ארכיון לחודש ינואר, 2013

ינו 24 2013

דיווח מהחזית: סיום והתחלה- 20-24.01.13

מאת: נושאים: סיכום שבועי

חברות וחברים,

הבחירות לכנסת ה-19 מאחורינו. נכנסנו לשלב המשא ומתן הקואלינציוני ובאותה עת גם הפקת לקחים והסקת מסקנות מן הבחירות שהיו. אסור לטעות: הליכוד וישראל ביתנו איבדו רבע מכוחם הפוליטי וירדו ל-31 מנדטים. זו היא התפתחות דרמטית. החלום להקים גוש ימני חזק נגוז והגוף החדש התכווץ. למרות שהגוש כולו זכה ב-61 מנדטים, הרי נרשמה ירידה בכוחו. בניגוד לחשיבה המצויה שהימין גדל מבחירות לבחירות וכוחו עולה, התברר כי כאשר המרכזשמאל נמצא בסכנה בוחריו מגיעים להצביע.

אני חושב שיש פה פתח לשינוי ולתנופה חדשים.

מפלגת העבודה עלתה מ-8 מנדטים (חמישה חברים פרשו במהלך הקדנציה) והגיעה ל-15. זוהי עלייה מתונה, שאולי אינה תואמת את הציפיות אבל ודאי אינה מצדיקה רוח רעה. הוכח כי למחנה שנבנה מחדש בידי שלי יחימוביץ יש פוטנציאל והוא מסוגל לגדול. אלפים הצטרפו למפלגה במהלך השנתיים האחרונות והם מהווים עתודה צעירה לדור ההמשך של תנועת העבודה.

לצידנו הופיעה מפלגה חדשהיש עתיד. היא הפתיעה בהשגה וככל הנראה זרמו אליה קולות רבים של מתלבטי הרגע האחרון. כוחה, בין היתר בעמימות שלה. עמדותיה דומות בחלקן לעמדותינו (הצד המדיני) ואינן זהות לשלנו (בצד הכלכליחברתי) אבל שיתוף פעולה יכול להיות פה.

כשהדברים הללו נכתבים, אנחנו רק בראשית התהליך של המשא ומתן הקואליציוני ושל הקמת ממשלה חדשה. הכרזנו בעבר על התנגדות נחרצת להצטרפות לקואליציית נתניהו ושלי חזרה על כך במוצאי ליל הבחירות. יחד עם זאת היא הביעה נכונות להפגש עם ראש הממשלה, לפי בקשתו. זה חשוב. אני מניח כי הדיונים בעניין זה יימשכו ועוד יהיה זמן לדבר על כך.

מדינת ישראל עומדת בפני אתגרים חדשים ובראשם המצב הכלכלי וקופת המדינה הקורסת. באשר נהיה, מוטל עלינו להגן על 408,000 בוחרינו שרואים בנו את נציגיהם ואשר מצפים, ובצדק, כי נגן עליהם בימים הקשים שנכונו לנו.

שבת שלום מירושלים,

נחמן שי

8 תגובות

ינו 18 2013

דיווח מהחזית: יום הבוחר- 13-17.01.12

מאת: נושאים: סיכום שבועי

חברות וחברים,

נשארו עוד 72 שעות ליום הבחירות. לרגע זה, אחד מתוך חמישה ישראלים טרם גיבש את דעתו. זה אחוז מתלבטים שלא היה בעבר. לפי הסקרים האחרונים שפורסמו הבוקר, יום שישי, לגוש הימין 63 מנדטים ולגוש המרכזשמאל 57 מנדטים. זה אומר כי אם ארבעה מנדטים יעברו מגוש אחד לגוש האחר ישתנו יחסי הכוחות הפוליטיים במדינת ישראל וניתן יהיה להקים ממשלה אחרת. זה לא בשמיים, זה פה בידינו. אם 20% יתפלגו בצורה מעט שונה מאשר 80% שכבר החליטולפנינו מהפך אמיתי.

השבוע, קיבלתי שתי סיבות טובות מדוע מהלך כזה חיוני; הגירעון בתקציב בן 39 מיליארד והערותיואזהרותיו של נשיא ארה"ב, אובמה ביחס לישראל. אלה רק שתי סיבות אחרונות שיכולות לספק חומר למחשבה וחומר להצלחה. כ-40 מיליארד גירעון בתקציב, בלתי צפוי, מבלי שניתנה לכך הודעה מוקדמת, היא סיבה טובה בפני עצמה להוליך ממשלה הביתה. כך לא מנהלים תקציב, כך לא מנהלים מדינה. גימגומי הממשלה והסבריה כי הכל היה צפוי, הם כמובן דברי הבל. זו הפתעה גדולה שנובעת, בין היתר, מהתקציב הדו שנתי שהוא טעות חמורה בפני עצמה.

