ארכיון לחודש יוני, 2016

יונ 24 2016

השבוע שהיה כך היה: סוגרים (ברגל) פערים חברתיים

מאת: נושאים: סיכום שבועי

סוגרים (ברגל) פערים חברתיים

 

צעדת השוויון מגיעה לירושלים  |  מבוכה נוספת תוצרת משטרת ישראל  |  15 שנה לוועידת דרבן  |  הסיוע לא מסתייע  |  התקרית בכביש 443  |  הסכנה המרחפת מעל ערוץ הכנסת  |  המאבק על זכויות הגמלאים והגמלאיות  |  אירועים נוספים השבוע  |  אירועי השבוע הבא

 

צעדת השוויון מגיעה לירושלים. ביום רביעי בבוקר הצטרפתי לצעדת השוויון שיצאה מירוחם והגיעה לכנסת. צעדת השוויון הצליחה הצלחה חלקית. הצטרפו אליה, אך לא רבים מדי, וההדים שעוררה היו קלים. אבל לא הייתי מתייאש. כמו תמיד הדרך לשינוי מתחילה בצעד ראשון, הססני ולא בטוח, אבל אני משוכנע שבהדרגה יבינו התושבים במה שקרוי "הפריפריה", הן גיאוגרפית והן חברתית, שתחת הממשלה הזאת, ממשלת נתניהו, גדלו הפערים החברתיים כפי שלא היו מעולם.

אני מקווה שההתפכחות תגיע. היא חייבת. זה יקרה בהדרגה, אך בסופו של דבר משם גם יבוא השינוי והוא יכפה על הממשלה לשנות את מדיניותה הכלכלית והחברתית.

על פי בקשתי גם נקבע דיון מיוחד במליאת הכנסת בנושא זה, והצטרפו אליו נציגים מכל סיעות הבית. במקביל גם התכנסה השדולה לחיזוק הפריפריה באולם ירושלים בהובלת יושב ראשה, ח"כ חיליק בר. האירוע היה מכובד ביותר והשתתפו בו הצועדים, חברי כנסת רבים, ראש עיריית ירושלים ניר ברקת ושר הפנים ח"כ אריה דרעי.

אני רוצה לברך את ידידי מיכאל ביטון, חילי טרופר ועוד רבים מישובי הדרום שהצטרפו לצעדה הזאת.

פוסט מליאה צעדת השוויון

ציוץ צעדת השוויון

צעדת שיוויון ידיעות

מבוכה נוספת תוצרת משטרת ישראל. משטרת ישראל, כך התברר, אספה מידע על חברי כנסת ושרים ושמרה אותו. צריך לקרוא את המשפט הזה פעמיים בשביל להבין את המשמעות.

בתחילת השבוע מסר ערוץ 10 שבידי המשטרה חומרים מפלילים על עשרות חברי כנסת. ככה פשוט. למשטרת ישראל יש שם רע, לצערי הרב עקב סדרה בלתי נגמרת של אירועים מביכים במשטרה היחידה שיש לנו, ושלה אנו זקוקים יום ולילה. מובן שבכנסת נהגו בידיעה הזאת בכפפות של משי כדי שלא יתקבל חלילה הרושם שמישהו מנסה להשפיע על חקירות או להתערב בהן. אולם היה ברור לכל שמדובר במעשה מסוכן, בעיקר כשהמשטרה גם נמנעה מלהגיב, להודות או להכחיש. המפכ"ל הגיע בדחיפות גדולה ליו"ר הכנסת ומיד מצא לנכון לתקוף את "המדליפים". גם זו לא הבעיה. לא תמיד מחפשים את המטבע מתחת לפנס. העניין הוא לא ההדלפה, אלא האם אמנם נכון הדבר, שהרי חומרים מסוג זה נחשבים למעשה של סחיטה.

מכל ההתרחשויות עדיין לא ברור לי מי אסף ולמה מידע מהסוג הזה, האם יש בו משהו חדש או שמדובר בשיחזור של חומרים ישנים ובכל מקרה, עדיין, כתם גדול ומכוער דבק בחברי הכנסת כולם.

