ארכיון לחודש יולי, 2012

יול 27 2012

דיווח מהחזית: תם כנס הקיץ – 22-26.07.12

מאת: נושאים: סיכום שבועי

חברות וחברים,

הכנסת יצאה השבוע לפגרה של עשרה שבועות. למי שחושש, בדרך כלל בפגרה נמשכת עבודת הוועדות והמליאה מתכנסת מפעם לפעם, כבר בשבוע הבא לדיון על התקציב. בנפרד, היה זה מושב אינטנסיבי שהחל בדממה דקה אבל צבר בהדרגה תנופה בעיקר בסוגיות החברתית והכלכלית. עתה ברור כי ישראל שוקעת לתחילתו של משבר כלכלי ועל כן הגיעו באיחור המיסים והסנקציות הכלכליות. גם בעניין זה כבאחרים, ראש הממשלה חסר אסטרטגיה ותוכנית פעולה. צריך היה את נגיד בנק ישראל ואת המדדים הכלכליים החמורים כדי להזעיק את ראש הממשלה, השר הכלכלי הבכיר ואת שר האוצר כדי להיכנס לתוכנית חירום.

ברור כי כולנו משלמים עתה את מחיר "השנים הטובות" שבהן הכסף היה זמין וחולק ביד רחבה. את חובותינו אנחנו מחזירים עתה במהירות ובמחיר גבוה יותר. המהלכים הללו יתדלקו את המחאה החברתית והקיץ אכן יהיה חם כפי שחששנו ומדובר לא רק בטמפרטורות.

בתחילת השבוע נפטר משה סילמן ז"ל שהצית עצמו למוות לפני עשרה ימים. מעשהו שזכה לחשיפה גבוהה עודד גם אחרים ללכת בעקבותיו. זהו מעגל קסמים שיש לעוצרו. מחאה היא לגיטימית ואפילו חיונית, אין בשום פנים ואופן להרים ידיים ולפגוע בגוף ובנפש. כל אחד מאיתנו שמבחין במצוקתו של זולתו אמור לסייע לו או לדווח על כך. החברה הישראלית עדיין יכולה להושיט יד לנזקקיה.

במהלכו של השבוע עברה קדימה זעזוע גדול. תחילתו של המשבר היתה בקיץ שעבר כאשר קדימה איבדה את בוחריה בהפגנות ובמחאה החברתית. מאז היא צנחה בסקרים למחצית כוחה ובקרב חברי הכנסת גמלה החלטה להוביל לבחירות מקדימות על מנהיגות המפלגה. ציפי לבני, שבה תמכתי עם חלק מן חבריי, הפסידה ופרשה בינתיים ושאול מופז תפס את מקומה. מופז לא הצליח להחזיר לקדימה את בוחריה האבודים, גם ההצטרפות לממשלה והפרישה ממנה על רקע משבר האמון בין קדימה לליכוד ובין מופז לנתניהו, לא החזירה אלינו את התמיכה הציבורית. הסקרים של סוף שבוע זה מעניקים לקדימה 7 מנדטים בלבד.

במהלך השבוע היו ניסיונות לפרישה מקדימה. האחד לכיוון הממשלה והאחר להקמת סיעה עצמאית בכנסת מתוך כוונה להקים תנועת מרכז חדשה. סירבתי לשניהם. שני הניסיונות נכשלו וקדימה עדיין קיימת. יש בינינו מחלוקות מה הדרך הנכונה לשמור על הרעיונות שהביאו להקמת קדימה כמפלגת מרכז חשובה וחיונית. לפי סקרים אלה ואחרים, רוב הציבור שתמך בקדימה ממתין במרכז ומחפש כתובת פוליטית ראויה. על כך יהיה הקרב הפוליטי הבא במדינת ישראל.

ביום ראשון נציין את ט' באב, האבל ההיסטורי הלאומי שלנו והחורבן הכפול של בית המקדש. לפעמים טוב שבלוח הזמנים השוטף שלנו משתלבים אירועים היסטוריים כאלה. הם מעמידים את החדשות השוטפות באור הנכון ומספרים לנו את הסיפור הגדול, העצוב והמלהיב של אובדן העצמאות היהודית ורכישתה מחדש. חומר למחשבה..

