ארכיון לחודש פברואר, 2011

פבר 25 2011

עדכון שבועי 20.2-25.2

חברות וחברים,

בסוף השבוע אשתתף יחד עם חברי כנסת נוספים בועידת ארגון הג'יי – סטריט שתיערך בוושינגטון. בימים האחרונים נשמעה ביקורת בכמה מקומות על הנסיעה, מקצתם מיריבים פוליטיים ומקצתם מתוך קדימה. יש להבהיר: השתתפות בוועידה אין בה משום הסכמה עם ג'יי – סטריט. בנושאים אחדים אני איתם, בנושאים אחרים אינני. מי שמתנגד לחרם ונלחם בו אינו יכול להטילו על אחרים. עלינו לקיים הידברות עם אלפי אמריקנים צעירים, שותפים לפעילות הארגון הזה, לשמוע ולהשמיע. זו תכלית הדיאלוג שאנחנו נתונים בו ואותו אני מתכוון לנהל גם בוועידה זו. הקהילה היהודית בארה"ב היא מגוונת ורבת דעות ואנחנו חייבים להסתגל למגוון זה ולמצוא דרכי הידברות עם כולם ובמיוחד עם הדור הצעיר שכדרכו הוא ביקורתי יותר.

בשבוע שעבר הטילה ארה"ב וטו במועצת הביטחון של האו"ם ומנעה גינוי לישראל בנושא ההתנחלויות. דיברתי על הנושא ברשת ב' של קול ישראל ואמרתי כי הווטו האמריקני ממחיש את בידודה של ישראל בקהילה הבין לאומית כולל מועצת הביטחון. הנקודה היא שגם מדינות ידידותיות בדרך כלל כמו גרמניה, בריטניה וצרפת הצטרפו להחלטה. יתרה מזאת, עכשיו תעבור הצעת ההחלטה לעצרת הכללית ובה יהיה מצבנו קשה עוד יותר. גם ארה"ב תגבה מאיתנו מחיר על תמיכתה. לכן, בסך הכל, היה זה ניצחון פירוס – ניצחון שעלה במחיר כה רב עד שיצא שכרו בהפסדו. עוד ניצחון כזה ואבדנו.

ועדת הכלכלה של הכנסת קיימה השבוע ביוזמתי דיון על שידורים מישראל בערבית ובאנגלית. על רקע הזעזועים אשר חווה המזרח התיכון, בולט יותר מתמיד חסרונם של קולות היוצאים מישראל ומדברים בערבית או באנגלית. ישראל אינה קיימת במפת השידורים המזרח תיכוניים. זהו מחדל מתמשך אשר מבקר המדינה הצביע עליו בעבר והוא נמשך והולך בעת הממשלה הנוכחית. בנושא זה הצעתי הצעת חוק שתחייב את רשות השידור לשדר למרחב המזרח התיכון, וכרגע אינה עושה זאת. ובנוסף, אני מחפש דרכים שגם הערוץ בשפה הערבית, לכשיעלה, יגיע למדינות האזור. זוהי דיפלומטיה ציבורית הלכה למעשה.

בין דברי הדואר המגיעים אלי בלטה השבוע פנייה אנושית וכואבת. מבית ספר רימון שבבקעת בית שאן נגנבו ארבעה מחשבים ששימשו כיתה של תלמידים אוטיסטים. לילדים זהו פרט חיוני מדרגה ראשונה שבאמצעותו הם יכולים לתקשר. עלות הנזק היא כ – 40,000 שקל והחלטתי להתגייס ולסייע להם. אשמח אם תוכלו לעזור. רונן, עוזרי, מרכז את הנושא (050-6233623 או ronenl@knesset.gov.il).

ומילה אחרונה. מצדה – אני חייב לכם עדכון. הצלחתי להגיע לפסגה ב – 21.57 דקות, ראשון במקצה חברי הכנסת. כמו שאומרים, קשה באימונים קל בקרב.

