ארכיון לחודש דצמבר, 2013

דצמ 27 2013

השבוע שהיה כך היה: פולארד, עכשיו. 22-26.12.13

חברות וחברים,

זה היה השבוע של יונתן פולארד. מה שהחל בסוף השבוע שעבר בהדלפות על כך שארה"ב נהגה במשך תקופה ארוכה להאזין לתשדורות ולמסרים שיצאו מישראל, הפך למסע ציבורי מרוכז וממוקד לשחרורו של פולארד. בראיון לקול ישראל ביום א' ובגלי צהל דווקא הדגשתי כי אין להצמיד בין שני נושאים אלה, וכי העובדה כי ארה"ב נהגה לרגל בישראל אינה מעלה או מורידה בסיכויים לשחרר את פולארד. אולם, כצפוי, בעין הציבורית הדברים התקבלו אחרת, ונדמה לי כי השבוע השתחררו כמה מחסומים שעוד הפרידו בין מחנות שונים בישראל ונוצרה הסכמה לאומית כי הגיעה העת, בתחילת השנה ה-29 למעצרו, לשחרר אותו.

106 חברי כנסת חתמו על פנייה לנשיא ארה"ב שיזמתי יחד עם עמיתתי איילת שקד (שנינו מובילים את השדולה לשחרור פולארד). אחר כך היה גם דיון במליאת הכנסת שהתאחדה בהחלטה מקיר לקיר בקריאה לשחרור פולארד. אפילו חברי הכנסת מן הסיעות הערביות, שבעבר התרחקו מעניין זה כמו מאש, הצטרפו הפעם להודעה ורק ביקשו לנתק אותה מסוגיית שחרור האסירים הפלשתינאים. גם אני סבור שאין קשר בין שני עניינים אלה. את המכתב המשותף העברנו לשגריר ארה"ב ובשבוע הבא יעביר אותו גם נשיא המדינה פרס לעמיתו ברק אובמה. אנחנו מתכננים עוד כמה צעדים בכיוון זה כדי למקסם את המאמצים.

אני חוזר ואומר: פולארד עבר עברה חמורה ונענש על כך בגדול. עתה ראוי לשחררו מטעמים הומניטאריים ואנושיים. זה הקו שנלך בו. תקשורת: ערב חדש (דקה 16:27), חדשות ערוץ 1 (דקה 00:05:49)   הארץ וואלה NRG

בועדת המדע של הכנסת יזמתי דיון שנושאו החרם המדעי כנגד ישראל. בעולם פועלת תנועה הקרויה BDS (משיכת השקעות ועיצומים כנגד ישראל). אסור לזלזל בה ובהישגיה. עובדה היא שכבר שני ארגונים אקדמיים אמריקאיים הצליחו להעביר החלטות המחרימות את ישראל ובקרוב כנראה, ארגון שלישי. מדיניות של בת יענה והתעלמות לא תביא אותנו לשום מקום וכן גם מפינות אחרות של העולם, כולל מהאיחוד האירופאי, מגיעות יוזמות דומות. על ישראל להגיב גם ארגונית וגם רעיונית כנגד פעולות אלה שעליהן כתבתי בהרחבה בספרי "מלחמדיה" ועליהן אני גם משוחח מידי שבוע בסדרת התכניות באוניברסיטה המשודרת. להלן הפרק השלישי שעוסק במלחמה בעצימות נמוכה.

בכל מקרה, ועדת המדע החליטה לתבוע תוך 90 יום דין וחשבון ממשרד החוץ ומהגורמים הממשלתיים האחרים לגבי פעילותם, שכן התברר, מה שכבר היה ידוע, כי כל אחד עושה ככל שהוא יכול, אבל חסרה עבודה משותפת. בעניין הזה דיברתי בקול ישראל (דקה 00:41:00).

ועדת הפנים ערכה דיון נוסף על לקחי השלג. התברר כי המשרד להגנת העורף שאמור היה לרכז את פעילויות המשק בעת חירום אינו מצויד בסמכויות הדרושות. השר להגנת העורף, גלעד ארדן ידע לומר זאת ואפילו לרמוז כי יתפטר מתפקידו, אשר לרגע זה הוא רק בגדר תואר ללא כל מהות. אלה דברים שטענתי בזמן הסופה ולאחריה ואשר לצערי הרב הוכיחו את עצמם. בעניין זה גם פרסמתי שני מאמרים בגלובס ובג'רוזלם פוסט. בקרוב נשיק את השדולה להגנת העורף שתתמקד בצורך לבנות את העורף לקראת איומים שונים, החל במזג האוויר וכלה בטילים או בתקיפות אחרות, מה שמזכיר כי המתיחות בדרום גואה מחדש וצריך לקוות כי תדעך בהקדם.