ציוץ משטרה

15 שנה לוועידת דרבן. באמצע השבוע קיימנו כינוס בו ציינו 15 שנה לועידת דרבן הראשונה אשר התקיימה ב-2001. הוועידה הזאת היוותה את נקודת הפתיחה למערכה המדינית נגד ישראל, שהייתה ועודנה משולבת בפעילות של טרור. יתרה מזאת, היא התרחבה לשדות אחרים, כלכליים, משפטיים, תרבותיים וכיוצא באלה. למרות שוועידות דרבן שלעצמן נכשלו, הן פרשו מניפה רחבה של פעילות אנטי –ישראלית ובראשה תנועת ה-BDS. משתתפי האירוע ובהם השר לביטחון פנים, לעניינים אסטרטגיים והסברה, ח"כ גלעד ארדן, יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, שגריר האיחוד האירופי לישראל, מר לארס פאבורג-אנדרסן, שגרירת קנדה לישראל, הגב' ויויאן ברקוביצ'י, חברי הכנסת ציפי לבני, מייקל אורן וענת ברקו, העלו רעיונות שונים כיצד להתמודד עם האתגר של ה-BDS. הסכמתי עם רבים מהרעיונות אולם אי אפשר להתעלם מעובדה בסיסית אחת: ישראל שולטת כבר קרוב ל-50 שנה בחייו של עם אחר. הצלחנו להדוף ובעיקר למנוע פתרון כפוי אולם כפי שהדברים נראים השבוע, למשל ביוזמה הצרפתית, אנחנו חיים על זמן שאול. לא נוכל לאורך זמן להמשיך במצב הזה, ובסופו של דבר נצטרך להגיע לפתרון.

DSC_8862

כמובן שלא נשכח להזכיר אורחים נוספים שהשתתפו בכינוס וביניהם סגן יו"ר ועידת הנשיאים, מר מלקולם הונליין, סגן שר החוץ לשעבר, הרב מיכאל מלכיאור שגריר ישראל לאו"ם לשעבר, מר דני גילרמן; יו"ר ועידת הנשיאים, מר סטיבן גרינברג; שגריר נורבגיה לישראל, מר יון הנסן-באואר; שר המשפטים של קנדה לשעבר, מר אירווין קוטלר; עורך חדשות החוץ בחדשות 2, מר ערד ניר; ויו"ר התאחדות הסטודנטים היהודים העולמית WUJS)) בזמן הועידה, מר פלג רשף.

וכמובן תודה מיוחדת לשותפנו ארגון יום מיוחד זה, ארגון NGO Monitor ופרופ' ג'ראלד שטיינברג העומד בראשו.

ציוץ דרבן

הנה דברים שאמרתי בפתח הכינוס, ודברים נוספים שאמרתי בנושא בתקשורת במהלך השבוע:

ראיון דרבן ערוץ הכנסת

ראיון בנושא הכינוס באולפן הפתוח של ערוץ הכנסת

דרבן מעריב

ימים ספורים קודם לכן דיברתי בקונגרס היהודי-גרמני הרביעי שהתכנס בפרנקפורט והצעתי כינון אמנה חדשה בין ישראל לבין יהדות התפוצות, אמנה שמציעה לכל אחד משני הצדדים גם לתת וגם לקבל. על ישראל ליטול על עצמה את המשימה הכבדה של החינוך לזהות יהודית ויצירת זיקה והזדהות עם מדינת ישראל, ואילו יהודי התפוצות יכולים לסייע לישראל במערכה המדינית הנמשכת והולכת, שעליה כבר דיברתי.

פוסט קונגרס גרמני

בנוסף, הצטלמתי לסרט שמפיק יואב שמיר בנושא תנועת החרם בימים אלה.

סרט BDS

הסיוע לא מסתייע. בהקשר המדיני, נמשך השבוע הדיון הפומבי והעקר עד כה על הסיוע הצבאי האמריקאי לישראל. ביבי משחק באש. הוא מנסה למשוך את המשא ומתן בתקווה שיקבל יותר. אבל כמו שאנחנו יודעים וכל אחד מבין, לפעמים מקבלים פחות. הסיוע הזה הוא קריטי למדינה, במיוחד לצה"ל ולתעשיות הביטחוניות; עשרות אלפי משפחות תלויות בסיוע הזה. דיברתי בנושא ביומן הערב ברשת ב' בהגשת יוסי הדר, וכתבתי מאמר בדה מרקר המסכם את עמדתי.

מאמר דה מרקר

מה עוד היה השבוע?

התקרית בכביש 443. אירוע מצער התרחש בכביש 443 בעקבות זריקת בקבוקי תבערה ואבנים על נוסעים בכביש. בעקבותיו פעלו חיילי צה"ל וכתוצאה מירי שלהם נהרג נער ערבי, מוחמד בדראן שמו, בן 15. הוא נורה בטעות. דיון על כך פרץ במליאת הכנסת והדרדר כרגיל. אני בחרתי לגשת לנושא באופן שונה. הבעתי צער, כאב אפילו, על מותו של הנער אבל אמרתי כי כל עוד אנחנו חיים במדינה דו-לאומית, וזו המציאות, אירועים מסוג זה עלולים להתרחש. בעיקר פניתי לחברי הכנסת הערבים, שנקטו לשון חריפה מאוד ואמרתי להם כי צה"ל גם בנושא זה יפעל בהתאם לנורמות ולערכים שלו כפי שעשה רק לאחרונה במקרה של החייל אלאור אזריה. אני נותן אמון בצה"ל ומציע גם להם לעשות כן.

