ארכיון לחודש אוקטובר, 2011

אוק 29 2011

בכנס החורף ייטמנו זרעי הבחירות – סיכום שבועי 23-28.10.11

מאת: נושאים: סיכום שבועי

חברות וחברים,

בסוף השבוע נעשתה עסקה קטנה של חילופי אסירים בינינו ובין מצרים. האזרח הישראלי אילן גרפל שהיה עצור במצרים בחודשים האחרונים שוחרר. תמורתו מסרה ישראל 25 אסירים מצרים. יחד עם הרצון לחגוג את שובו של אילן, ישראל חייבת להגדיר מהם הכללים שהיא נוהגת לפיהם בנסיבות אלה. אם לא כן, כל אזרח ישראלי באשר הוא על פני כדור הארץ עלול לשמש מטרה לחטיפה ובעקבותיה לעסקת חילופין. ספק אם מישהו מאיתנו ירצה לצאת למצרים בזמן הקרוב. לפנינו עוד פרק חילופין בעוד כשישה שבועות, הפעם לרשות הפלסטינית כמשקל מאזן לאסירי החמאס המשוחררים. הביקורת שעולה עכשיו וצפה חייבת להנחות את הממשלה לגבי רשימת השחרור הבאה.

ישראל הרחיקה לכת מאוד בנכונות שלה לשחרר אסירים ולכן נדרשת עתה מדיניות ממשלתית מוצהרת בסוגיה עדינה זו. יש לי ספקות לגבי חקיקה שכן היא עלולה לכבול את ידיה של ממשלה וראוי כי לממשלות יינתן חופש פעולה.

הרקטה שנורתה מעזה לכיוון אשדוד-גדרה היא תזכורת שהדברים בדרום חוזרים אט אט למקומם. ישראל חייבת להרגיע את הגבול הדרומי בהידברות מצד אחד ובפעילות צבאית מצד אחר. ברור שידינו אינן כבולות כפי שהיו עד כה.

הכנסת חוזרת מפגרת הקיץ ביום שני הקרוב. בתקופה זו התרחש בישראל שינוי חברתי עמוק וטרם הסתיים. המחאה של מאות אלפי ישראלים אינה יכולה לעבור מבלי שהמערכת הפוליטית ובתוכה הכנסת יגיבו על כך. יש למצוא תשובות מקיפות וכוללות לצעקה החברתית ולמצוקה של שכבות רחבות בציבור הישראלי. פתרונות מקומיים וקצרי טווח לא יועילו. זה צריך להיות הנושא המרכזי בכנס החורף. אנחנו – קדימה, המפלגה הגדולה בכנסת – חייבים להילחם את מלחמתם של מעמד הביניים והשכבות החלשות שכן הממשלה מנסה ותנסה להתחמק מכך.

ראוי שנגדיר אנחנו את תפקידה של המדינה ואת אחריותה ביחס לאזרחיה. יש להקנות לציבור את התפיסה הליברלית-לאומית שלנו האומרת כי לממשלה אחריות כלפי אזרחיה, אין היא יכולה להתנער ממנה ואת תפקידיה השונים היא צריכה למלא באופן ישיר או באופן עקיף. הממשלה חייבת להיות מעורבת במשק הישראלי, לבחון היטב את הריכוזיות הרבה, ולבזר את מוקדי הכוח הכלכליים. כך אולי יתרחש השינוי החברתי- כלכלי הנדרש.

אפשר מאוד שבכנס החורף ייטמנו הזרעים של הבחירות הבאות. ממשלות בישראל שורדות בממוצע שלוש שנים. אנו בתחילתה של השנה השלישית. זה אומר שקדימה צריכה להיערך לבחירות, עליה לסיים את ההיערכות הפנימית ולהציג אלטרנטיבה ראויה לממשלה.

שבת שלום,

נחמן

עדיין אין תגובות

אוק 22 2011

סיכום שבועי 16-21/10/2011 – רגע של חסד

מאת: נושאים: סיכום שבועי

חברות וחברים, גלעד שליט כבר פה.

