ארכיון לחודש מרץ, 2015

מרץ 27 2015

השבוע שהיה כך היה: לא עוצרים לרגע 22-26.3.15

מאת: נושאים: סיכום שבועי

חברות וחברים,

הכנסת ה-20 תושבע ביום שלישי י"א ניסן, 31 למרץ בשעה 16:00. לי תהיה זו הכנסת השלישית. בבית יש ותיקים ממני, למשל ח"כ עמיר פרץ שהוא ותיק חברי הכנסת, אבל ההתרגשות בכל פעם גדולה ומבלי לשים לב ביום הזה מתחברים אל העבר הלאומי ואל העבר האישי. זיכרונות מתערבבים, ומעל הכל נופלת עליך תחושה של אחריות כבדה וציפיות שלך וממך.

בינתיים אנו מתאוששים מתוצאות הבחירות ומסיימים לפענח את תוצאותיהם. הניגוד בין 24 מנדטים, הישג בלתי רגיל שמזכיר את הישגי העבודה בעבר, לבין המציאות הפוליטית שבה הליכוד והימין מרכיבים ממשלה ללא צורך במרכז ובמרכז – שמאל בלתי נתפסת.

ראשונים להתאושש הם סניפי המפלגה ברחבי הארץ שמקיימים הרמת כוסית לכבוד החג ובהזדמנות זו מקיימים מפגש עם פעילים, כך היה בפתח-תקווה, קריית אונו ובגבעתיים, עוד אירועים יהיו בשבוע הבא. הסניפים הם חוט השדרה של המפלגה, בלעדיהם היא תיפול וללא עזרתם תיכשל, לכן חשוב לראות את הרוח חוזרת ודוחקת החוצה את המחשבות הקשות והכאב שבאו אחרי הבחירות.

באוויר תלויה ועומדת השאלה האם בכל זאת נצטרף לממשלה, התשובה לדעתי שלילית. מעבר להשגות הכבדות שיש לנו לגביה ולגבי העומד בראשה, ברור כי נתניהו מתחפר והולך בשוחות המוכרות לו ואינו מוכן לחרוג מהן. התוצאה תהיה ממשלת ימין – חרדים, לאומית וקיצונית בעמדותיה.

הדברים הגלויים שאמר השבוע נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, על ראש הממשלה והצהרותיו ערב הבחירות הינם רק שמץ מן ההתחלה של מסע הייסורים שצפוי לנו בזירה הבינלאומית. עוד יהיו מבחנים ליחסי ארה"ב – ישראל. מעבר לכל שיוך פוליטי אני מקווה שארצות הברית תישאר הידידה הנאמנה והקרובה ביותר לישראל בקהילה הבינלאומית.

אני רוצה לחזור לסיום בבקשה שהעליתי ואני מעלה שוב, משרדי ואני ערוכים לכל הצעה, רעיון ויוזמה שיש ברשותכם ביחס לכנסת ולחקיקה הבאה. כל הצעה או פניה תתקבל בברכה וישמשו אותי בעבודתי הפרלמנטרית.

אני מודה לכם מראש ומאחל לכם שבת שלום,

נחמן שי

עדיין אין תגובות

מרץ 20 2015

השבוע שהיה כך היה: רצון הבוחר 15-19.3.15

חברות וחברים,

זה לא מה שרציתי לכתוב בסוף השבוע הזה, אבל זה מה שיצא ועם זה נצטרך לחיות בשנים הקרובות. האמת היא פשוטה וכואבת: הליכוד ניצח בבחירות 2015. כדאי לקרוא את המשפט הזה פעמיים כדי להאמין ולהבין, אבל בשום אופן לא להתכחש. נכון, המחנה הציוני השיג הישג מצוין. 24 מנדטים (ואני בתוכם), מפלגת מרכז – שמאל ותיקה ומתחדשת, רעננה ומלאת מרץ, שהציבור שלח לאופוזיציה.

בשנת 2015 אמר הציבור כי הוא רוצה ממשלה לאומית – לאומנית, ימנית, דתית – חרדית. זו תהיה הקואליציה הבאה והיא תנהל את חייה של מדינת ישראל בשנים הקרובות.

מדוע הגענו לתוצאה זאת? יש הרבה סיבות, יותר מידי סיבות, כל אחת מהן נכונה ועדיין אינני יודע מהי הסיבה המכרעת. אולי כדאי להשוות את תהליך ההצבעה לחיי נישואין, זה מתחיל באהבה גדולה ואחרי כמה שנים (מעט או הרבה) יש משברים,  אפילו הרהורי עזיבה, אבל בסוף, ברוב המכריע של המקרים חוזרים לחיות יחד, לפעמים באושר ולפעמים פחות. זה מה שקרה למצביעי הליכוד. הם חזרו הביתה, בלי רצון, בהסתייגות, אולי אפילו בטינה, אבל חזרו. וכמובן קיבלו אותם בבית, בחזרה, כי הרי "בית לא עוזבים". נכון?

