ארכיון לחודש ינואר, 2016

ינו 29 2016

השבוע שהיה כך היה: מלחמת תרבות, סיבוב חדש

מאת: נושאים: סיכום שבועי

חברות וחברים,


מירי רגב לא לבד. יש לה שותפים נאמנים, שר החינוך,  נפתלי בנט וראש הממשלה, בנימין נתניהו. שלישיית המוסקטרים האלה פתחו במערכה מתואמת ותכליתה אחת, לשתק את חופש הביטוי בישראל. מירי בתרבות (אמנות ונאמנות), נפתלי בחינוך (ספר האזרחות המשוכתב) ונתניהו בתקשורת (המהפכה הבאה). לנאיביים שבינינו, שחושבים כי ניתן להסתגר באיזה שכונה מבודדת ולהמשיך ולקיים בה  דמוקרטיה מצ׳וקמקת, יש לי חדשות. אם תיסוגו, הם ירדפו אחריכם, אם תוותרו, הם יענישו אתכם. אחת היא הדרך, לבלום אותם פה ועכשיו.

ידענו כי להפסד בבחירות האחרונות יהיו השלכות מרחיקות לכת, לא הערכנו עד כמה. ממשלת הימין – חרדים משקיעה עתה כל מאמץ כדי לבנות ישראל חדשה, ישראל בנסיגה, שמרנית, מסתגרת, מדירה מיעוטים, מדכאה זכויות יסוד.
היו כבר משטרים כאלה בתולדות האנושות, משטרים שלימדו את נתיניהם איך לחשוב ומה לחשוב. האמנות במשטרים אלה הייתה מגויסת, אמנות מטעם, והאמנים היו חיילים בשירותם.  מי שלא התאים את עצמו לדרישות המשטר, הושלך בשולי הדרך. אנחנו לא שם, אבל אנחנו בדרך, בדרך הבטוחה.

הנה דברים שאמרתי בערוץ הכנסת לאורית לביא נשיאל. לצפייה לחצו כאן:

אולפן פתוח 26.1.16
ביומן הערב של רשת ב' עם יוסי הדר. להאזנה לחצו כאן (החל מדקה 19:00).

ב"הערב ב-7" עם ליטל שמש בערוץ 20. לצפייה לחצו כאן.
הערב ב-7 26.1.16

מפעם לפעם מתגלים מאבקים על דמותה של ישראל אפילו בקואליציה, זה הולך ונעשה נדיר. שר הביטחון, בוגי יעלון, מנסה לפעמים. הוא פינה בשבוע שעבר מתנחלים משני בתים בחברון. לא היה להם אישור. הדבר עורר מיד גל מחאות. בעיני מבקריו יעלון לא פחות מבוגד. יעלון אינו ממפלגתי, כידוע, אבל מסע הדה לגיטימציה נגדו חורה לי. כך יעשה לאיש שמנסה, רק מנסה, לאכוף חוק וסדר בשטחים. ולזכור כי הדיו טרם יבשה על דברי שגריר ארה"ב על שתי מערכות חוק ביהודה ובשומרון, ואיזה עלבונות נאלץ הוא לספוג בשל כך…

הנה דברים שאמרתי לגדי סוקניק ב"מטה המרכזי" של ערוץ 10. לצפייה לחצו על הקישור.

המטה 23.1.16

בכל מקרה, תנוח דעתכם. הקואליציה הזו אינה הולכת לשום מקום. כפי שצפיתי, סרבני ההצבעות בכנסת התיישרו. הוקמה ועדה, זהו פתרון פלא. אם הוא לא יעזור תמיד יש את ליברמן, שלא ייתן לממשלה הזו ליפול. אל דאגה.


באתי לחיפה בתחילת השבוע. הבטיחו לנו סופה, בקושי הייתה רוח. יחד עם יעקב סייג פגשתי קבוצת גמלאים. בשיחה עימם ובשיחות רבות אחרות עם הציבור הזה אני מדבר כמובן על הנושאים העוסקים בענייניהם. אך מתעקש לדבר  גם על נושאים העומדים ברומו של הוויכוח הציבורי ועוסקים בדמותה ובעתידה של המדינה. 900,000 גמלאים וגמלאיות זהו ציבור עצום, בעל זכויות, בעל ניסיון, בעל ידע. הם חייבים לתפיסתי להיות מעורבים בכל ולהשפיע.
מפגש גימלאי חיפה
אחר כך עם חברי תמי ברק ואודי ביאדי, אנשינו המסורים בחיפה ובצפון, פגשתי מידגם מייצג של חברי מפלגה ותיקים וחדשים. התחושה, איך לומר, קשה. המוראל נמוך. אני חש כי התפקיד שלי, שלנו, בימים האלה הוא להפיח רוח חיים במפלגה, להחזיר לה את הברק (בלי ברק…) בעיניים. מפלגת העבודה, כיום בגרסת המחנה הציוני, חייבת לשמר את מעמדה הבכיר. היא האלטרנטיבה היחידה והמיידית לממשלה הזו. זה המסר שצריך לעבור מן הצפון ועד הדרום.

לישראל באה השבוע משלחת של IPU, ארגון הפרלמנטים הבין לאומי. אני משמש כראש  משלחת הכנסת לארגון. דיפלומטיה פרלמנטארית קוראים לשדה הזה שמתנהל במקביל לדיפלומטיה האחרת, הבין מדינתית ולדיפלומטיה הציבורית, בין עמים. נעים היה לקבל אותם בישראל ולדון דווקא בנושאים שיש לנו מה להציע, להם ולמדינות באזורנו; מדע, טכנולוגיה (הרצאה מצוינת של אראל מרגלית), חינוך ואפילו פרויקט ״כנסת ירוקה״. משהו שנותן גאווה ומעודד להמשיך הלאה ולא להיכנע. כבר ביקשתי, נכון?

IPU 2

וגם זה היה השבוע-

בעקבות הצעת החוק שיזמתי יחד עם מכון "עתים", חתם השבוע שר הפנים, ח"כ אריה מכלוף דרעי, על תקנות המאפשרות להאריך את אשרת השהייה בישראל למשתתפי תוכניות זהות כגון פרויקט "מסע" לשישה חודשים. זוהי פריצת דרך המסייעת לצעירים וצעירות יהודים לעלות ולהשתלב בחברה הישראלית.

לסיקור בג'רוזלם פוסט לחצו כאן, להודעתי בנושא לחצו על התמונה:
career1

ממשלת נתניהו פועלת בכל דרך אפשרית על מנת להחליש את הרשות הפלסטינית. יוזמת סגנית שר החוץ, ח"כ ציפי חוטובלי, לעצור את הסיוע היא אחת מהן. התעמתנו בנושא ב"ערב חדש" עם דן מרגלית. לצפייה לחצו על התמונה (החל מדקה 06:00):

ערב חדש 25.1.16

ולבסוף, בכל העולם ציינו השבוע את יום השואה הבינלאומי. להודעתי בנושא לחצו על התמונה:

IMG_4369

מאחל לכולנו שבת שלום.

שלכם,
נחמן
/Pulseem/ClientImages/3320///nachman_sig.png

עדיין אין תגובות