מערכה נוספת בקרב על הדמוקרטיה שמחייב את כולנו להתגייס.

הדבר החשוב ביותר ברגע הזה הוא לחשוף את תמלילי השיחות במלואם באופן שנדע בדיוק מי אמר למי מה, וגם מתי כמובן. ההדלפות הן מכוונות ומסיטות כל פעם את הדיון לכיוון אחר. נשיא ארה"ב אמר פעם שאור השמש הוא המטהר הטוב ביותר, לכן עדיף שהכל יהיה גלוי כדי שנוכל, כל אחד ואחת מאתנו, לשפוט מה היה שם. תוך כדי כך גםתבעתי שראש הממשלה ישעה את עצמו מתפקידו כשר התקשורת. בעת הזו אין הוא יכול לשמש בתפקיד שמשפיע בצורה כל כך עמוקה על עולם התקשורת הישראלי כולל ידיעות אחרונות. זה המינימום שמתבקש למען הניקיון הציבורי.

מתקפת הטרור בירושלים מזכירה לכולנו כי בכל עת ובכל מקום יכולים להתרחש פיגועים. שוב הטרור מכה בירושלים. האמת היא שלשמחתנו הפיגועים התמעטו וגל הטירור מלפני שנה שכך, אבל הכל עדיין יכול לקרות. וכך איבדנו את סג"מ יעל יקותיאל, בת 20 מגבעתיים, סגן שיר חג'אג', בת 22 ממעלה אדומים, סגן שירה צור, בת 20 מחיפה וסגן ארז אורבך, בן 20 מאלון שבות.

הפיגוע החזיר את הדי פרשת אזריה. היה מי שטען כי החיילים לא הגיבו בזריזות שכן חששו מ"תסמונת אזריה". קשקוש. חלק מהחיילים התרחקו, כצפוי ומקצתם אכן הגיבו.אין לצה"ל שום "תסמונת אזריה".

אחר כך עלתה על סדר היום שאלת הנוכחות של שרים, סגני שרים וחברי כנסת בהלוויות. ראוי שבכל הלוויה יהיה נציג של הממשלה אבל הסוגיה יותר מסובכת ממה שהיא נשמעת. לאילו הלוויות הולכים ומי הולך? אני זוכר למשל הלוויות בהן השתתפו נציגים חרדים והנוכחים קיבלו זאת בכעס או בתרעומת. זו רק דוגמה. ראש הממשלה הבטיח לעדכן הנוהג והשאלה היא האם בכלל צריך נוהל, ואולי ניתן להשאיר את זה להחלטתם של השרים. עדיף נוהל מחייב, אחרת תהיה אנדרלמוסיה מוחלטת. 
בתכנית "הצוללת" התמקדנו בתפקיד החשוב שממלא הרמטכ"ל בעיצוב העולם הערכי ששומר בימים האלה את צה"ל. בימים האלה הרמטכ״ל הוא מגדלור, אמרתי. 

בינתיים, הופיע מח״ט כפיר בביתה של משפחת אזריה והציע להם ״עיסקא״ במקום ערעור. דובר צה״ל הכחיש. מישהו אמר אמינות?  

בהקשר זה באתי במוצ"ש עם רבים מחברי לעצרת שיזם סרן במילואים זיו שילון, שנפצע קשה בפיצוץ מטען בגבול רצועת עזה ב-2012. היתה זו עצרת של אחדות, יחד עם אימהות שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו בקיץ 2014, רחלי פרנקל, בת גלים שער ואיריס יפרח, שמחנו לבוא ולתמוך בו, לתמוך בכולנו, אחרי אירועי השבוע שעבר.

בכנסת דנו בהצעת חוק שיזמה הממשלה להסמיך את שר החינוך לקבוע אילו ארגונים יוכלו להיכנס לבתי ספר ולשוחח עם תלמידים. הכוונה בעיקר לארגוני שמאל למיניהם. אנחנו הצבענו נגד ההצעה הזאת. שיהיה ברור: איננו תומכים כמובן ב"שוברים שתיקה או ב"בצלם" אבל איננו כופרים בזכותם להתקיים. לא זו הייתה הבעיה. הבעיה היא, מי מחליט היום ומי יחליט מחר והאם ניתן לתת לשרים, אנשים פוליטיים, לכוון את המידע ולהשפיע על החשיבה של אנשים צעירים, תלמידי בתי ספר תיכוניים. אני סבור שצעירים אלה, שמתבגרים, אגב, מהר ושנחשפים לכל מיני מקורות, אינם זקוקים לאישור משר החינוך, את מי לראות ואת מי לפגוש. הדברים שאמרתי בדיון עוררו סערה גדולה, האזינו:

התלמידים של היום הם החיילים של מחר והאזרחים של מחרתיים. שום דבר בעולם הערכים שלהם, שום דבר במוסר שלהם לא ישתנה לרעה, אם ידעו וישמעו יותר. ההפך.

בתחילת השבוע נפגשנו עם הצוות הבכיר של הרשות לניצולי שואה במשרד האוצר. למשרדנו מגיעות תלונות רבות של אזרחים וותיקים, ניצולי שואה. ביקשנו לבדוק כיצד ניתן לסייע להם. זה היה ביקור מאלף. היה חשוב לדעת שבשנתיים האחרונות נוספו כמעט 2 מיליארד שקל לתשלומים שונים לניצולי שואה. חשוב. ועדיין אני חש שאנחנו חייבים לעשות יותר. בלאו הכי לצערנו הרב זוהי קבוצת אנשים יקרים שנפרדים בהדרגה מעולמנו ואנחנו מחויבים לעשות את שנות חייהם האחרונות נוחות ונעימות ככל האפשר. לכל מי שיש שאלה בנושאים הללו, לבירורים: 03-5682651 וכתובת האתר.

 ומה עוד היה השבוע?

פגשתי תלמידי רבנות וסטודנטים ללימודי יהדות מארה״ב בהנהגתה של שירה בן ששון לשיחה בנושא שמרתק אותי, עתיד העם היהודי ובעיקר עתיד הקהילה היהודית בארה"ב.

פגשתי קבוצת גמלאים מחברת אלאופ, במסגרת השיח המתמיד שאני מנהל עם אזרחים ותיקים


 

לעוד שני אירועים שיתקיימו במהלך הסופ"ש:

מחר, יום שבת, ה- 14 לינואר, אגיע לראשון לציון להתארח בשבתרבות. הפרטים המלאים בהזמנה המצורפת. אשמח מאד לראותכם.

במוצ"ש, בשעה 19:30 תצא מקפלן פינת לאונרדו זה וינצ'י צעדת מחאה. לחצו לפרטים: 

האדמה עדיין רועדת וכנראה תמשיך. אולי עוד יגיע צונאמי, תיאחזו בכל דבר יציב.

סוף שבוע נעים לכולם,

 

נחמן

אני מזמין אתכם לעקוב אחריי ברשתות החברתיות:

פייסבוק

טוויטר

יוטיוב

עדיין אין תגובות

הבא »