ארכיון לחודש מאי, 2012

מאי 24 2012

דיווח מהחזית: חזרה לקו האש – 20-24.05.12

מאת: נושאים: סיכום שבועי

חברות וחברים,

בשבוע שעבר הייתי בפולין במסע עם קבוצת מנהיגים צעירים מארצות הברית, שאותו ניצלתי גם לביקור שורשים בעיר הולדתה של אימי, וולוסלוק, ושל רעייתי רבקה, זלוצ'ב. החיפוש אחר שורשים שנראה לי בעבר פתטי ואפילו מגוחך, מקבל חשיבות חדשה עם השנים. כאשר הורינו הולכים לעולמם אנחנו נשארים עם הרבה שאלות שעליהן כבר אין מי שישיב. למשל בבית הקברות היהודי החדש בוולוסלוק, מצאנו חומת אבן קטנה עשויה מאבני מצבה של קברים שנלקחו מבית הקברות הקודם, שהרסו הנאצים ב-1940. אחת מהמצבות הללו נשאה את שם משפחתה של אימי. מן הסתם היה זה קרוב, אולי סבא אפילו שהלך לעולמו לפני 80 שנה. מאד רציתי לדעת מיהו אבל כבר אין מי שישיב על השאלה הזאת. וכך החיפוש אחר שורשים נעשה מתסכל ועצוב.

ונחזור 2012: הכנסת אימצה השבוע בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק שלי בנושא איסור קיום יחסי מין בין מטפל אלטרנטיבי למטופל. זה היה מסע של שלוש שנים שהושלם סוף סוף. חשיבותו של החוק היא שהוא מטיל הגבלות בנושא עדין זה של מטפלים אלטרנטיביים, נושא שטעון הסדרה רחבה ויסודית. בסוף הדיון על החוק אמרתי שאני מקווה שהחיים שלנו בארץ יהיו טיפה יותר טובים בעזרת החוק הזה את כל נאומי מהמליאה תוכלו לקרוא כאן.

קדימה אמנם הצטרפה לקואליציה אך בשום פנים ואופן אסור שתוותר על העקרונות שהובילו אותה. כך לפחות אני מרגיש. בשבוע שעבר מרבית חברי קדימה הצטרפו לקואליציה והפילו הצעת חוק כנגד הדרת נשים. השבוע התברר כי בבית"ר עלית נפסלו שתי נשים צעירות לשמש כמפקחות בבחינות בגרות, למרות שהתלבשו באופן צנוע, הסיבה: הופעתן בכל זאת הייתה צבעונית מידי וכן, למרבה הצרה הן עדיין רווקות. התדהמה גדלה שהתברר כי משרד החינוך החליף אותן מיד במפקחות אחרות ובכך גיבה את המעשה המכוער והמשפיל הזה.

המאבק כנגד הדרת נשים, המאבק לשוויון ולצדק חברתי חייב להמשך והשאלה איפה נמצאת קדימה היא שולית לחלוטין.

לבסוף ירושלים, ישבתי בראש ישיבת ועדת הכלכלה שציינה את יום ירושלים ודנה בפרויקטים שונים ובחיזוק העיר. ממשלה הולכת וממשלה באה ורוממות ירושלים בפיהם, אולם בחיי היום יום  ובמעשים, כושלות ממשלות ישראל. למרות סימנים מעודדים מסוימים נראה כי העיר הגדולה של ישראל ובירתה נעשית ענייה יותר וחלשה יותר. רק מאמץ לאומי וכלל יהודי שפירושו הקצאת משאבים מסיבית יכול להציל את ירושלים. זה גם המסר שיצא מן הישיבה הזאת. דברים ברוח זאת אמרתי גם במליאת הכנסת, אותם תוכלו לקרוא כאן.

אני מאחל לכולכם שבת שלום וחג שבועות שמח.