 443 מעריב

הסכנה המרחפת מעל ערוץ הכנסת. בוועדת הכנסת פתחנו השבוע בדיונים על חוק חדש-ישן שמסדיר את פעילות ערוץ הכנסת. אמנם הוא מתבסס על ועדה ציבורית בראשות השופטת בדימוס שרה פריש, אולם הוא מביא איתו בשורות רעות לכלי תקשורת קטן אבל חשוב. ערוץ הכנסת הוא מרכיב בדמוקרטיה הישראלית, הוא אמור להעביר לציבור את המתרחש בכנסת על כל היבטיה בשידורים ישירים ובתכניות מוקלטות. למיטב שיקולי המקצועיים, ונאמר שאני מבין טיפה בעניין הזה, הוא עושה עבודה מקצועית טובה, מאוזנת ונטולת הטיות. כרגע הוא בסכנה ובדיון בוועדת הכנסת יחד עם חברי שלי יחימוביץ', מיקי רוזנטל ואיילת נחמיאס-ורבין התייצבנו להגן עליו במה שנראה כמו סיבוב ראשון בלבד בקרב קשה שעוד מצפה לנו.

 

המאבק על זכויות הגמלאים והגמלאיות. אני ממשיך במאבק היום-יומי על זכויות הגמלאים והגמלאיות. מצורפת כתבתה של נורית וורגפט בעיתון הארץ, העיתונאית היחידה שמתמקדת בענייני הגיל השלישי.

 נורית וורגפט

אירועים נוספים השבוע. פגשתי את רבני צהר, ארגון חשוב שמקרב את הדת להמוני ישראל במקום להרחיק אותה, ובחנו אפשרויות לשיתוף פעולה.

 

הצטרפתי לווטרנים היהודים ממלחמת העולם השנייה שבאו לכנסת כדי לציין את יום הניצחון על גרמניה הנאצית, יום שיזמה חברתי ח"כ קסניה סבטלובה.

ציוץ וטרנים קסניה

יום אחר שהכנסת ציינה השבוע הוא יום העיוור. בוועדה לקידום מעמד האישה, שבה אני חבר, שמענו על מאבקן של נשים עיוורות לתפקד כאימהות ולהשתלב בחברה. נשים גיבורות, לא פחות ורק יותר. הנה הדברים שאמרתי במהלך הוועדה.

נח בראון

עם נח בראון וחבר נוסף מהמרכז לכלבי נחיה לעיוורים

 

דיברתי השבוע בגלי צה"ל גם על סגירתו של עיתון "במחנה" לאחר 82 שנות פעילות.

 

ועוד שתי פגישות כדרכי עם מבקרים מחו"ל: מורים מבית ספר בקליפורניה שבאו ללמוד מקרוב על ישראל וחברים במפלגה הסוציאליסטית (SPD) מבוואריה שבגרמניה, שאכן מתעניינים בישראל ודווקא בנושאים אזרחיים ולא בנושאים צבאיים.

קבוצה מייקל טוצין

עם קבוצת המורים מקליפורניה

SPD

עם קבוצת הפרלמנטרים מבוואריה

 

אירועי השבוע הבא. בשבוע הבא אני מזמין אתכם לשני אירועים בהם אשתתף:

האחד באוניברסיטת בר אילן, "החרם האקדמי: אתגרים ומענים" יום עיון בנושא ה-BDS (איך לא?). הדיון יתקיים ביום ראשון, 26 ביוני, בשעה 15:30 והוא פתוח לקהל הרחב. פרטים נוספים ניתן למצוא אצל עוזרי, יותם, טל': 050-6211837.

AcademicBoycott-page-001

אירוע נוסף הוא מפגש של חברים ממפלגת העבודה בסניף המתחדש שלנו בחדרה, תחת הנהגתו של אבי קוך. המפגש יתקיים ביום חמישי, 30 ביוני 2016, בשעה 19:00, ויהיה פתוח לציבור. לפרטים נוספים, צרו קשר עם עוזרי, יותם, טל': 050-6211837.

שבת שלום.

שלכם,

נחמן

 

 

עדיין אין תגובות

יונ 17 2016

השבוע שהיה כך היה: טרור, שבוע של

מאת: נושאים: סיכום שבועי

טרור, שבוע של

מתקפות הטרור אצלנו ובעולם  |  נאבקים בטרור, גם בחקיקה  |  ספרים רבותיי, ספרים  |  ידידות בסימן משבר  |  דואגים לאזרחים הותיקים  |  כסף קטן, דברים גדולים  |  אירועי השבוע החולף ואירועי השבוע הבא

חברות וחברים,

מתקפות הטרור אצלנו ובעולם. זה היה שבוע של טרור, תחילתו במתקפת הטרור בשרונה, אחר כך באורלנדו ולבסוף בפריז. שרשרת המעשים הללו קשורה קשר רופף האחתִ לאחרת, יש הקושרים ביניהם ויש המפרידים. אני מאלה הטוענים כי כל טרור בכל מקום דינו שווה ויש להלחם בו ולהכחידו, אך קיים הבדל בין הטרור של דאע"ש שנועד לערער את התרבות המערבית ולהביס את המערב, לבין הטרור הפלשתיני שפועל אמנם בדרך דומה, אבל מטרתו שונה, והוא מכוון להביא לכינון מדינה פלשתינית, ולהכרה ישראלית ובין-לאומית בה. המטרות שונות, האמצעים דומים ופסולים מכל וכל.

