ארכיון לחודש פברואר, 2013

פבר 24 2013

דיווח מהחזית: חם ו(לא)יציב- 24.2.13

מאת: נושאים: סיכום שבועי

חברות וחברים,

אז קודם כל- חג שמח! עכשיו פורים, הילדים מתחפשים, ההורים משתגעים והחיים בקניונים ומרכזי הקניות נראים נפלאים, לטוב ולרע. אבל אם נפקח עיניים ונסתכל סביבנו, נראה גם סימני אזעקה ואת הכתובת על הקיר. אינני רוצה להשבית שמחות, אבל אל לנו לאטום את אוזנינו ועינינו בפני המתרחש סביבנו. ב-48 השעות האחרונות, ארעו כמה אירועים ביהודה ושומרון כולל התנגשויות בין מתנחלים לבין פלשתינאים ומותו של עציר פלשתינאי בכלא, על רקע שביתת הרעב של האסירים, אלה בתוספת מרכיבים אחרים מזמנים ענני דאגה בפאתי השמיים.

בימים הקרובים יופיע ספרי "מלחמדיה", ספר שחוקר את האינתיפאדה השנייה ואת התפקיד שהתקשורת מילאה בה. עוד נדבר על כך. כשהתעצמו הידיעות על המתרחש ביהודה ושומרון, היה ברור לי כי בסיפור הזה כבר היינו, רק שצריך לזכור דבר אחד- ההיסטוריה אינה חוזרת בדיוק על עצמה, היא חוזרת עם גרסאות מעודכנות ושונות. הפלשתינאים שנמצאים תחת שליטה ישראלית, למעלה מ-45 שנה יחפשו דרכים אחרות כדי להיאבק על מדינתם. אין זה אומר בהכרח התפרצות אלימה, כי בעולם לא אוהבים אלימות. בדרכים שבהן נקטו הפלשתינאים בשנים האחרונות, המכונות DBS- שפרושן משיכת השקעות, חרם ועיצומים כנגד ישראל, הם יכולים להשיג לגיטימציה גוברת והולכת לעצמם ודה- לגיטימציה לישראל. בתוך האינתיפאדה השלישית הזאת- אנחנו כבר נמצאים.

המסקנה מן הדברים הללו היא שקודם כל יש לנקוט את אמצעי הביטחון הדרושים, וזה הרי טריוויאלי. מעבר לכך עלינו להביט רחוק ולהתמודד עם השאיפות הלאומיות של הפלשתינאים. פתרון שתי המדינות הוא ישים ובוודאי קביל אצל הקהילה הבינלאומית. הוא היחיד שאפשר לדבר עליו היום בטרם יהיה מאוחר.

הכנסת מתפקדת עדיין בהילוך נמוך כל עוד לא הורכבה ממשלה. נאומים נישאים בידי חברי הכנסת החדשים (בשבוע שעבר היו אלה חברינו מיקי רוזנטל, משה מזרחי, חיליק בר, מיכל בירן וסתיו שפיר) שהציגו את תעודת הזהות הפוליטית שלהם לציבור הרחב. שוב אני מוכרח לציין כי הדברים יפים וחשובים. למפלגת העבודה יש סיעה מרשימה ומבטיחה. המבחן יהיה בעוד שבועות אחדים לכשתתכנס ממשלה חדשה לתפקידה ואנחנו נצטרך להלום בה מספסלי האופוזיציה. נראה לי כי מחכה לנו הרבה עבודה.

בשבוע שעבר הגישה הסיעה את "חוק יסוד זכויות חברתיות" שיזמה יו"ר המפלגה, שלי יחימוביץ. מטרתו להעניק הגנה חוקתית לזכויות החברתיות. מובן כי זהו חוק חשוב שמדינה כישראל זקוקה לו. הגיעה העת שזכויותינו אלה יקבעו בחוק ונוכל להגן עליהן באמצעותו. סיכויו לעבור קטנים, אולי, אך אין זה מפחית מחשיבותו. הניסיון מלמד כי בסופו של דבר, גם הוא יגיע לספר החוקים, אם נתעקש ונילחם עליו.