שבת שלום,

נחמן

עדיין אין תגובות

יול 20 2012

דיווח מהחזית: ועכשיו, שוב טרור- 15-19.07.12

מאת: נושאים: סיכום שבועי

חברות וחברים,

זרעי אי האמון בין קדימה לליכוד נבטו במהירות. כשבעים יום לאחר שנימננו על אוגדת הקואליציה, חזרנו לתפקד בפלוגת האופוזיציה. בין לבין, הניסיון לחוקק חוק חדש בנושא השירות הצבאי והאזרחיירד לטמיון. חבל. זו היתה הזדמנות היסטורית לפעול מתוך הסכמה לאומית רחבה. ראש הממשלה מחויב להמשיך בחקיקה ואנחנו נעקוב מספסלי האופוזיציה כדי להבטיח שאכן ישרור שוויון אמיתי בנטל השירות ובעקבותיו גם חלוקת הנטל הכלכלי והלאומי.

זאת בדיוק היתה כוונת חוק טל מלכתחילה. הכי חשוב הוא כי החברה החרדית והחברה האזרחית ימצאו דרכים לחיים משותפים. אנחנו קטנים מדי כדי לשכוח זאת. דיברתי בנושא זה בתחנות הרדיו השונות וחדשות ערוץ 2.

המפה הפוליטית אחרי הפרישה עוד תשתנה בוודאי, ואם לא בזמן הקרוב הרי בבחירות שיגיעו בעוד כמה חודשים. עוד נדבר על כך.

אנחנו חיים בתקופה מסעירה; פיגוע מזעזע בבורגס בבולגריה הזכיר לכולנו כי לטרור אין גבול ואין זמן משלו. הכל פתוח. אחרי שנים ארוכות של ביטחון יחסי ספגה ישראל מכה קשה. לזמן קצר התיירות תיפגע, ואחר כך תתחדש. לישראלים אין אלטרנטיבות רבות והנופש בחו"ל הוא זול, זמין ומגוון. קשה לוותר עליו, ובצדק. המלחמה בטרור תמשך, יהיו בה הצלחות רבות וגם כישלונות. עדיין המאזן נוטה בגדול לטובתנו. על הנושא דיברתי השבוע בערוץ 2.

בדרכו למטה עשוי בשאר אסד לקחת איתו חצי מהמזרח התיכון. מי שהשמיד כמעט במו ידיו כ-20,000 איש בחודשים האחרונים, הוא חסר אחריות במידה רבה גם להעביר חומרים לא קונבנציונאליים וטילים ארוכי טווח לידי החיזבאללה. בנסיבות אחרות הם עלולים גם ליפול לידי המורדים, שאיש אינו יודע מה הם מביאים עימם ואיזה סוריה חדשה נפגוש בצפון.

עם כל מה שקורה אפשר לצפות לצפון בדאגה ובחשש. אכן השינויים הטקטוניים בזירת המזרח התיכון יוצרים לנגד ענינו משטרים חדשים ושינויים דרמטיים. אי הוודאות גדלה. אני תמיד מחפש את הסיכוי לצד הסיכון. בינתיים הסיכונים נראים יותר וודאיים ובסבירות גבוהה יותר.

אני מאחל לכם שבת שלום, למרות ההתרגשות שסביבנו. תמיד צריך להאמין שהדברים ישתנו לטובה.

נחמן

2 תגובות

יול 15 2012

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום הצעת חוק של ח"כ ד"ר נחמן שי המאריכה תוקפם של שידורי החדשות המקומיות- 15.07.12

ח"כ שי: "לחדשות המקומיות ערך רב. הן בונות ומחזקות את הזיקה הקהילתית של ציבור גדול במרכז ובפריפריה, תורמות לפעילות החברתית, הכלכלית והתרבותית ואפילו מכשירות את הדור הבא של התקשורת האלקטרונית".