במקרה שלנו לא אוכל להשתחרר מהמחשבה כי המאבק בטרור הוא כפול; כל פעולה צבאית-מודיעינית המיועדת לשרשו, ומאמץ מדיני-אזרחי להביא להידברות. אלה שתי הידיים שחייבות לפעול במשותף.

על כך דיברתי כמה וכמה פעמים בימים טרופים אלה.

לצפייה בדברי בתכנית "ערב חדש", בהגשת שרה ב"ק, לחצו על התמונה מטה:

ערב חדש

לצפייה בדברי בתכנית "קריאה שלישית" בהגשת שלום קיטל, לחצו על התמונה מטה:

קריאה שלישית

בנוסף, דיברתי בנושא גם בתכניתו של גבי גזית ברדיו 103 FM. להאזנה לדברים, לחצו כאן.

 

נאבקים בטרור, גם בחקיקה. לקראת סוף השבוע העבירה הכנסת את "חוק המאבק בטרור" שירש את מקומן של תקנות ההגנה לשעת חירום משנת 1945. מדובר בצעד חשוב שמסדיר את המאבק המשפטי-מדינתי בטרור. שוב ישראל היא מדינה מובילה בעולם והפעם בחקיקה נגד טרור. כמה אני רוצה לראות אותנו לשם שינוי מובילים בתחומי חקיקה אזרחיים, חברתיים, סביבתיים, אבל כך יצא.

דברתי השבוע גם בהקשר לחוק אחר, למעשה הוראת שעה, "צו האזרחות והכניסה לישראל", הוראה המיועדת למנוע הענקת אזרחות ישראלית העם נישואין בין אזרח או אזרחית ישראליים לבין תושב שטחים. לצפייה בדברי לחצו על התמונה:

 

 

צו האזרחות

הארץ צו האזרחות

ספרים רבותיי, ספרים. וכדי להשלים באופן מוזר את הנושא הזה, ראה השבוע אור ספרי ״חץ ברשת״, שעוסק בדיפלומטיה ציבורית ובלחימה בעצימות נמוכה, סוג של עימות בין מדינות לבין ארגוני טרור וגרילה. זהו העימות הצבאי הנפוץ ביותר מאז תום מלחמת העולם השניה. הדיון בסוגיות אלה אינו אקדמי, כאמור, הוא אמיתי ומעשי. אני שמח שניתן לי לתרום אליו כמה תובנות המבוססות על נסיוני המעשי, על ראיונות רבים שעשיתי ועל התיאוריות הבולטות בתחום. תודה לידידי, פיני עידן שדחף אותי ופתח לפני את האוניברסיטה המשודרת של גל״צ ותודה לצוות הנפלא של מודן, שלא הניח לי, ובצדק…

חץ ברשת

אני מזמין אתכם לפגוש אותי ולשוחח בנושא במהלך שבוע הספר העברי המתקיים בימים אלו. השבוע כבר ביקרתי בשבוע הספר בירושלים. שבוע הבא אהיה בשבוע הספר בכיכר רבין בתל אביב:

ביום רביעי, 22 ביוני 2016, בשעה 19:00.

במוצאי שבת, 25 ביוני 2016, בשעה 20:00.

 שבוע הספר ירושלים

שבוע הספר 2

שבוע הספר 4

המלצה מטעם המפלגה חץ ברשת

ידידות בסימן משבר. בינינו לבין ארה״ב מתרבות והולכות המחלוקות. העימות על עסקת הגרעין עם איראן יצר קרע עמוק בין אובמה לנתניהו והשבוע התברר כי אובמה אינו שוכח. הקונגרס, בעידוד ישראל, כלומר איפא״ק, ביקש להגדיל הסיוע צבאי לישראל, אך הנשיא הודיע כי הוא מטיל וטו. לא יהיה. ישראל זקוקה מאד לסיוע הכספי, בלעדיו לא תעמוד במבחן היתרון האיכותי על אויבנו ובלעדיו גם יחסרו מאות מליוני דולר לתעשייה המקומית, שמשתמשת בכספי הסיוע האמריקאי. עכשיו עומדת על סדר היום השאלה מה יהיה היקף הסיוע בעשור הקרוב. פער גדול בין ישראל לבין ארה״ב. ביבי רוצה למשוך את המו״מ מעבר לכהונת הנשיא הנוכחי, בתקווה שהנשיא או הנשיאה הבאים יהיו נדיבים יותר, ומה אם לא? ומה אם יתעקשו לפתוח את הנושא לדיון ציבורי? ומה אם משלם המיסים האמריקאי יתעורר פתאום וישאל למה?

