ארכיון לחודש אפריל, 2013

אפר 19 2013

זה היה השבוע שהיה: מחממים מנועים 14-19.4.13

חברות וחברים,

הכנסת חוזרת לכנס הקיץ בתחילת השבוע הבא. סוף, סוף היא נכנסת למסלול תקין של פעולה. בינתיים הורכבה הממשלה, אוישו ראשי הוועדות בכנסת ונקבע הרכבן. השבוע החולף כבר שימש מיקדמה לקראת תחילת המושב והוא מסמן מקצת הדברים שמצפים לנו. למשל, המאבק נגד מחיקת החוב לנוחי דנקנר. זאת היתה התגייסות ציבורית, מהירה וחריפה שגרמה לבנק לאומי לשקול מחדש את החלטתו. ביום רביעי פניתי בעניין למפקח על הבנקים וביקשתי התערבותו. בהודעה שפרסמתי אמרתי כי "בעוד הבנק מקפיד הקפדה יתרה לתבוע את חובותיו מכל לקוחותיו, הוא מגלה גדלות רוח ונדיבות נדירים כשמדובר ב"טיקוני" המשק, המוכיחים שוב ושוב חוסר אחריות בניהול כספי הציבור שברשותו". בקישור זה תוכלו לקרוא את הודעתי המלאה. עד סוף אותו יום הודיע בנק ישראל שהוא מתכוון לבדוק את מחיקת החוב ובעקבות זאת גם השהה את החלטתו.

בנושא זה אמר הציבור את דברו באופן שאינו משתמע לשני פנים. כולנו לקוחות של בנקים ונתקלים לא אחת ביחס קשוח ומתנשא. החמלה שהפגין הבנק כלפי מר דנקנר שמורה כנראה רק לו ולחבריו. אין ספק כי רוח הקרב של המחאה החברתית עדיין מנשבת והיא באה לידי ביטוי בסוגיה זו. התראיינתי בעניין זה גם בקול ישראל ובאתרים השונים.

בערב יום הזיכרון נחשפנו למדיניות מפלה בין חיילים יהודים ושאינם יהודים שנפטרו בעת שירותם הצבאי. בעוד שהיהודים נקברים בחלקה המרכזית, יש חלקות נפרדות לנוצרים, מוסלמים ולמי שאינם מוגדרים יהודים. כזה היה החייל יבגני טולוצ'קו- הוא שייך לכ-300,000 אזרחי ישראל ותושביה שעלו ארצה בתוקף חוק השבות אך אינם מוכרים כיהודים על פי ההלכה. ישראל לא מצאה כל פתרון איך להכיר בהם כיהודים ומעמדם נשאר בלתי ברור.

על פי המנהג היפה של הנחת דגלון על הקבר הצבאי האחרון, בא לחלקה המרכזית בהר הרצל הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ, והניח דגלון על קברו של סא"ל שלמה ניצני ז"ל ולא על קברו של  יבגני טולוצ'קו ז"ל ובכך התעלמו ממנו. הגבתי על כך בהודעה ובראיון בקול ישראל ותבעתי לא רק את עלבונו של יבגני ז"ל, אלא  גם להסדיר באותה עת את הסוגיה כולה. אני מגיש הצעת חוק שתקבע כי בתי הקברות הצבאיים יהיו משותפים לכל בני הדתות ללא הבדל.

בתחילת השבוע תחליט הממשלה כנראה, על מדיניות השמיים הפתוחים שמשמעותה עשויה להיות הוזלה ניכרת של הטיסות הנכנסות והיוצאות. אין ספק שזוהי התפתחות חיובית ומשמעותית לרבים, אולם הממשלה מתעלמת מן הפגיעה הקשה שיספגו חברות התעופה הישראליות: אל על, ארקיע וישראייר וכמובן עובדיהם, עשרות אלפים במספר, שאינן נהנות מתנאים דומים ושווים כמו החברות הזרות. אין להגן הגנת יתר על החברות הישראליות והן חייבות להיות חשופות לתחרות, אולם התחרות צריכה להיות הוגנת וככל שהעמקתי לעסוק בדבר הגעתי למסקנה כי מהלך זה עלול לפגוע פגיעה קשה בענף התעופה הישראלי. בשבוע הבא בכוונתי לעלות הנושא על סדר יומה של הכנסת. לחצו כאן לקריאת הודעתי בנושא.

