ארכיון לחודש מרץ, 2013

מרץ 22 2013

זה היה השבוע שהיה: אובמה 24-28.3.2013

מאת: נושאים: סיכום שבועי

למרות שבתחילת השבוע הושבעה הממשלה ה-33 הרי בסופו של דבר זה היה השבוע של אובמה. אפשר לומר בקיצור וללא כחל וסרק כי אובמה כבש השבוע את ישראל בחיוך, במחוות קטנות אפילו עד כדי חנופה והמרשם עבד, אובמה שיוצא מן הארץ ביום ו' אחר הצהריים הצליח לעשות שינוי תדמיתי בעיני הציבור הישראלי.

השאלה כרגע היא האם השינוי התדמיתי יביא גם לשינוי תודעתי והאם המשימה שהניח על שולחננו – הסדר מדיני בין ישראל לבין הפלשתינאים – אומנם תתגשם. מכל החישובים שליוו את הביקור לא התבהרה התמונה כפי שהושגה בנאומו החשוב בבנייני האומה בירושלים, נאום שנישא במיוחד לציבור הישראלי ולדור הצעיר.

אובמה לא הסתיר את כוונתו: הוא מצפה שדעת הקהל בישראל בראשות צעיריה תוביל את ממשלת ישראל לוויתורים הנדרשים למען השגת שלום. השלום של אובמה נתמך היטב במרכיב הביטחון באופן שאינו משאיר ספקות. אמירה כמו "כל עוד ארצות הברית קיימת, אתם לא לבד" היא נדירה ואינני זוכר ששמעתי כמותה ביחס לאיזושהי מדינה אחרת בעולם. אובמה הדגיש את היותה של ישראל מדינה יהודית ודמוקרטית, נושא שגם אני דיברתי עליו במליאת הכנסת נוכח החשש משובו של החוק בעניין זה. לקריאת הנאום מהמליאה לחצו כאן.

באתרי הביקור השונים סיפרו את הסיפור הישראלי המיטבי. בספרי, "מלחמדיה", שהופיע בימים האחרונים אני משרטט מודל לשימוש נבון, מושכל ואפקטיבי של דיפלומטיה ציבורית. אובמה הוא הכהן הגדול של הדיפלומטיה הציבורית, אפשר ללמוד ממנו ואולי, אני מקווה, אם נשכיל ללכת בדרך שאני מציע בין היתר הוא עוד יוכל גם ללמוד איך ישראל ממנפת עצמה באמצעות הדיפלומטיה הציבורית ואז במקום "מלחמדיה" אוכל לפרסם ספר המשך בשם "שלומדיה".

וכאמור ממשלה חדשה נחנכה השבוע. לכשייגמרו תרועות הפסטיבלים יתברר מה שידענו; ממשלה ימנית, ניאו-ליברלית, שתתקשה להתקדם בנתיב השלום ושתטיל גזירות כלכליות אנטי-חברתיות על הציבור. זו ממשלה שבחרנו לא להיות בה. עם זאת דווקא על רקע התנופה האמריקאית החדשה בנושא השלום חשובה מאוד הבטחתה-התחייבותה של יושבת ראש מפלגת "העבודה", שלי יחימוביץ', להעניק לממשלה רשת ביטחון בתחום המדיני כדי לאפשר לה להתקדם כפי שציינתי בראיונותיי לתכניות החדשות של ערוץ 1, ערוץ 2 וערוץ 10.

לבסוף ירושלים, חוץ מהפקקים שמלווים כל ביקור והגיע הזמן להתעלם מהם, פניתי בכנסת לשר האוצר וביקשתי את התערבותו המהירה- שמיד עם כניסתו לתפקיד להחזיר את פעילות הממשלה לירושלים. הכול יודעים שירושלים, אפילו כבירת ישראל, ננטשת והולכת והממשלה מוציאה מן העיר מרכיבים חשובים בפעולתה. אמרתי ליאיר לפיד שזו צריכה להיות משימתו הראשונה: להציב את ירושלים בלב העשייה הממשלתית-ציבורית. לקריאת הנאום מהמליאה לחצו כאן.

בינתיים, ההכנות לחג מסתיימות אני מאחל לכם ולבני משפחותיכם חג שמח, חג שנרבה לעסוק בו בחירות ובשוויון, שלנו וגם של שכנינו. שבת שלום.

מִלחמֶדיָה

ישראל, העולם והקרב על התודעה

נחמן שי

חדש בהוצאת ידיעות ספרים

הקרב על התודעה הפך בשנים האחרונות למערכה רבת-משמעות, בישראל ובעולם. כבר אין זה באמת משנה מה קרה במציאות, חשוב מה נקלט בעדשה ומה שודר ברחבי הרשת. זוהי חזית חדשה הפועלת לטובתם של ארגוני טרור וקבוצות גרילה במאבקם מול מדינות דמוקרטיות ומשמשת כלי לחימה שמשפיע גם על המורל וגם על תהליך קבלת ההחלטות.