לכן, את הנאמנות הזאת אי אפשר, כנראה לשבור או להפסיק. היא נמשכת, חרף ולמרות המצב הכלכלי הקשה (אשר כנראה פחות קשה, הרבה פחות קשה ממה שאומרים), וכמובן המצב הבינלאומי הנוכחי והעתידי, שאינו מעניין את הישראלי הממוצע. ביבי הצליח ליצר מציאות מותאמת עבור נאמניו, בתוכה כלל גם את בעיותיה הביטחוניות של ישראל, שבכל ראיה עמוקה  נראות רע, אבל הוא הפך אותן להצלחה גדולה ולמנוף לבחירתו מחדש.

השנה זכיתי להצביע למדגם ולתוצאות האמת

הנה מה שצריך לעשות עכשיו: לשבת באופוזיציה בביטחון ובמוטיבציה מטורפת, לעבוד קשה ויותר קשה. נזכור כי אנחנו מייצגים ארץ שלמה ולא חלקים או פלגים שלה. 750,000 בוחרים לא הולכים ברגל. זה מספר עצום ומחייב. התקופה הזאת יכולה להיות קצרה או ארוכה, לא חשוב. צריך רק להקפיד כי הבחירות הבאות, לכשתגענה ימצאו אותנו באופוזיציה ערוכים יותר מתמיד להחליף את הממשלה.

סדר היום הלאומי שלנו מלא אתגרים וככל הנראה הם יגדלו ויתעצמו. הרמזים הראשונים שקיבלנו מהנשיא אובמה ומארצות הברית הם רק התחלת תהליך של שינוי לרעה במעמדנו הבינלאומי. אנחנו נדאג למדינה הזו, מבית ומחוץ. היא שלנו, למי שמתבלבל.

דבר מידי שחייב להיעשות, הוא שיקום היחסים עם המגזר הערבי. בדרכו חזרה לקדנציה רביעית, קרע ראש הממשלה את הריקמה העדינה של יחסי יהודים וערבים בישראל. מדובר לא רק בערבים, אלא גם בנו עצמנו. זה הם ואנחנו.  אם זהו סימן לבאות, מרחף לפנינו ענן כבד מעל לדמוקרטיה הישראלית ולערכיה. עוד קרב גדול שמצפה לנו.

על נושאים אלה ואחרים דיברתי השבוע בתכנית "הכל דיבורים" ברשת ב', בערוץ 1, בגלי ישראל ומעל במות תקשורת נוספות.

ולסיום, נבחרתי כאמור לכנסת ה-20 על ידכם. אני מודה לכם. בכוונתי להיות הנציג שלכם ושלכן בשנים הקרובות. אני מבקש כי תראו בי השליח שלכם ותציידו אותי בכל הצעה, רעיון או מחשבה שניתן ושחשוב להעלותה בזירה הפרלמנטרית. אני שם בשבילכם ובשבילכן.

שבת שלום,

נחמן שי

2 תגובות

מרץ 16 2015

רגע של א מ ת

חברות וחברים,

נגמרו, פחות או יותר המילים. עכשיו צריך לעשות. לבוא לקלפי ולהצביע א מ ת.

החודשים האחרונים היו חודשים מכוננים. מרגע שמערכת הבחירות נקבעה במפתיע, פעלנו על מנת להקים אלטרנטיבה לנתניהו ולמחנה הימין. האלטרנטיבה היא כאן וקוראים לה המחנה הציוני. אין אחרת.

אחדים מאיתנו רוצים להתפנק; הם רוצים גם וגם, גם את הרצוג כראש ממשלה וגם את המפלגה שלהם. זה לא הולך. בעוד 48 שעות, לכשתתוודענה התוצאות המלאות, יוכל הנשיא ריבלין להחליט על מי הוא מיטל את הרכבת הממשלה. אם המחנה הציוני יוביל ובגדול, ריבלין ייתן להרצוג ולליבני את המפתחות. מכאן הדרך פתוחה לשינוי. עוד מנדט או שניים ליאיר לפיד לא ישנו דבר. הוא יהיה בממשלה והוא יהיה איתנו. עוד מנדט או שניים להרצוג – יכולים הכריע.