סיבוב צבאי נוסף לא יביא תוצאות יותר טובות מאלה שכבר הושגו.

שבת שלום מירושלים,

נחמן

תגובה אחת

דצמ 20 2013

השבוע שהיה כך היה: הלבן היה לאפור 15-19.12.13

מאת: נושאים: סיכום שבועי

חברות וחברים,

מחלון משרדי עדיין רואים הרבה שלג, הוא נמס באיטיות כי בירושלים עדיין קר. בהדרגה מתגלה הנזק הרב שגרם לעצים ולגנים, לבתים ולרחובות ולסביבה כולה. מוזר עד כמה המראה הקסום של השלג הופך מכוער ומסוכן. ביום רביעי נפטר בירושלים אדם חסר בית, בן 73 נמצא ללא הכרה בתחנת אוטובוס ומת בבית החולים. כמה אופייני שחסרי בית הם גם חסרי שם והם נעלמים לעולם אחר מבלי שאפילו נדע מי הם. שאלתי את עצמי האם הוא יצטרף לסטטיסטיקה של נפגעי השלג, כי הרי כל המאמץ היה "הצלת נפשות". נהרגו עד כה 6 אנשים, בלי לכלול תאונות דרכים.

עם הסתלקותו של השלג מתגלית גם המציאות הישראלית הנוקבת. מסירותם וחום ליבם של רבים, החל בכוחות הביטחון ושירותי החירום למיניהם ועד ל"ישראלים מן השורה" שהתנדבו לסייע ולעזור לאחרים. על כך תמיד גאוותנו. גם הם אינם יכולים לחפות על מחדלים ברמה הלאומית הבחירה. למרות ההתרעה שניתנה לקראת הסופה, התחילה הפעילות רק כאשר פתיתי השלג הראשונים נגעו באדמה. האצלת סמכויות מהמשרד לביטחון פנים נעשתה ביום שישי בבוקר ושילובם של פיקוד העורף ושל צה"ל כולו התרחש במהלך שישי ושבת. ישראל שערוכה כל כך טוב לחירום התגלתה במערומיה. אנחנו, האופוזיציה, דורשים ועדת חקירה פרלמנטרית. האמת, מעייף כבר מהחקירות האלה, כי הרי הכל יודעים שאינן מובילות לשום מקום, אולם בכל זאת ניסיון העבר מראה כי ועדות חקירה ממלכתיות הניעו תהליכים ודחפו לתוצאות. ועדת חקירה פרלמנטרית היא בעיקר תהליך פומבי של בדיקה והסקת מסקנות, זה כמו עם הציפורים: ירצו – יאכלו, לא ירצו – לא יאכלו.

דיברתי בהרחבה בנושאים אלה בתקשורת ובמליאת הכנסת והרי מקצת מן הדברים: מאמר בישראל היום, דה-פוסט ynet נאומי במליאת הכנסת

הכנסת חזרה מן הכפור בהדרגה והפעילות הפרלמנטרית היתה מצומצמת. ביום שלישי ציינו את יום העוני הבינלאומי. לכבודו, קיבלנו מבול של מחקרים שהעידו עד כמה תמונת המצב חמורה. העוני מעמיק והולך ובעיקר פוגע בחלשים, ילדים מצד אחד וקשישים מצד אחר. בשבוע שבו פורקה הפירמידה של אי.די.בי והיא נלקחה מידיו של נוחי דנקנר, צריך לקוות כי הכנסת והחברה הישראלית כולה יתגייסו למאמץ אדיר של סגירת פערים. שמענו במליאת הכנסת, בין היתר, בתשובה לשאלה שהצגתי הבטחות של שר הרווחה החדש בשני נושאים אלה. הוא לא יוכל לעשות את העבודה לבד אם שר האוצר וראש הממשלה לא יתגייסו למאמץ לאומי. אני עדיין לא רואה זאת.