ועכשיו  מותר לשתות- במידה ובזהירות.

חג פורים שמח,

נחמן שי

עדיין אין תגובות

פבר 14 2013

דיווח מהחזית: על קו אוסטרליה- ישראל 10-14.02.2013

חברות וחברים,

ביום שלישי בבוקר החלו להגיע ידיעות ראשונות על פרשה מיסתורית שהתרחשה בכלא בישראל והיתה נתונה לצו איסור פרסום. לכתב עיתון הארץ שהתקשר אליי סיפרתי על הצעת החוק שהכנתי מזמן וכבר הספיקה להעצר בוועדת השרים לחקיקה ועניינה: צמצום חופש היתר שבה נוהגת המערכת הפוליטית והמשפטית בסוגיה זו. הידיעה נעלמה מאתר הארץ ולפנות ערב שוב נתבקשתי להגיב על הניסיונות להשתיקה באמצעות זימון וועדת העורכים על ידי ראש הממשלה. גם על כך הגבתי בהרחבה.

ואז כששר המשפטים עלה לדבר במליאת הכנסת ולסקור את פעילות משרדו, אמרתי לו את הדברים הבאים: "… הערה שנייה נוגעת לסוגיית חופש העיתונות במדינת ישראל, והיום במיוחד כשעלה עניין מסוים על סדר-היום ואנחנו יודעים עליו מעט מאוד. יש סוגיה ביטחונית-תקשורתית מסוימת ויש ניסיונות לבלום את המידע הזה ולמנוע אותו מלהגיע לידיעת הציבור. האם אדוני ער לעניין הזה?…"

לאחר שדברים אלה נשמעו במליאה, פנו אליו שלושה חברי כנסת נוספים שהיו, צריך לומר, נועזים בדרישתם לשמוע על הפרשה. אני בדרכי חשבתי כי צריך לכבד את הסודיות אבל יחד עם זאת צריך לעלות את הנושא בדחיפות על סדר היום הציבורי. כך אמנם קרה בעקבות שאלותינו והערותינו לשר המשפטים.

העניין כולו עורר מחלוקת האם חברי כנסת רשאים להפר צווי איסור פרסום של בתי משפט. תשובתי היא- לא. אולם יחד עם זאת, ראוי שנזכור כולנו כי תמיד ישנה דרך ביניים, הדרך שאני בחרתי בה ושעדיין תובעת מן הממשלה להסביר את פעולותיה ולמנוע, מה שנראה לפחות על פניו, מעשה חמור, של הסתרת אדם בכלא והעלמת זהותו.

בפרשה הזו נפלו פגמים חמורים, השתקת העיתונות באמצעים כאלה ואחרים היא רק אחד מהם, אני מקווה כי הדברים יבדקו וככל הניתן גם יפורסמו. מדינה דמוקרטית שומרת חוק חייבת לנהוג בזהירות רבה בכל הקשור לזכויות אדם. בהמשך השבוע גם הצעתי שוב, הצעת חוק שלי בעניין הוצאת צווי איסור פרסום. על רקע "פרשת זייגר" העניין הזה נראה חשוב מתמיד.

בנושאים אלה גם דיברתי בימים האחרונים בערוץ 2, בגלי צה"ל וגם בכלי תקשורת זרים שביקשו לשמוע על הנושא מנקודת מבט ישראלית.

הכנסת מתחילה לחמם מנועים. במליאת הכנסת עולים בזה אחר זה חברי כנסת חדשים שנושאים את נאומיהם הראשונים. חברינו, אראל מרגלית וחיליק בר דיברו השבוע והציגו בצורה מרתקת את השקפת עולמם ואת תכניותיהם בכנסת. לי היתה הזדמנות לברך את עליזה לביא, חברת כנסת חדשה מסיעת יש עתיד. מדובר באישה מרשימה, פעילה במעגלי חיים שונים ובהחלט מוסיפה לכנסת ישראל. את נאום הברכה ממליאת הכנסת תוכלו לקרוא כאן. הקבוצה החדשה של חברי הכנסת, 48 בסה"כ, מציעים פוטנציאל מרשים ומעורר תקווה לכנסת ה-19, והדבר בהחלט מעודד.