מלחמדיה הוא ספר ראשון בשפה העברית העוסק בתורה המתפתחת של הדיפלומטיה הציבורית החדשה ומקומה בקרב התודעתי בין מדינות לבין ארגוני טרור וגרילה. הספר פורש את דרכה ומאבקיה הייחודים של מדינת ישראל במערכה זו ואת הדגם שפיתחה, דגם שעשוי לשמש דוגמה למדינות ליברליות-דמוקרטיות אחרות הנמצאות בעימותים דומים.

ד"ר נחמן שי הוא חבר כנסת ומן המנוסים והוותיקים שבאנשי ההסברה של ישראל. הוא שירת בעבר במגוון תפקידים בתחומי התקשורת וההסברה בארץ ובחו"ל, ובין היתר שימש כדובר צה"ל במלחמת המפרץ הראשונה בשנת 1991 וכראש מערך ההסברה בתחילת האינתיפאדה השנייה בשנת 2000. עבודת הדוקטור שעליה מבוסס הספר זכתה בפרס לחקר ביטחון ישראל ע"ש מאיר ורחל צ'צ'יק לשנת 2012, המוענק על ידי המכון למחקרי ביטחון לאומי.

"ספר חובה לכל פוליטיקאי, איש ממשל, עיתונאי, איש עסקים, חוקר וסטודנט"
פרופ' איתן גלבוע, אוניברסיטת בר אילן

"חיבור מאלף הממחיש את מרכזיותה וחשיבותה של הדיפלומטיה הציבורית בתהליכי תכנון וקבלת ההחלטות"
רון פרושאור, שגריר ישראל לאו"ם

"המחקר יהיה מעתה לכרך-יסוד בכל ספרייה המתיימרת להקיף את המלחמה הישראלית המתמדת מכל זווית, מסורתית כמו גם חדשנית"
אמיר אורן, הארץ

עדיין אין תגובות

מרץ 22 2013

נאום בנושא ירושלים כמרכז פעילות הממשלה 19.3.2013

אדוני היושב-ראש, חברי חברי הכנסת, אני רוצה לנצל את ההזדמנות הזאת ששר האוצר החדש נמצא במליאה, כדי לקבל את ברכתו ועזרתו בממשלה החדשה בכל מה שנוגע לעיר ירושלים. זה תיק כבד – אומנם הוא כבר קיים. אדוני השר, הנקודה שאני מדבר עליה היא העובדה שחלק ניכר מפעילות הממשלה, שצריך להיות על-פי החוק בירושלים, יצא מתוך תחומי העיר הזאת: משרדי ממשלה שלמים, אגפים והשרים עצמם מעדיפים את העבודה בתל-אביב או במקומות אחרים מאשר בירושלים. זה קודם כול גורם נזק ישיר לעיר הזאת, כי היא יכולה וצריכה ליהנות מהפעילות הזאת. אבל יותר מזה – יש בזה מסר מאוד ברור לכל מי שזקוק לממשלה שאפשר לדלג על ירושלים, שירושלים אינה חשובה, שהחיים יכולים להתנהל בלי ירושלים.

וכאן, זאת ההזדמנות שממשלה חדשה מתחילה את דרכה לשים פה קו ברור ולומר: הממשלה חייבת, גם על-פי חוק, לפעול מתוך העיר ירושלים, לעשות את הפעולות שלה מתוך ירושלים, וגם לאלץ את מי שלא רוצה לבוא לירושלים להגיע אליה, לקיים בה את הישיבות ואת הדיונים וכל פעילות שהיא, כדי שיהיה ברור לכל שהעיר הזאת היא אכן בירת מדינת ישראל.

עדיין אין תגובות

מרץ 22 2013

נאום בנושא הצעת חוק "הלאום" 19.3.2013

אדוני היושב-ראש, חברי חברי הכנסת, בראשית דברי אני רוצה לברך אותך, חברי וידידי יולי, על בחירתך לתפקיד היושב-ראש.

זאת הישיבה – מעשית – הראשונה שלך, ונראה לי שאתה כבר צולח את הים הזה בכוחות, ובהצלחה. אני רוצה לדבר על עניין אחד מעבר לסוגיה שעומדת באופן מיידי על סדר-יומנו.

כמה זה ריק פה, בלי השולחן הקטן. יש איזה ואקום במרכז המליאה.