בין החוקים שאימצה הכנסת השבוע היה גם החוק להשהיית ראשי ערים שהוגש כנגדם כתב אישום. בהתערבות בג"צ ובהמרצתו החוק נחקק במהירות ואושר בתמיכה גורפת של הכנסת. נבחרי ציבור הנשענים על תמיכה ציבורית רחבה, חייבים בטוהר מידות. טוב היה לראות כי גם כלפי שרים שהורשעו הוגדלה הענישה ועתה גם נדרשת נורמה דומה מראשי ראשויות. עשבים שוטים יש לשרש.

כמידי שבוע, מזמין אתכם להאזין לפרק בסדרה שלי "מלחמדיה" מהאוניברסיטה המשודרת בגלי צה"ל. פרק שני: הדיפלומטיה הציבורית החדשה

שבת שלום וסוף שבוע שקט ולשם שינוי גם יבש וחם,

נחמן

עדיין אין תגובות

דצמ 19 2013

שאלה לשר החינוך במליאת הכנסת 18.12.13

מאת: נושאים: שאילתות

במסגרת מסמך אשר גובש לאחרונה על-ידי מכון טאוב עולה כי קיים פער משמעותי בין אי־השוויון הנגזר מההכנסה של אזרחי המדינה בשוק לבין אי־השוויון בהכנסה הפנויה הנמדד לאחר התערבותה של המדינה (קצבאות, הטלת מיסים וכו'). לדוגמא, בעוד ששיעור הקשישים העניים בישראל הוא נמוך ביחס למדינות המפותחות בעולם, בפועל ולאחר התערבותה של מערכת הרווחה, קשישי ישראלים מובילים במדד העוני.

–       כיצד מסביר השר את הפער המתואר בין אי־השוויון הנגזר מההכנסה המשולמת בשוק לבין אי־השוויון בהכנסה הפנויה?

–       כיצד השר מתכוון לפעל בכדי לשקם את מערכת הרווחה במדינה ולוודא את האפקטיביות של מוסדותיה על הציבור בישראל בכלל ועל אוכלוסיית הקשישים בפרט?

עדיין אין תגובות

דצמ 13 2013

השבוע שהיה כך היה: הלבן, הלבן הזה 8-12.12.13

חברות וחברים,

הלבן הזה הוא כמובן מאד יפה בתחילה ופתיתי השלג תמיד מביאים שמחה מובנת. אבל אחרי 24 שעות, בדרך כלל ההתלהבות פוחתת ומה שאנחנו חווים עכשיו הוא קצת מן המאבק במזג אוויר קר ואפילו מסוכן.

להגיד שאיננו יודעים איך להתנהג בתקופות כאלה זה כמובן מדויק ביותר. למה לעזאזל אלפי אנשים היו צריכים לעלות אמש לירושלים, להיתקע בעיר ולבלות את הלילה כולו או במכוניתם או במרכזי הסיוע שנפתחו בחופזה? עכשיו זאת כבר באמת חוויה בלתי נשכחת, שהם בוודאי ירצו לשכוח אותה ראשונים.

השלג הוא קצהו של הקרחון, תרתי משמע, שממחיש עד כמה אנחנו פגיעים וחדירים. ללא חשמל, מערכות החיים שלנו קורסות מיד ובראש ובראשונה מערכת התקשורת שבלעדיה אנחנו אבודים.

את האחריות לעורף קיבל שוב המשרד לביטחון פנים ומתחתיו פיקוד העורף (בארצות הברית נקרא המשרד הזה- המשרד להגנת המולדת). זה מוכיח מחדש את הצורך להקים בישראל משרד-על לביטחון העורף שיכנס תחת כנפיו את כל הגופים העוסקים בנושא זה, הן באלמנט המשטרתי, הפלילי או הביטחוני. בכל מקרה, אני מצרף כמה מן התמונות היפות שצילמתי בפתח ביתי הבוקר. איני מעז להרחיק לכת, שכן גובה השלג הוא 60 סנטימטר ואנשים שפויים אינם הולכים בו, אלא אם הם ממש צריכים.

הבית

הרחוב

בין התמונות ההזויות שראיתי בטלוויזיה, היתה שיירתו של מזכיר המדינה קרי מהלכת בין לוד, רמאללה וירושלים. אינני יודע אם השליחות הזו ובכלל היוזמה הזו יצליחו, אבל ברור לי שבביקור ה-11 שלו באזור זה, מלמד אותנו ג'ון קרי מהי נחישות ומהו רצון להצליח. הזכרתי זאת הבוקר בראיון בקול ישראל (דקה 01:41:05).