תקפתי בנושא את ראש הממשלה ומדיניותו בראיון לאריה גולן ברשת ב', הוצאתי הודעה לתקשורת.

פוסט הודעה לעיתונות יחסי ארהב

אגב, שר הבטחון,ְ ליברמן, כבר יוצא בשבוע הבא לארה״ב, בין היתר כדי לסכם נושא הסיוע. אולי הוא מבין משהו שראש הממשלה אינו?

ציוץ אובמה

דואגים לאזרחים הותיקים. ביום ראשון העלתי בוועדת השרים לענייני חקיקה את הצעתי לפטור ממבחני התלות (ADL) אזרחים ותיקים בגילאי 80 ומעלה ולהסתפק במכתב של רופא גיאטרי במקומם. המבחן הזה קובע זכאות לקיצבת סיעוד. ההצעה לא הגיעה להצבעה, אבל בין השורות הובהר לי כי אני בדרך הנכונה. המדינה עתידה בקרוב לשנות את מדיניותה בנושא ולהוריד את גיל הבדיקות. הצעת החוק שלי תעבור יחד עם הצעת החוק הממשלתי. לחברה שלנו, אשר גיל האוכלוסיה בה עולה ועולה, זוהי בשורה גדולה.

כתבה ממון תלות

דיברתי בנושא זה בתכנית "הכל כלול" בערוץ 10 בהגשת סיון כהן, וכן ניצלתי את ה"קריאה האישית" בתכנית "קריאה שלישית" עם שלום קיטל בערוץ הכנסת לדון בסוגיה זו. לצפייה בקטעים, לחצו על התמונות:

הכל כלול מבחני תלות

קריאה שלישית

כסף קטן, דברים גדולים. היתה גם שמחה קטנה השבוע. החצר הנשית בחיפה, אחת מ-4 חצרות המסייעות לנשים צעירות במצוקה, ואשר הגיעה להישגים גדולים, עמדה בפני סגירה. זאת היתה בשורה קשה ל-250 הנשים שנהנות שם עתה מבית חם ותומך ורמז לחצרות האחרות, אבל לשבחו של שרד הרווחה יאמר כי הוא קלט את הטעות והסכים להיכנס לעובי הקורה ולסייע במימון בית זה ובעתיד, אני מקווה גם האחרים.

לצפייה בדברי בדיון הוועדה בנושא, לחצו כאן.

פייסבוק החצר הנשית

לשאלתכם, כמו שאומר הפתגם, בכסף קטן עושיםִ פה דברים גדולים, אז למה לא.

 

ועוד בשבוע הסוער הזה, תקפתי את החלטת בג״צ לפסול את הכשרות המקבילה, שהחלה להכות שורשים. טעות של העליון. במיוחד נוכח תפקידו הלקוי של מערך הכשרות הרשמי.

כשרות אלטרנטיבית

הצלחתי עם חברים אחרים בכנסת ומחוצה לה לתקוע עוד אבנים בגלגלי המיטמנה המתוכננת בצפון ירושלים. יש סיכוי למנוע המיפגע הזה.

דיון מטמנה

מתחתי ביקורת על אגף הביטוח באוצר משום שהוא מניח לחברות הביטוח להתענות למבוטחים לסוגיהם, והפעם שוב, הביטוחים הסיעודיים.

 

נפגשתי עם שתי קבוצות של סטודנטים. אני מקפיד על כך, בכל שבוע. השבוע נפגשתי עם קבוצה מבית הספר הבין-לאומי מהמרכז הבינתחומי בהרצליה וקבוצה מהסדנה לדיפלומטיה ציבורית באוניברסיטת בר אילן.

המרכז הבינתחומי

עם סטודנטים מבית הספר הבינלאומי (RRIS) מהמרכז הבינתחומי בהרצליה

סטודנטים מבר אילן

עם סטודנטים מהסדנה לדיפלומטיה ציבורית באוניברסיטת בר אילן

 

פגשתי את נציגי ארגון CAMERA  שעושים כבר שנים עבודה נהדרת במעקב אחר התקשורת ובהקפדה על סטנדרטים עיתונאים ואתיקה. עתה, ברוח הימים האלה, הרחיבו פעילותם גם לקמפוסים בארה״ב, בריטניה ואירופה. הרבה הערכה.

שדולת הפלורליזם

וגם ברכתי את שדולת הפלורליזם שמובילה חברתי, ח״כ מיכל רוזין.

 

בשבוע הבא, נקיים את כינוס השדולה לחיזוק מערך החוץ של ישראל לציון 15 שנים מאז ועידת דרבן של האו"ם, ועידה אשר סללה את דרכה של תנועת החרם וקצפיין הדה-לגיטימציה של ישראל. אעדכן בשבוע הבא ברשמי מן המפגש זה.