אני שמח ששרת המשפטים החדשה נמצאת אתנו, ואני רוצה לברך אותך, שרת המשפטים, ולאחל לך הצלחה. הסוגיה הראשונה שאני מדבר עליה נוגעת לך, והיא נוגעת לקדנציה הקודמת, ששנינו היינו בה שותפים לאותה מפלגה. הבוקר, יחד עם שני חברי, חבר הכנסת גפני וחבר הכנסת חנין, עסקנו בעניין הדמוקרטיה וקיימנו פה כנס בנושא הדמוקרטיה. את, גברתי השרה, התנגדת בשעתו בחריפות ובאופן חסר פשרות לחוק שיגדיר את ישראל כמדינה יהודית דמוקרטית. בין היתר, בזכות המאבק שלך, היוזמה הרעה הזאת נעצרה בכנסת הקודמת והוסרה מעל סדר-היום, וכולנו שמחנו על כך. אנחנו חיים במדינה יהודית דמוקרטית, אנחנו נאבקים על אופייה של ישראל כמדינה יהודית דמוקרטית, אבל למיטב הבנתנו אז – שלנו וגם של חברים אחרים – החוק בעניין הזה היה מיותר, מפני שכמו שהוא אמר שמדינת ישראל היא מדינה יהודית דמוקרטית, הוא פגע בקבוצות אחרות, ושכנעת את כולנו אז ללכת אתך.

הגורל זימן אותך לשבת היום בתפקיד שיכול לחסום את היוזמה הזאת בטרם תצא לדרך. ואני כבר קורא בהסכמים קואליציוניים וגם בהצהרות לעיתונות וכן הלאה, שהרעיון הרע הזה שוב מוצא את דרכו למשכן הזה, ויביא אליו גם דם רע.

לכן אני פונה אליך ומבקש, בתפקידך החדש. אני יודע שהדברים – מה שרואים משם לא רואים מפה וכל האמירות – – –

–קריאות ביניים–

מצוין, אז אני שמח מאוד מאוד על הודעתך, ואני מקווה שבזה, אם לא יקומו כל מיני כוחות חדשים, בכך העניין הזה יבוא על סיומו, כמו שארצה מאוד גם שהכנסת הזאת כולה תתאחד בהכרה שגם כשקמה קואליציה חדשה ויש לה רוב והיא רשאית לפעול בתוקף הרוב שיש לה – וזה בסדר גמור, כך צריך להיות – הרוב הזה גם צריך לתת את דעתו – אני מקווה שגם אתה היושב-ראש, גם אמרת את זה אתמול בדברי הפתיחה שלך – נדע כולנו לשמור על זכויותיהם של המיעוטים בחברה הישראלית, כי בזה מתאפיינת בסופו של דבר הדמוקרטיה: לא רק בכך שרוב מנהל אותה והוא רוב נבחר, וזה בסדר, אלא שיחד עם זאת, הרוב הזה נותן את דעתו, שומר, מגן. כי דמוקרטיה תמיד יהיה בה רוב ומיעוט, ועל המיעוט הזה אנחנו צריכים לשמור. אלה הדברים שרציתי לומר הבוקר בראשית הדיון. תודה רבה.

עדיין אין תגובות

מרץ 15 2013

השבוע שהיה והשבוע שיהיה: אובמה בא 10-15.3.13

מאת: נושאים: סיכום שבועי

חברות וחברים,

אובמה בא. מכל הדברים שמשמחים בביקור הזה, ראוי להדגיש את חסרונה של הכנסת. אובמה מבקר בכמה מקומות בישראל וביהודה ושומרון, אבל פוסח על הכנסת. הדבר מוזר. בראיון לערוץ 2 אמר כי בכוונתו "להידבר עם הציבור הישראלי". אם כך, מדוע דילג מעל הכנסת, אשר לטוב ולרע מייצגת את הציבור, ובחר את בנייני האומה כאתר מרכזי לשיח זה.

זאת טעות גדולה ולא מקרית. ארה"ב אינה מכירה בירושלים כבירת ישראל, ולכן מעדיף הנשיא לדלג על הסמל הלאומי שמזוהה עם ירושלים. ההתעלמות ממנה היא מסר שלילי. דווקא בביקור של רצון טוב, נראה לי כי בעניין הזה אובמה החמיץ. בכל מקרה, ברוך הבא נשיא ארצות הברית.

בעניינים מקומיים, הממשלה החדשה מתחילה את דרכה בשבוע הבא. המשא ומתן היה כצפוי ארוך והתוצאה "לא מי יודע מה". קיבלנו ממשלה ימנית, אשר סיכוייה להביא שלום קטנים ביותר. כאשר המפתחות של מערכות הביטחון והחוץ נתונות בידיים אלה, תיקלע ישראל מהר מאד לבידוד ולהתנגשות עם מדינות מרכזיות בעולם. זה מחדד את הצורך באופוזיציה ערנית, חדה וחריפה שתוכל לעקוב אחר מהלכי הממשלה ולחשוף את מחדליה. אנחנו נעשה זאת.

עם השבעת הממשלה, תיכנס הכנסת להילוך גבוה. כפי שתכננתי, אתמקד בכנסת הקרובה בקידום ההסדר בינינו לבין הפלשתינאים, במאבק לסגירת הפערים בחברה הישראלית ובהגנה על הדמוקרטיה. אני מאמין כי אלה יהיו גם הנושאים שיעמדו במרכז פעילותה של הכנסת בשנים הקרובות.

אני מאחל לכם שבת שלום,

חם קצת, תשתו הרבה מים.

נחמן שי

עדיין אין תגובות

הבא »