דמעות רבות של שמחה זלגו השבוע בישראל. תומכי העסקה וגם מתנגדיה הרבים, יש לומר, חגגו ביחד. זה היה רגע של התעלות שנשכחו בו הוויכוחים, המריבות והמחלוקות. מותר לנו להסתכל בגאווה על המאבק האנושי להחזרתו של שליט הביתה. מכלול השיקולים ידוע ומובן, אך בסופו של דבר נתקבלה ההחלטה הנכונה. לא היינו יכולים להסתכל איש בעיני רעהו אם שביו של גלעד היה מסתיים אחרת. (בנושאים אלה הרביתי להופיע השבוע בשידורי הרדיו והטלוויזיה)

אפילו סיפורים כשל גלעד שליט, חייהם קצרים. בתוך יום יומיים באות במקומם דרמות אחרות והמציאות הישראלית והמזרח תיכונית הרי לעולם לא מאכזבת. אני רוצה לקוות כי ההסדר שבינינו ובין החמאס יוביל גם להרגעה ארוכה בגבול הדרום. למרות שהחמאס טרם קיבל את התנאים הבינלאומיים ואינו שותף למשא ומתן, אפשר וצריך לנצל את רגע החסד הזה. מציאות חיינו מלמדת כי מצאנו בעבר דרכים לדבר עם אויבנו ובמיוחד במציאות מזרח תיכונית דינאמית שבה הדברים משתנים כל העת. אני חושב שעניין הסגר הימי והיבשתי על עזה ראוי למשל לבדיקה מחודשת נוכח העובדה שגלעד חזר. צריך לנצל גם את מוכנותה של מצרים להיות מעורבת בתהליך כדי לשקם את הקשרים עימה בכלל ולהיעזר ביחסים החדשים בינה ובין החמאס.

גם ביחסינו עם הרשות הפלסטינית שומה על ראש הממשלה לנצל את הרגע הזה שבו הרשות נפגעה פעמיים, הן דחייתה הזמנית של בקשתה לחברות באו"ם והן שחרור האסירים ביוזמת החמאס. אם אבו מאזן נקלע למצוקה אין סיבה לדחוק אותו עוד לכיוון היציאה, אלא להושיט לו יד ולבחון איך ניתן לחזור ביחד לשולחן המשא ומתן.

בואו נזכיר לעצמנו בסופו של דבר מה אנו רוצים: מדינה יהודית דמוקרטית, בגבולות בני הגנה, המתנהלת בשוויון ובצדק. זהו הרצון המשותף למרבית תושבי הארץ הזו ואותו עלינו להגשים.

אם ראש הממשלה ישכיל להוביל את ישראל בכיוונים הללו הוא ייהנה מתמיכתנו. אם לאו, אני מאמין שהציבור יחפש וימצא בבוא הזמן את המפלגה ואת המנהיגות שתוביל אותו למקום הזה.

בינתיים, ברוך הבא גלעד, שבת שלום לך ולמשפחתך במצפה הילה ולכולנו,

נחמן.

תגובה אחת

אוק 17 2011

הניחו לילד – מאמר שפורסם בישראל היום

שובו של גלעד שליט הביתה הוא חגיגה גדולה ובצדק. לאחר חמש שנים וחצי בשבי חמאס ולאחר מאמצים כה גדולים להחזירו אין ספק כי הציבור כולו ובראשו משפחת שליט יכולים לנשום לרווחה. לתקשורת היה חלק פעיל במאמצים להחזירו והיא עודדה את המערכה הציבורית. לפרקים היה נדמה כי אף יותר מהמשפחה שהעדיפה פעילות שקטה – דחפה התקשורת לקמפיין ציבורי בעל חשיפה רחבה ככל האפשר. הדבר נובע בראש ובראשונה ממהותה של התקשורת וגם במידה מסוימת מתחושה שהממשלות בזו אחר זו היו זקוקות לגיבוי ציבורי למטרייה ציבורית.

קשה אם כן לבוא אליה בטענות ובדרישות ברגע המתוק הזה שבו גלעד יורד במדרגות כפי שנועם מתאר לעצמו ולנו יום ולילה. אולם זהו הרגע שבו צריכה התקשורת להתגבר על האינסטינקטים שלה. במילים אחרות התקשורת צריכה להניח לגלעד שליט לעבור בהדרגה וברכות את התהליך של השיבה הביתה. לאיש אין מושג איזה גלעד חוזר. כל הפסיכולוגים הפסיכיאטרים והמומחים שדיברו בימים האחרונים הציפו את האוויר בהנחות ובאנחות אבל כל מקרה הוא לגופו ואין ספק שהזעזוע שיעבור גלעד הוא כבד ביותר.

לכן דווקא ברגע זה צריכה התקשורת לקחת שני צעדים לאחור לפנות את הרחוב שבמצפה הילה לצמצם את הזום במצלמות שלה ולסגור את המיקרופונים. את המעט שצריך כדי לצאת ידי חובה יספק הדיווח הרשמי של דובר צה"ל. מעבר לו ראוי כי גלעד יקבל את השקט הדרוש לו – ושהוא ראוי לו. לא יעלה על הדעת שיהיה כלוא בביתו כיוון שביציאה יחכו צוותי תקשורת לא ראוי שילוו אותו באשר ילך ולא מגיע לו לעבור גם בבית מעין "מסע ייסורים" בפני עצמו.