הזמנה דרבן

אפשר שהיה עוד. איני זוכר, אבל זאת דרכה של פעילות ציבורית. היא ארוכה, מתמשכת, מגוונת ובעיקר מאתגרת. הרבה תכנון אך גם הרבה הפתעות.

 

סוף שבוע שקט, נאחל לעצמנו.

 

שלכם,

נחמן

 

עדיין אין תגובות

יונ 03 2016

השבוע שהיה כך היה: האבנים המתגלגלות

מאת: נושאים: סיכום שבועי

האבנים המתגלגלות

אבנים נופלות מחומת הקואליציה  |  מלחמות ועדת החוץ והביטחון  |  משטרת ישראל מאבדת מאמינותה |  יוזמת השלום הצרפתית  |  יחסים בין-פרלמנטרים בין ישראל וגרמניה  |  בחירות המשמרת הצעירה  |  חודש הגאווה  |  ניצחון מצפה נפתוח  |  אירועי השבוע הבא

לפני שבועות אחדים, כאשר שר הביטחון התפטר (בוגי יעלון, זוכרים?) אמרתי כי האבנים מתחילות ליפול מהחומה. ואמנם, אחר כך נפלו עוד שתי אבנים, אורלי לוי אבקסיס ואבי גבאי. התהליך הוא ממושך ולפעמים איננו נראה במלואו, אבל לפעמים יש נקודות תפנית שמהן מתחיל להימשך קו ארוך ועקבי. ההתפטרות של יעלון יוצרת את הזעזועים שיביאו בהדרגה גם לנפילת הממשלה.

ציוץ אבנים

כתבה מעריב אבי גבאי

אבי גבאי מאקו

אבי גבאי דה מרקר

שמחתי לקרוא אתמול ב"הארץ" מאמר של ידידי ארי שביט שאימץ את התיאוריה הזאת. גם הוא מרגיש שהדברים מגיעים לידי נקודת שבר. בהקשר הזה אני רוצה להביא לדוגמא את פרשת האונס שהיה או לא היה. ראש הממשלה התנפל ביום שישי האחרון על מחנה השמאל וטען כי הוא גילה אדישות למעשה האונס של אישה בעלת צרכים מיוחדים על רקע לאומני בידי ערבים. בין השיטין התחבאה כמובן ההאשמה שכשמדובר בערבים ו\או בפשע לאומי, אז השמאל נאלם דום. אני לא מגן על השמאל לא לפה ולא לשם, אבל בדיעבד התבררו הפרטים הבאים: לא היה אונס, וממילא האירוע לא היה על רקע לאומני.

דרשתי שלשום מראש הממשלה לחזור בו. יש דברים שאסור להשאירם תלויים ועומדים במרחב הציבורי ללא תגובה, והרי הכלל העתיק אומר: "מודה ועוזב ירוחם". מצדו של ראש הממשלה לא נאמר דבר. לא מודה, לא עוזב.

הסתה רהמ nrg

האם האבנים הבאות שיפלו מהחומה יהיו בנט ושקד? בנט ניהל השבוע קרב מחושב נגד ראש הממשלה בניסיון לשפר את מעמדו האישי ובהזדמנות זאת גם את תפקוד הקבינט. זה הסדר הנכון של הדברים. אני מתחבר דווקא לעיסוק בתפקוד הקבינט, וממנו לוועדת החוץ והביטחון שאני חבר בה.

קבינט ynet

מכתב הפרידה שכתב ח"כ, ועכשיו שר, צחי הנגבי לראש הממשלה בעניין המנהרות בוועדת החוץ והביטחון אינו מוכר לי ולא ראיתי אותו. אולם אני כן יכול להעיד מכלי ראשון כי תפקודה של הועדה בעת מלחמת צוק איתן היה רופף, לקוי ואפילו שטחי. באופן לא דמוקרטי לחלוטין דילג אז זאב אלקין, שהיה יו"ר הוועדה, על מרבית חבריה והעדיף איזשהו פורום מצומצם אותו בנה ושהתאים כנראה לצרכיו של ראש הממשלה. זאת הייתה פגיעה חמורה בדמוקרטיה הישראלית. כשם שהכנסת חייבת לפקח על הרשות המבצעת, ועדת חוץ ובטחון מפקחת  על פעילות החוץ והביטחון של הממשלה. היא לא עשתה כן במלחמת "צוק איתן". מבקר המדינה אינו מבקר את הכנסת בגלל הפרדת הרשויות אבל, במקרה הזה, הכנסת צריכה לבדוק את עצמה. אי אפשר לחכות למלחמה הבאה.