לא אוכל לחדש על המגעים הקואליציונים. הם נמשכים. קשייו של נתניהו בולטים וברורים. קשה לראות איזו קואליציה תתייצב לבסוף, אבל נראה כבר עתה, כי היא תסבול משסעים וקרעים רבים. לנו, באופוזיציה, צפויה הרבה עבודה והחילונו כבר להערך לקראתה.

שבת שלום וסוף שבוע רגוע מאילת.

נחמן שי

עדיין אין תגובות

פבר 14 2013

ברכתי במליאת הכנסת לחברת הכנסת החדשה עליזה לביא

אדוני היושב-ראש, חברי חברי הכנסת, האתגר לבוא בעקבות חברת הכנסת ד"ר עליזה לביא הוא בהחלט גדול, ואני שמח, עם זאת, על הזכות שניתנה לי, לברך אותה על נאומה הראשון.

אני מוכרח לציין, חבר הכנסת לפיד, שאני יושב ומאזין לחבריך, לחברינו החדשים, וזאת קבוצה יוצאת מן הכלל – את זה אני אומר כברכה גנרלית, אבל אין ספק שעליזה מוסיפה, מכל היבט שהוא, לקבוצה של יש עתיד, ולכנסת בכלל.

חיפשתי משהו מהמקורות, כמובן, זה הכי מתבקש והכי טריוויאלי, והלכתי למשלי ומצאתי שם את אותו פסוק שאומר על: חכמות נשים בנתה ביתה, חצבה עמודיה שבעה, ומייד אחר כך התחלתי לקרוא פרשנויות וידעתי שאני אסתבך, אז החלטתי לא להמשיך, אבל אין ספק שהרבה דברים חכמים והרבה חוכמות, עליזה, את מביאה לכנסת הזאת, מאותם מעגלים שמהם את באה, אבל את חוצה אותם בקלות וברכות אל מקומות חדשים, אל קבוצות חדשות, אל עולמות חדשים, ולא נשארת בשום פנים ואופן באותה נקודת מוצא שבה היית.

ואם באמת אני מסתכל ושואל את עצמי מי הייתי רוצה שישמש כגשר כל כך חשוב בעולמנו, אז זה בוודאי אַת, והחברים שלך, שרואים – וגם, דיבר על זה יאיר, בנאום הראשון שלו – רואים בשילוב ובאינטגרציה את לב העניין, ולא בפירוד ובהפרדה.

ראיתי שהם קוראים לך: "חברת כנסת סרוגה". אני למדתי על ה"סרוגים", לא ידעתי שיש גם "סרוגות", אז אני שמח שיש "חברת כנסת סרוגה" שהיא גם סופרת, גם אשת תקשורת, גם פעילת ציבור וגם עשתה דוקטורט באוניברסיטה שכמוך יש לי אליה הרבה אהבה, אוניברסיטת בר-אילן.

הספר שלך, הראשון, הספר שבו פרצת, ואחר כך המשכת וכתבת ספרים אחרים, הוא באמת גם הצליח מאוד, יש בו, עוד פעם, אותה שרשרת, אותה המשכיות מדור לדור, שכולנו מרגישים כשאנחנו באים לבניין הזה ועומדים במקום הזה – העברת הידע, הניסיון, החוכמה, מנשים אחת לרעותה, מאימא לבת, מסבתא לנכדה – זו בעצם השרשרת היהודית שכולנו שייכים לה וחיים בה.

אני בטוח שנמצא בך בכנסת שותפה להרבה מאבקים שהיו ושיהיו פה. המאבק על הגיור בעיני הוא מאבק חשוב ביותר. יותר מ-300,000 לא-יהודים חיים אתנו, והלוא הם מתפקדים כישראלים, כאנשים בתוך החברה, ויחד עם זאת הם מודרים ממנה, ושמחתי לראות שהיית בקו הראשון ושתמשיכי להיות. החיבור בין חילונים לדתיים הוא בוודאי קשר חשוב, החיבור בין נשים לגברים, וכן הלאה, הרבה הרבה תרומות אני חושב שאנחנו נקבל ממך, ועל כן אני רק יכול עוד פעם להודות לך.