עדיין אין תגובות

יול 13 2012

דיווח מהחזית: לקראת הישורת האחרונה- 08-12.07.12

מאת: נושאים: סיכום שבועי

ידידות וידידים,

בימים הקרובים תיפול ההחלטה לגבי החלופה לחוק טל. מן התקשורת מתקבלת תמונה מעוותת לפיה הויכוח הוא בין קדימה לליכוד. זה לא כך. הויכוח הוא בין שתי גישות; האחת, של קדימה המבקשת לקבוע מכסות גיוס ולהטיל עונשים אישיים בהעדר גיוס, והאחרת מציבה יעדים מספריים לגיוס ומסתפקת בעונשים מוסדיים (על הישיבות). גישתה של קדימה לצורך העניין הזה היא קיצונית יותר, והדרישות מן הציבור החרדי גבוהות יותר. נדמה לי כי הציבור החילוני מעדיף אותה על פני הגישה האחרת, שהיא יותר פוליטית ואולי גם יותר מציאותית.

התחושה היא שזהו רגע של מבחן לא רק לשאלה המשנית כשלעצמה, אם קדימה תישאר בממשלה או לאו, אלא בעיקר האם תפתח פה דרך לשילוב עתידי של חרדים בשוק העבודה ובחברה כולה. בשעה שהדברים האלה נכתבים והשבת נכנסת אין לי מושג כיצד תיפול ההחלטה. אולי שוב תמצא איזו פשרה משום מקום. כך אני חושש, פשרה שתחמיץ את המהות של העניין העומד בפנינו. מחכה. בעניין זה דיברתי ברשת ב', ערב חדש, גלי צה"ל וחדשות ערוץ 2.

אהוד אולמרט זוכה במרבית סעיפי האישום נגדו. זה היה יום חשוב לכל אחד מאיתנו שחרד ובצדק ליושר האישי ולאיכות המוסרית של מנהיגנו. אחדים הורשעו בשנים האחרונות ובשל כך, בין היתר, הידרדרה ישראל בסולם השחיתות העולמי. זיכויו של אולמרט הוא סתירת לחי לפרקליטות המדינה, למערכת הפוליטית ולתקשורת, שכל אחד בדרכם תרמו להפלתו של ראש ממשלה נבחר במדינת ישראל. על סדר היום עומדת הצעת חוק, הנהוגה בצרפת- למנוע הליכים משפטיים מראש ממשלה בעת היותו בתפקיד, על מעשים שנעשו בטרם בחירתו. זהו רעיון טוב אבל ספק אם יתקבל. בכל מקרה, כל אחד מן הגורמים שציינתי חייב להפיק במהירות לקחים מן האירוע שהתרחש לפני כארבע שנים ושינה את פניה של הפוליטיקה הישראלית. נחכה לגזר הדין וגם לסיומו של המשפט האחר, משפט "הולילנד", כדי לדעת אם ראש הממשלה לשעבר יוכל לחזור ולהתמודד על התפקיד שאיבד.

בשאילתה דחופה שהעליתי באמצע השבוע בכנסת קיבלתי תמיכה בלתי צפויה מצד השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ'. הנושא הוא יגאל עמיר וההקלות שקיבל לאחר 17 שנה בכלא. לדעתי במקרה של רצח ראש ממשלה אין הקלות, אין סליחה ואין מחילה. עמיר, אגב, עדיין לא הביע חרטה. בתשובתו אמר השר אהרונוביץ': "דעתי כדעתך, אילו היה הדבר תלוי בי לא היה מקבל עמיר את ההקלות שקיבל". אהרונוביץ', שר יעיל וישר, הבין כי במקרה שלפנינו עמדת המדינה היא מוטעית ואני שמח שהסתייג ממנה בזמן ובמקום. את שאלתי ותשובת השר מהמליאה תוכלו לקרוא בקישור זה.

אני מאחל לכם שבת שלום,

נחמן

עדיין אין תגובות

הבא »