ציוץ גלצ ועחוב

לתוך המכלול הזה אני מכניס גם את הקמפיין שיזמה לשכת ראש הממשלה נגד החלטות בית המשפט בעניין שרה נתניהו. אני רוצה לומר בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים: אין לי עניין בשרה נתניהו ואני מצר מאוד על העיסוק האובססיבי בה. אנחנו צריכים להתמקד בממשלה ובראש הממשלה. זאת דרך המלך ללכת בה. כך נכון וכל ראוי. אבל בכל מקרה להתקפות האינטנסיביות והחריפות של דוברי ראש הממשלה על בית המשפט אין ולא היה מקום. זוהי עוד תופעה חמורה שמכרסמת בדמוקרטיה ובמעמדה הבלתי תלוי של המערכת המשפטית.

 

והנה עוד מוסד חיוני שמתרסק לנגד עינינו; משטרת ישראל. הייתה ציפייה, ציפייה גדולה, כי חילופי המפכ"ל ופרישתם והפרשתם של חלק מניצבי המשטרה תחולל שינוי גדול בארגון החיוני כל כך שאנו תלויים בו בחיי היום-יום שלנו. אולם חצי שנה אחרי כניסת המפכ"ל החדש הציפיות מתחילות להתאדות. סדרת תקלות מביכות, החל בפיגוע שביצע נשאת מלחם והכשלים עד לכידתו, דרך פרשת רוצח הזוג אנסטסיה רוסנוב ואליעזר קנדינוב בראשון לציון, ומעשה האונס שהוזכר לעיל, ועד המידע החלקי שפורסם בהודעה לעיתונות בנושא ההמלצות להעמיד את שרה נתניהו לדין. כל אלה מעידים כי משהו רקוב בממלכה הזאת, משהו בסיסי. המסורת היא להעניק לכל ממלא תפקיד לפחות 100 ימי חסד מרגע כניסתו לתפקיד. אלשיך כבר עבר 200. הוא חייב להפנים שהזמן חולף והציבור אינו רואה שינוי לטובה, אולי ההפך.

פייסבוק משטרה ועדת פנים

ציוצי משטרה

 

פורסם בסוף השבוע שהמשטרה מגדילה את מערך הדוברות שלה ב-70 תקנים נוספים. אני מצדד בדוברות חזקה, פעילה וריכוזית אפילו. אבל אני מציע למפכ"ל להוסיף עוד 70 שוטרי סיור או חוקרים. הנה הסוד: הדוברות תשתפר בהדרגה כשההישגים בשטח יצדיקו זאת.

ציוץ תקנים

בסוף השבוע מתכנסת בפריז ועידת שלום ביוזמה צרפתית ובהשתתפות מספר רב של מדינות, כולל ארצות הברית וכמובן הפלסטינים. ומי לא בא? ישראל. נכון להתעקש על שיח ישיר בינינו ובין הפלסטינים ולדחות מעורבות בינלאומית. אבל זה בשמים. בהיעדר משא ומתן ישיר, חייבת ישראל לחפש כל ערוץ אחר להידברות שתוביל לפתרון הסכסוך. תמיד יש דרכי ביניים. לשם כך המציאו את הדיפלומטיה. הדיבורים על קבלת היוזמה הערבית, שכרוכה במעורבות של מדינות ערביות נוספות, היא בדיוק סוג של ועידת פריז. אי אפשר לתמוך ביוזמה הערבית ולעודד אותה ובאותה לשון לדחות לחלוטין את היוזמה הצרפתית. זה קצת מזכיר לי את הדילמה של ראש הממשלה, אם בכלל הייתה, את מי להכניס לממשלה, הרצוג או ליברמן.

בכל מקרה, ישראל לא תהיה בפריז וקולנו לא ישמע שם. אינני יודע לאן היא תוביל, אבל בכל מקרה במערכה הבינלאומית אנחנו כרגיל מפסידים.

להאזנה לדברי בנושא ב"בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל, וכן דברים שאמרתי בנושא יחסינו עם טורקיה ותפקודה של ועדת החוץ והביטחון בצוק איתן, לחצו על התמונה:

122 Ruderman Foundation by Herschel Gutman Photography May 25, 2016

ציוץ פריז

בכניסה לבונדסטאג אני עוצר תמיד. מסתכל סביבי ומנסה לאצור את הרגע הזה. עם היסטוריה משפחתית (לא יוצאת דופן) של משפחה גדולה שנספתה בשואה, שלי, של רעייתי, של חברינו הקרובים, כל מפגש בינינו לבין גרמנים ובמיוחד נציגים רשמיים של גרמניה הוא מרגש.