שלכם,

נחמן

תגובה אחת

מאי 24 2012

ירושלים – 22.05.12

נחמן שי (קדימה):

תודה רבה לך אדוני היושב-ראש, ועדת הכלכלה ציינה היום גם היא את יום ירושלים. אני מוכרח לציין שברמה ההצהרתית מדינת ישראל עושה הכול למען ירושלים, אבל כשאנחנו באים לפעילות המעשית כדי להבטיח שהעיר הזאת תהיה באמת מרכז חייה של המדינה – נעשה מעט מדי ולא מספיק. ונדמה לי שהאדם האחרון במליאה שאני רשאי להטיף לו בעניין הזה זה אתה, אדוני היושב-ראש.

אם באמת אנחנו רוצים שעיר, שהיא כבר הגדולה בערי ישראל ויש בה למעלה מ-800,000 תושבים, תצא מדירוג סוציו-אקונומי של 4–5, שזו כמעט הרמה – קרוב לרמה הנמוכה ביותר, שלא תהיה העיר הענייה ביותר, שלא תידלדל האוכלוסייה שלה, למרות שיש איזשהם סימנים חיוביים, שאנשים צעירים שרואים את עתידם בארץ כולה יבואו גם לירושלים ויראו בעיר הזאת את עתידם – צריך להשקיע בירושלים.

בישיבה עצמה דובר על נושא השיכון ומשרד השיכון, שתורם לתשתית של ערים בישראל, ואמרו: מה, צריך להשקיע גם בפריפריה. וזה נכון מאוד, הפריפריה היא ראויה. אבל ירושלים צריכה לבוא במקום אחר. אין דומה לה ואין שווה לה.

ועל כן גם בהזדמנות הזאת ובכל הזדמנות אחרת, אנחנו, כולנו, צריכים להתגייס למען ירושלים. תודה.

עדיין אין תגובות

מאי 24 2012

חוק איסור קיום יחסי מין מטפל אלטרנטיבי ומטופל – 22.05.12

נחמן שי (קדימה):

אדוני היושבראש, חברי חברי הכנסת, אני שמח שהצעת החוק הזאת הבשילה והגיעה לכדי לידה חוקית, בעזרת השם, אחרי הרבה חודשים של עבודה. אני חושב שהיא חשובה, היא תורמת משהו לספר החוקים שלנו. לא את כל הדרך שרצינו ללכת הלכנו, אבל בחיים גם צריך לדעת להתפשר.

ואני חושב שעשינו פה, אדוני יושבראש הוועדה, פריצת דרך מסוימת בכל הנושא של טיפול אלטרנטיבי, שהולך ופושט. וכדאי מאוד, גם אם לא כל דבר שנעשה הוא בדיוק בתחום עבירות המין, אבל אין ספק שצריך יהיה לעשות בעתיד סדר בנושאים הללו, והאנשים שעוסקים בכך ודאי צריכים להיזהר מעתה יותר מאשר נזהרו בעבר, מבלי חלילה לפסול את המקצוע הזה. זה מה שהצעת החוק הזאת עשתההיא נכנסה לתחום של ביצוע עבירות מין עלידי מטפל נפשי .

זה מזכיר לי חוק דומה, שחוקק חברי זבולון אורלב בנושא של סמכות רוחנית וכדומה, וזה נופל לאותה משפחה של השפעות זרות שמשתמשים בהם אנשים, או מפעילים אותם בצורה לא ראויה, וכך אנחנו מתקנים שלב אחר שלב. החוק שלך כמובן קדם לחוק הזה.

אני רוצה להודות ליושבראש הוועדה, למנהלת הוועדה, לדורית ואג. אני רוצה להודות לחברי חברי הכנסת, כל אלה שהשתתפו בחוק הזה, מירי רגב, יריב לוין, אורית זוארץ, מסעוד גנאים, אורלי לוי אבוקסיס, שלי יחימוביץ, אברהם מיכאלי, מרינה סולודקין, מיכאל בןארי, שלמה מולה ומשה (מוץ) מטלון; ולחברי ב"מרכז נוגה" מהקריה האקדמית "אונו", שתרמו את עזרתם וסיועם לכך. ואני מקווה שהחיים שלנו בארץ יהיו טיפה יותר טובים בעזרת החוק הזה.