אני שמח מאוד שהצטרפת, גם ליש עתיד, גם לכנסת, ואני בטוח שכולנו נתברך בכישרונותייך פה. כל טוב.

תגובה אחת

פבר 08 2013

דיווח מהחזית: התחלה חדשה – 3-7.02.13

מאת: נושאים: סיכום שבועי

חברות וחברים,

זה היה שבוע מרגש, איך שלא נהפוך אותו. גם מי שליבו גס בטקסים ובמעמדים ממלכתיים לא יכול היה להתעלם מהמעמד הזה. כנסת חדשה, ה-19 במספר, מושבעת ויוצאת לדרך. 48 חברי כנסת חדשים, 40% מחבריה, התיישבו בפעם הראשונה על מושביהם באולם המליאה. אפשר לומר רבות על התזיזתיות ואי היציבות של המערכת הפוליטית אבל גם בהחלט על הרצון, חוצה המפלגות לראות במשכן הכנסת אנשים חדשים וגם סדר יום חדש.

עכשיו זה הכל בידינו, להביא לבית הזה את רוחה של המדינה ואת ערכיה, את העניינים החשובים באמת שמעסיקים כל אחד ואחד מאיתנו ולהעניק להם את המקום והמשקל שלהם הם ראויים.

בשעת התכנסותה של הכנסת, הנחתי על שולחנה 26 הצעות חוק. חלקן חדשות לגמרי, חלקן שהיו נתונות בשלבי חקיקה שונים, מקצתן שלי ומקצתן של חברי כנסת אחרים שכהונתם הסתיימה. מיותר לציין כי במקרים אלה חברי הכנסת לשעבר אמנם אינם עוד בעלי ההצעה המוגשת אך שמם מופיע עליה. בין ההצעות, גם הצעה להקמת רשות לאומית להסברה (דיפלומטיה ציבורית) שתמלא את מקומו של המשרד להסברה ולתפוצות שעומד לפני סגירה. הצעה נוספת שנועדה להשוות בין הגיל הקובע לאזרחים ותיקים (וכל הזכויות המשתמעות מכך) בין גברים ונשים, או הצעה שכבר עלתה בעבר שמטרתה להקים מאגר מידע המאגד מחירי מוצרים ברשתות השיווק- זאת כדי שהצרכן יוכל לבצע רכישה מושכלת.

במהלך הכנסת מוגשות אלפי הצעות חוק פרטיות, רובן ככולן אינן עוברות את הסף הגבוה של חקיקה. אני מקווה כי לפחות חלק מהצעות אלה ואחרות שאגיש ויגישו חברי אכן יעברו, שכן זהו אחד מתפקידיה של הכנסת והממשלה, כל ממשלה, צריכה להבין זאת.

בהמשך, הקמתי השבוע ארבע שדולות פרלמנטריות: לגימלאים, ל"כחול-לבן", לירושלים ולחיזוק הקשר עם העם היהודי. על כך אפרט בהזדמנות הקרובה.

המו"מ הקואליציוני נמשך באיטיות. השבוע נפגשו ראש הממשלה ויו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ. המפגש ביניהם לא יצר מכנה משותף וככל הנראה, כפי שהערכנו, פניה של מפלגת העבודה לאופוזיציה וזאת על רקע הפערים בעמדות הכלכליות- חברתיות. בסוף השבוע התפרסמה רשימת הגזירות הכלכליות הצפויה והוכיחה, למי שאינו יודע, לאן פניה של הממשלה הבאה. ברור כי מפלגת העבודה לא תוכל לתת לכך יד. מאבקים גדולים לפנינו.

שבת שלום מירושלים,

נחמן שי

עדיין אין תגובות

הבא »