שבעה חברי כנסת, רויטל סויד, מיכל בירן, אלי אלאלוף, ד"ר אברהם נגוסה, אמיר אוחנה ומיכל רוזין וכמובן אני, באו לשיח בין-פרלמנטרי בין הכנסת לבין הבונדסטאג. נשיא הבונדסטאג, פרופ' נורברט לאמרט, הוביל את הקבוצה הגרמנית ואני ייצגתי את הכנסת במקומו של יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, שנבצר ממנו להגיע. אנחנו מהדקים והולכים את היחסים עם הבונדסטאג, עם חבריו וועדותיו השונות, הרבה בהשראתו של הנשיא פרופ׳ נורברט לאמרט, ידיד גדול של ישראל. זוהי השקעה ביחסי ישראל-גרמניה, מהיחסים החשובים ביותר שניתן להעלות על הדעת, שכן מדינה זו היא מן החזקות והמשפיעות בעולם. את משקלה המדיני ואפילו הכלכלי היא מעמידה לעזרתנו. כמו תמיד, הדברים אינם מובטחים מראש והם טעונים השקעה ופיתוח. זה מה שעשינו גם בביקור הקצרצר הזה, שעסק בהגירה וקליטה. לקבוצה הישראלית היה כמובן הרבה מה להציע, החל מהסיפורים המשפחתיים של כל אחד ואחד מאיתנו, כיצד הגיע לארץ ומהיכן ועד לתובנות שפיתחנו כיצד לקלוט מיליוני אנשים במדינה קטנה ולהקנות להם שפה משותפת, תרבות, חינוך, תעסוקה, דיור ולשלב אותם לעם אחד.

הרושם שלי הוא שהגרמנים, שקלטו בשנה האחרונה מיליון פליטים נמצאים עדיין בשלבי היערכות ראשוניים ולכן הצימאון שלהם לדעת ולשמוע על ניסיונם של אחרים הוא רב. השיח בין הפרלמנטים ימשך מדי שנה  פעם בירושלים, פעם בברלין, ואני רואה בו עוד נדבך חשוב ביחסים בין שתי המדינות.

פוסט פייסבוק רמניה

גרמניה 1

IMG_5711

ועוד דברים שקרו השבוע:

אני רוצה לברך את המשמרת הצעירה שערכה השבוע בחירות למופת, והזניקה לשורה הראשונה עוד ועוד פעילים, כתמיד. המשמרת הצעירה היא דינמו שמטעין ודוחף את המפלגה ואני מקווה שהנבחרת החדשה של המשמרת הצעירה תמשיך במסורת הזאת.

משמרת צעירה

את חודש הגאווה התחלתי כבר לפני שבוע, במפגש עם למעלה ממאה להט"בים שבאו במשלחת מארצות הברית. עכשיו מתחילים האירועים שלנו פה בישראל. כל מי שמאמין בשוויון ובזכויות אדם, כל מי שרוצה שישראל תהיה בית של כולם, חייב להשתלב באירועים האלה בדרך זו או אחרת ולתרום את תרומתו. גם אני אהיה שם, כמו בכל שנה, במצעד הגאווה בירושלים, עם הזיכרונות הקשים של השנה שעברה.

להטב

והנה לכם בכל זאת, סוכריה לסיום השבוע מלא התהפוכות הזה. הממשלה דוחפת בכל הכוח לבנייה חדשה ומקריבה לשם כך גם את הטבע. ממש בזירה שלנו, באזור ירושלים, מדובר במצפה נפתוח ובהר חרת. אלפי התנגדויות שהוגשו לחוקר המיוחד החזירו את הסוגיה לשולחנה של הוועדה המחוזית, מתוך תקווה שאפשר יהיה לבלום את התכנית הזו. כבר היו בעבר פרויקטים שאפתניים בתחום הבנייה שהשחיתו את הארץ לבלי שוב, ולכן כל בניה במדינה קטנה כשלנו מחייבת התחשבות מלאה לא רק בלחצי ההווה אלא גם בצרכי העתיד. אני שמח שתרמתי את קולי למתנגדים.

מצפה נפתוח

ועוד שני דברים לסיום:

ביום ראשון הקרוב, נקיים מפגש של החוג הרעיוני בזרם המרכזי של המפלגה, בשעה 18:00 בבית המפלגה ברחוב יגאל אלון בתל אביב. במסגרתו נקיים דיון פתוח על המצב הפוליטי ונושאים נוספים הנמצאים על סדר היום המפלגתי והציבורי. על דעת מיכל בר זוהר, יו"ר הזרם המרכזי נשמח מאוד להשתתפותכן והשתתפותכם.

בשבוע הבא יתקיים כינוס חגיגי של שדולת ירושלים, שאני מבין יושבי הראש שלה, לרגל יום ירושלים. המפגש יתקיים ביום שני, 6 יוני, בשעה 12:30 במעמדו של יו"ר הכנסת, ח"כ יולי (יואל) אדלשטיין, ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, ובהשתתפותם של שרים, חברי כנסת, נציגי ארגונים עירוניים ותושבי העיר.

אשמח לראותכם באירוע. הכניסה מותנה בהרשמה מראש. להרשמה לאירוע, לחצו כאן.

שבת שלום,

שלכם,

נחמן

עדיין אין תגובות