עדיין אין תגובות

מאי 10 2012

דיווח מהחזית: נפלאות דרכי הפוליטיקה 6-10‪.‬05‪.‬12 -x2

מאת: נושאים: סיכום שבועי

חברות וחברים,

… כפי שכתבתי בשבוע שעבר הפוליטיקה היא המדע של הבלתי אפשרי. בשעה 03:00 ביום ג', 8.5.12, כאשר שאול מופז קרא את טיוטת ההסכם הקואליציוני בין קדימה לליכוד, הבנתי שהבלתי אפשרי נעשה אפשרי.

הנסיבות שהובילו לבחירות המוקדמות היו מיותרות לחלוטין ולאיש לא היה רצון בהן, כל אחד ואחד ממניעיו. ישראל יכולה ללכת לבחירות מוקדמות, כבר היו דברים מעולם, אבל צריכה להיות סיבה הגיונית או מחלוקת מהותית. הדברים האלה לא התקיימו.

הפתרון שנמצא בדמותה של הצטרפות קדימה לממשלה הוא פיתרון קשה וכואב. הלכנו דרך ארוכה במדבר הפוליטי לא כדי להציל את בנימין נתניהו ברגע האחרון מידי חבורת פייגלין שמשתלטת והולכת על מפלגתו. אמנם הפיצוי שהוצע לקדימה היה משמעותי; שתי הרפורמות החדשות, אם יצאו לפועל, בנושא חוק טל ובנושא שינוי שיטת הממשל. אולם גם הוא טומן בחובו סכנה לעתידה הפוליטי של המפלגה הצעירה הזו. המבחן האמיתי ממתין במהלך הדרך והוא מותנה ביישום של שתי הרפורמות. הדלת מסתובבת. כפי שנכנסנו- כך נוכל גם לצאת.

לאחר הקמת הקואליציה החדשה קיבלתי תגובות רבות בכתב ובעל פה. רובן המכריע היו שליליות והן כללו גם הודעות על פרישה והפסקת חברות בקדימה. אני מבין את האכזבה אבל הפצרתי בחברים אלה, אחדים מהם ידידים אישיים, כי ימתינו עימי בסבלנות. אסור לקבל החלטות בחופזה, יש לשקול אותן ברצינות ובאחריות. המפה הפוליטית בישראל כבר עשויה שברים-שברים ואילו הצורך הוא דווקא בגופים פוליטיים גדולים שמסוגלים להכיל דעות ועמדות מגוונות. זאת היא עמדתי.

נושא נוסף שהוצג לפני הסיעה היה חידוש מו"מ בינינו ובין הפלשתינים וקידום ההסדר. מי ששכח: היה זה הדגל המדיני של קדימה, אשר בזכותו, בין היתר, היא השיגה 28 מנדטים ב-2008. אני אעקוב מקרוב אחר עניין זה שהוא בעייני מהותי ועקרוני.

כמובן שנושאים אחרים על סדר יומה של הכנסת נדחו בשל המשבר הפוליטי ודבר כמעט לא קרה. אני מקווה כי הקואליציה הרחבה שקמה זה עתה תוכל לטפל בהרחבה במספר רב של נושאים, אולם באותה עת ממש אסור בשום פנים לשכוח כי דמוקרטיה תקינה זקוקה לאופוזיציה חזקה ולוחמת.

בשלב זה האופוזיציה היא קטנה וממילא חלשה, אבל התהליך הפרלמנטארי חייב להתקיים במלואו ואסור באופן עקרוני ובסיסי לדלג מעל לראשה של הכנסת. זוהי סכנה שעלינו להיות מודעים לה.

אני מודה לכם.

שבת לכם,

נחמן

תגובה אחת

הבא »