עיקר הראיון הוקדש למתווה פראוור, התכנית החדשה להערכות הבדואים בנגב. כבר מלכתחילה התכנית נולדה לאחר הריון קשה ומסובך. היא עברה בממשלה ואפילו בכנסת בקריאה ראשונה, רק אז החלו הקשיים האמיתיים. נראה כי איש לא רוצה בתכנית הזו כמו שהיא, לא הבדואים ולא שכניהם היהודים, לא פוליטיקאים ולא דעת הקהל הבינלאומית ולכן זו עסקה פשוט גרועה, שמעוררת מחשבות קשות, כיצד ממשלת ישראל מקבלת את החלטותיה. איזה תהליך של בקרה ואיזון חוזר מתקיימים בה ומה על ההחלטות האחרות שנופלות בנושאים חשובים יותר והאם גם הן בנויות על הריקוד התימני הידוע, שני צעדים קדימה ואחד לאחור?

קרי נאבק ובצדק על התפיסה החדשה לפיה ארה"ב נחלשת. הוא מתעקש להוכיח שעדיין יש למדינתו מה להציע ושבלעדיה לא יושג הסכם. על כך כתבתי השבוע בעיתון "ישראל היום".

החל מאתמול נפתחו שני המחנות החדשים למסתננים ופליטים מאפריקה. האחד נקרא מעצר והשני משמורת פתוחה. אין הם שונים בשום אופן האחד מהאחר והשהייה בהם דומה. אני בדעה שמי שנכנס מאפריקה שלא כחוק ואינו פליט לא יוכל להישאר פה, כך נוהגות כל מדינות העולם. אולם ראוי לבדוק קודם כל את המניע המדויק של כל אחד ואחת שבאו משם והדבר לא נעשה, עם זאת צריכים למצוא פתרון אנושי וצודק כל עוד הם נמצאים איתנו. בין היתר, יש להרחיקם מאזור דרום תל אביב שבו תקעו יתד ואשר הפך את חייהם של תושבי האזור לבלתי נסבלים. בהצבעה בכנסת הצבענו חברי לסיעה ואני נגד הצעת החוק, שכמובן עברה. אני סבור שהעמדה שלנו יותר מוצדקת, יותר מוסרית ואפילו יותר נכונה מבחינה מעשית, אבל נחכה לראות מה יקרה.

knesset_807

בועדת העבודה והרווחה התקיים דיון מהיר ביוזמתי ועסק בשאלת הטיפול הרפואי לחיילים המתגוררים באזור המרכז, אשר נהנו משירותי קופות החולים עד כה. שני משרדי ממשלה, משרד הבריאות ומשרד הביטחון, רבים ביניהם על מקור המימון אשר הוא יקר יותר מהמתוכנן. זה היה מביך לראות כיצד כל אחד משחק בדיון "ראש קטן" בידיעה שבסוף החיילים, לכשיגיעו לאחת מקופות החולים, יקבלו בכל זאת את הטיפול. אצלנו לא נוהגים לפתור משבר עד שהוא מגיע לפיצוץ ורק משם מתחילים לחשוב מה עוד ניתן לעשות. בדיון נקבע כי בתוך עשרה ימים על הועדה לקבל תשובה מה יקרה ב…1.1.2014. NRG

לבסוף, מילה אחרונה על השלג. במצבים כאלה אנשים נשארים לבד, בעיקר מבוגרים והם זקוקים לעיתים קרובות לעזרה. החובה של כל אחד ואחת מאיתנו היא לפקוח עין על החלשים מסביבנו ולוודא כי אינם במצוקה. זוהי סולידריות חברתית במיטבה. היא אומרת שבאמת כל אחד דואג לאחר או לאחרת ושומר עליהם. אל תשכחו לעשות זאת בכל מקום שתהיו ב-24 השעות הקרובות.

תזכורת: ביום א' בשעה 20:30 בגלי צה"ל ישודר עוד פרק בסדרת התכניות שלי, מלחמדיה, באוניברסיטה המשודרת. אתם מוזמנים. בקישור זה תוכלו להאזין לפרק הראשון ששודר בשבוע שעבר.

שבת שלום,

נחמן

עדיין אין תגובות

הבא »