וכך הולכים הדברים ומתחממים לקראת הקיץ. אני מקווה שיהיה לנו "קיץ חם", במובן החיובי של המילה.

לסיום, רציתי לשתף אתכם בראיון שערכה עמי הכתבת מזל מועלם באתר Al monitor העוסק בספרי "מלחמדיה" שעליו כבר סיפרתי

קישור לראיון
שבת שלום מירושלים,

נחמן שי

עדיין אין תגובות

אפר 18 2013

הודעה בנושא "פרשת הדגלון" ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל 14.4.13

בעקבות ״פרשת הדגלון״ וערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל הודיע ח״כ ד״ר נחמן שי שבכוונתו להגיש הצ״ח התקבע כי חללי צה״ל יקברו בבית קברות צבאי המשותף לכל החללים. ח״כ שי: ״על מדינת ישראל לקיים שוויון מלא בין אזרחיה וחייליה, בלי הבדלי דת, גזע ומין- בדיוק כפי שמציינת מגילת העצמאות שלנו״. עוד הוסיף: ״אם חייל צה״ל ראוי לההרג למען המדינה, באותה המידה ראוי הוא לקבורה מכובדת בבית עלמין צבאי יחד עם חבריו לנשק, אלא אם משפחתו תבקש אחרת. הצעת החוק שהגשתי תחייב קבורת חללי צה״ל זה לצד זה בבית עלמין צבאי המיועד לכל החללים״.

עדיין אין תגובות

אפר 18 2013

הודעה בנושא השביתה הצפויה בחברות התעופה הישראליות 18.4.13

ח"כ ד"ר נחמן שי הגיש היום הצעה דחופה לסדר שתידון במליאת הכנסת בשבוע הבא בנושא השביתה הצפויה בחברות התעופה הישראליות: "ההחלטה הצפויה של הממשלה היא סנונית ראשונה במערכה נגד העבודה המאורגנת בישראל. רפורמת השמיים הפתוחים תהווה מכה אנושה לענף התעופה ולכלכלה הישראלית. עשרות אלפי עובדים ובני משפחותיהם שנשענים על ענף זה עלולים לאבד את מקור פרנסתם. הרפורמה איננה שוויונית והיא מעניקה יתרונות מהותיים לחברות הזרות על פני חברות התעופה הישראליות שלא תהינה מסוגלות להתחרות בהן בהתמודדות שווה. על הממשלה לעצור את הרפורמה ולשקול אותה מחדש. לרפורמה יש מקום רק בתנאי שתעשה בשיתוף החברות הישראליות ועובדהן״

עדיין אין תגובות

אפר 18 2013

הודעה בנושא טיפול בנק לאומי בחובותיו של נוחי דנקנר 17.4.13

בעקבות הפירסום בתקשורת כי בכוונת בנק לאומי לוותר למר נוחי דנקנר על חוב של 150 מלש״ח פנה ח״כ ד״ר נחמן שי למר דוד זקן, המפקח על הבנקים וביקש התערבותו בנושא: ״בעוד הבנק מקפיד הקפדה יתרה לתבוע את חובותיו מכל לקוחותיו, הוא מגלה גדלות רוח ונדיבות נדירים כשמדובר ב"טיקוני" המשק, המוכיחים שוב ושוב חוסר אחריות בניהול כספי הציבור שברשותם. זהו דבר שאינו עולה על הדעת, בנק לאומי נוהג בחוצפה״. ח״כ שי: ״בטרם יקל עם בעלי חובו הגדולים, עדיף שיפחית את תעריפי הבנק המנופחים ויחפש דרכים להקל על בעלי החשבונות הקטנים, שעימם הוא בא חשבון בכל עת ובכל עניין. מן הראוי כי המפקח יתערב ויטפל בנושא באופן דחוף״.

עדיין אין תגובות