אני יודע שבמידה רבה אלה עצות בעלמא. את התקשורת של היום קשה מאוד להביא לידי הסכמה. אפילו אם תהיה תמיד יימצא מישהו שיעלה צילום מקרי לפייסבוק. כך שבסופו של דבר נדרשים פה לא רק הסכמתה הנדירה של התקשורת אלא
גם בעצם מאמץ לאומי.

היה קשה מאוד לדעת הכל להחזיר את גלעד הביתה. הרבה יותר קל לתת לו את המתנה האחרונה שאנחנו יכולים – שקט.

עדיין אין תגובות

אוק 15 2011

סיכום שבועי 9-14.10.11 – גלעד חוזר הביתה

חברות וחברים,
זה היה שבוע שעמד כולו בסימן גלעד שליט. בתחילת השבוע יצאתי לבריסל לפרלמנט האירופי יחד עם יו"ר הכנסת ראובן ריבלין ושני סגניו, יעקב אדרי ואופיר אקוניס. במוקד הביקור עמדה תערוכה שהוצגה כבר לפני כן בכנסת ובמקומות אחרים, והציגה את סיפורו של גלעד שליט. בגיל 11 הוא כתב סיפור לילדים על כריש ודג. לסיפור הנחמד הזה צורפו איורים רבים בידי מאיירים ישראלים מקצועיים. התערוכה היתה אחת הדרכים הפומביות ליידע ולשתף על מצבו של גלעד שליט.
ביום שלישי בערב התייצבנו בפני מאות אורחים בהם יו"ר הפרלמנט האירופי, יז'י בוז'ק מפולין ביחד עם עוד עשרות חברי פרלמנט, שם נשאתי נאום ובו דרישה להחזרת שליט. לא ידענו כמובן כי באותה עת ממש כבר המשא ומתן היה סגור, וכעבור 24 שעות נטלפן לעמיתנו בפרלמנט האירופי ונדווח להם כי המשימה הושלמה ובתוך ימים אחדים, גלעד יחזור לישראל.
הביקור בפרלמנט האירופי ובפרלמנט הבלגי והמפגשים השונים היו הזדמנות ללמוד על הביקורת שנמתחת כלפי ישראל ועל הצורך להתמודד איתה ביוזמה ובתבונה. התשובות שאנו מביאים מהבית והאמונה שישראל היא מדינה שוחרת שלום אינם מתקבלים באופן טבעי בפורומים בינלאומיים. מאז הדיון באו"ם כבר זכו הפלסטינים להכרה מאונסק"ו וגם להחלטה מאוד ידידותית בפרלמנט האירופי. התהליך של הכרה ברשות הפלסטינית כמדינה לא נעצר, הוא נמשך והולך וישראל מתקשה להתמודד איתו.
ההחלטה על גלעד – סימן מעודד?

אני חוזר לעניין שליט שהעסיק אותו השבוע ויעסיק גם בשבוע הבא. החלטתו של נתניהו לאשר את המשא ומתן ואת ההסכם היתה נכונה. לישראל לא היתה דרך אחרת ובהחלט צריך לזכור בנסיבות אלה גם את תקדימי העבר ואת הפחדים והחששות לגורלו של גלעד. הממשלה ברובה המכריע תמכה בראש הממשלה וגם היא עשתה כהלכה. התוצאה המיידית היא שובו של שליט ושחרור מאות מחבלים. לטווח ארוך יש פה גם לקח לראש הממשלה; לא די להיות פוליטיקאי כדי להוביל מדינה אלא צריך להיות גם מדינאי. מדינאי מקבל החלטות שלפרקים אינן פופולאריות ולעיתים נתקלות בהתנגדות, אולם אין זה מפחית מצדקתן.

אני אומר זאת כי גם בעבר נתקלה ישראל בדילמות דומות וראשי ממשלה השכילו לגלות אומץ ולהוביל את ישראל למחוזות חדשים. בזה נמדד, בין היתר, ראש ממשלה. אני מקווה כי ההחלטה על גלעד שליט היא סימן מעודד המצביע על כך שנתניהו מבין כי המשך המצב המדיני הקיים נושא בחובו סכנות גדולות וכי תפקידנו כמדינה ותפקידו כראש מדינה ליזום ולקבל את ההחלטות הנכונות כדי להבטיח את עתידה. אני לא רוצה לחשוב על האלטרנטיבה.

בכל מקרה, נצפה כולנו לתמונות מרגשות בשבוע הבא.

שבת שלום וחג שמח,
נחמן.

תגובה אחת

הבא »