הערותיו של הנשיא אובמה לגבי מדינת ישראל ולגבי ראש הממשלה שלנו הגיעו אמנם דרך "הדלפות" אבל הן מדויקות. אובמה אמר ושב ואמר כי נתניהו מוליך את ישראל לבידוד בינלאומי וכי לא ניתן להסביר את הצעדים שישראל נוקטת בעת האחרונה. כבר עתה ברור כי הכהונה השנייה של אובמה, עשויה לפתוח פרק רע וקשה ביחסי ישראלארצות הברית. בכך משלם ראש הממשלה את מחיר תמיכתו במועמד הרפובליקאי, מיט רומני, בבחירות לנשיאות ארצות הברית.

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ, חזרה ואמרה בסוף השבוע כי לפנינו שתי אפשרויות; האחת כי העבודה תרכיב את הקואליציה הבאה, ואחרת כי תלך לאופוזיציה. זוהי דרך מאד ברורה שאינה משאירה פתח לספקות. עכשיו ההחלטה היא בידינו וכשנחליט, אני מקווה כי ההחלטה תהיה לתמוך בעבודה, נצטרך גם לעמול ולשכנע את בני משפחותינו וחברינו וידידנו וכל מיודענו לעשות כן. זאת ההזדמנות או כפי שכבר אמרתי, לאחר יום הבחירותלא התקבלו תלונות

שבת שלום מירושלים,

נחמן שי

עדיין אין תגובות

ינו 11 2013

דיווח מהחזית: מתקרבים לקו הסיום

חזרתי זה עתה משוק מחנה יהודה בירושלים, שבו באנו לגייס תמיכה למפלגת העבודה. השוק מטבעו הוא מקום רווי יצרים וקיצוני וכך היה גם הפעם. יחד עם זאת, מצאתי רבים שמביעים תמיכה במפלגה, אולי בצורה פחות צעקנית אבל באופן נחוש וברור.

מערכת הבחירות נכנסת לישורת האחרונה. כמו במרוץ למרחק רב "הפיניש" קובע. חברי ואני מתרוצצים עתה בישראל כולה. מהצפון ועד הדרום. אתמול הייתי בבאר שבע ובאשדוד, לפני כן בחיפה, בעפולה, בהוד השרון, ובמקומות רבים נוספים.

בכל מפגש קטן או גדול עולות שאלות רבות לקראת הבחירות, אבל קודם כל צריך לעקור את האדישות שהשתררה בקרב המצביעים אשר מוליכה רבים מהם להרים ידיים ולוותר מראש. "מה ייצא לנו?" הם שואלים, "הרי בסוף הכל יהיה כמו שהיה".

אבל זהו- שלא. אם אחוז ההצבעה יעלה, המתלבטים יחליטו, בעיקר בגוש המרכזי שבו מצויים אלה שטרם גיבשו את דעתם, נוכל להגיע למיצוי היכולת האלקטוראלית שלנו בעבודה ושל גוש המרכז כולו. זהו המפתח להרכבת הממשלה הבאה. אסור לאבד תקווה לשינוי. השינוי נידרש וחיוני. מאות אלפים אמרו זאת בקיץ שעבר ובקיץ האחרון. השלג לא יכול לצנן זאת, שינוי מתבקש מבית ושינוי מתבקש מחוץ. ישראל שהולכת ושוקעת בבוץ, תרתי משמע, זקוקה למנהיגות אחרת ואת המנהיגות הזאת מציעה היום העבודה בראשות שלי יחימוביץ.

ההתחייבות האחרונה שנתנה שלי, לפיה מפלגת העבודה יכולה להרכיב ממשלה או ללכת לאופוזיציה, היא ברורה וחותכת. נגמרה העמימות ולכן כל מי שחותר באמת להכרעה ומאמין שהבחירות הקרובות הן חשובות, ויותר, חייב להתגייס. אפשר להתנדב, אפשר לצאת לדוכנים, אפשר לארגן חוגי בית, אפשר לשכנע חברים וחברות. כל דרך מתקבלת בשמחה וכל דרך חשובה.

אני מאחל לכם שבת שלום, מירושלים שהשלג בה הולך ונמס, אבל היא עדיין יפה כתמיד.

נחמן שי

עדיין אין תגובות