הניצחון הוא בר השגה. זה הזמן להתקשר לחברים וחברות, לידידים ולידידות וכמובן לבני המשפחה באשר הם ולחלוק עמם את דעתכם. זהו אמצעי השכנוע היעיל ביותר. אתם גם מוזמנים ומוזמנות לעלות את התמונות המצורפות לדף הפייסבוק שלכם.

בהופעותיי הרבות בעת האחרונה אמרתי ואני חוזר ואומר: כל הים הגדול לא יכיל את הדמעות שיזלגו ביום רביעי בבוקר, אם נחמיץ את הרגע הזה.

אל תחמיצו את ההזדמנות. זהו רגע של א מ ת.

שלכם,

נחמן שי

עדיין אין תגובות

מרץ 13 2015

השבוע שהיה כך היה: זמן אמת 8-12.3.15

חברות וחברים,

בתחילת השבוע הצגנו את מצע המחנה הציוני לבחירות 2015. בחודשיים האחרונים עבדתי, יחד עם חבריי, עו"ד מלי פולישוק בלוך והרב גלעד קריב על מצע זה. המצע הנוכחי הושתת על מצע 2013 של מפלגת העבודה וכן על עקרונות התנועה. נוסף על כך, לפנייתי נענו רבים במחנה הציוני ומחוצה לו, שהעבירו לנו רעיונות, מחשבות והצעות. את כל אלה איגדנו למסמך אחד מקיף וכולל שעבר את עיונם ואישורם הקפדני של יצחק הרצוג וציפי לבני.

המצע הזה הוא עכשיו המצפן שלנו לקראת הבחירות.

מותר לכולנו להיות גאים, שהרי המפלגה המתחרה, הליכוד, לא טרחה אפילו להציג מצע לציבור הישראלי. בשבילם כנראה המאמץ הזה מיותר. לי ולחברי במחנה הציוני זה חיוני וחשוב להציג את הרעיונות ואת תכניות הפעולה שלנו לקראת הבחירות. אני מניח כי קראתם רבות על כך בתקשורת, שכן המצע התקבל באהדה רבה, ובכל מקרה הרי המסמך המלא לרשותך והידיעות בתקשורת: דה מרקרYNETכלכליסטNRG, בתכנית "ישראל בוחרת" ובערב חדש.

מצע המחנה הציוני

מסע הבחירות התרחב והלך לקהלים רבים ובעיקר לסטודנטים באוניברסיטאות ובמכללות, דור העתיד. הערכנו כי הצלחה אצלם היא אינדיקציה מצוינת להלוך הרוחות בקרב צעירים ואולי גם בציבור כולו, והתוצאה עלתה על כל הציפיות.

אני עצמי השתתפי בפאנלים בשנקר, בר אילן, אוניברסיטת חיפה, המכללה האקדמית תל אביב – יפו ובמכללת כנרת. נהניתי מאד מהמפגשים עם דור העתיד, מהערנות שלהם, מהמעורבות שלהם ומהאכפתיות. זיהיתי אצלם את התקווה למשהו אחר, חדש ומבטיח. ותכלס, מגיע להם.

ארבעה ימים לפני יום הבחירות והסקרים מעודדים, נוצר פער של 3-4 מנדטים בינינו לבין הליכוד, אבל זה בקושי חצי מהדרך. אסור שההפרש הזה ירדים אותנו. נזכור את דבריו של הנשיא לשעבר פרס, כי "סקרים הם כמו בושם, אפשר להריח אותם אבל לא כדאי לשתות.."  אגב, פרס, האיש הנערץ ביותר בישראל, עם הניסיון הפוליטי העשיר ביותר ולוחם השלום, התייצב בסוף השבוע בצורה ברורה מאחורי הרצוג והביע את תמיכתו המלאה.

המשימה של כולנו היא להרחיב את הפער בינינו לבין הליכוד באופן שההכרעה תהיה חד משמעית. אני משוכנע כי הנשיא ריבלין בנסיבות כאלה יטיל את הרכבת הממשלה על הרצוג וגם מפלגות שמהססות בעת הזו להתייצב בגלוי מאחורי הרצוג, ישענו על תוצאות הבחירות כדי להביע בו תמיכה.

חברים וחברות, זה הזמן לעבודה. זמן קצר מאד אבל אפשרי. לשכנע עוד ועוד, בני משפחה, קרובים, חברים, עמיתים לעבודה, שכנים וכל מי שאתם מכירים. זה רק טלפון, זאת רק שיחה ברחוב. אין כמו מגע אישי כדי לשכנע.

לא נסלח לעצמנו אם לא נכריע את הבחירות הללו הכרעה ברורה וחדה. נצא לסוף השבוע הזה בתקווה גדולה ובאמונה.

שלכם, שבת שלום,

נחמן שי

תגובה אחת

הבא »