שבת שלום,

2 תגובות

פבר 24 2011

נאום על ג'יי סטריט, מליאת הכנסת 23.2.2011

אני רוצה לומר שתיים-שלוש מלים על ועידה של ארגון יהודי בשם "ג'יי סטריט" שמתכנסת בסוף השבוע הזה בארצות-הברית, והוזכרה פה בדיונים הקודמים, ולא היתה לי הזדמנות להשיב. הוועידה הזאת היא של ארגון יהודי לגיטימי, שנמצא משמאל במפה הפוליטית, גם בעניין הזה של מועצת הביטחון וגם בנושאים האחרים, יש לו עמדות אשר – אני אומר פה, מעל הדוכן הזה – אינן בהכרח מקובלות עלי. יש לי בהחלט מחלוקת עם מנהיגי הארגון הזה ועם המנהלים שלו, ואמרתי להם את זה בכמה וכמה הזדמנויות. יחד עם זאת, אני מאמין שבתחומי העם היהודי, בתחומי הקהילה היהודית האמריקנית, אנחנו חייבים – מדינת ישראל – לקיים דיאלוג עם כולם, עם כולם. ואם אלפי יהודים מתכנסים ודנים בענייני ישראל, אנחנו לא רשאים להחרים אותם. מדינה שנלחמת בחרם בכל עניין, בכל מקום ובכל מצב וחושבת, ובצדק חושבת, שחרם הוא דבר מגונה, אינה יכולה להחרים את הארגון הזה.

בכוונתי, כאשר אהיה שם בתחילת השבוע הבא יחד עם חברים אחרים מכנסת ישראל, לומר להם דברים ברוח זו. אנחנו נמצאים שם כדי לקיים דיאלוג. דיאלוג זה דרך להבין ולשכנע אחד את השני. כך צריך להתנהג. להחרים, לא לבוא, לא להופיע, להחריג אותם, למדר אותם, להדיר אותם – זאת לא דרכי, זאת לא דרכנו, ולעשות זאת יהיה טעות של ממש.

אני מקווה מאוד שנוכל בדיאלוג הזה גם להביא לשינוי בעמדות אחדות של "ג'יי סטריט" – לא כולן. יחד עם זאת, אני חושב שצריך לחשוב איך מכילים גם את "ג'יי סטריט" בתחומי ההסכמה הלאומית, איך מקיימים אתם את התקשורת השוטפת על מנת שנוכל להשתמש ולהיעזר בהם, לשמוע להם, להאזין להם ולהיות קשובים גם לדעותיהם, כי דעותיהם רלוונטיות ודעותיהם לגיטימיות, כמו של ארגונים אחרים.

תגובה אחת

פבר 24 2011

נאום פירוס , מליאת הכנסת 23.2.2011

אדוני היושב-ראש, חברי חברי הכנסת, מה שקרה בלילה שבין שישי לשבת במועצת הביטחון של האו"ם הוא ניצחון פירוס. ואני רוצה להזכיר לכולם מה הוא ניצחון פירוס. ניצחון פירוס משמש תיאור לניצחון שעלה במחיר כה רב עד שיצא שכרו בהפסדו. אמרת כנף המשמשת להתייחסות לניצחון כזה: עוד ניצחון כזה ואבדנו.

אני סבור כי העובדה שארצות-הברית הטילה בסופו של דבר וטו על הצעת ההחלטה – יהיה לה מחיר כבד מבחינתנו, גם אם אני חושב שלא היתה בסופו של דבר דרך אחרת בפני ארצות-הברית, מפני שהיא הובלה לתוך המסלול בתוקף הקיפאון ששורר כרגע במזרח התיכון במגעים בינינו ובין הפלסטינים. בסופו של דבר זהו ניצחון שאין מה להתגאות בו.

מאוד הצטערתי לשמוע את ההתלהבות שבאה מלשכת ראש הממשלה בעניין הזה. זה לא עזר לנו. הייתי מעדיף מלכתחילה שלא נגיע למצב שבו הפלסטינים מגישים את הצעת ההחלטה הזאת ושלא ניקלע לעניין הווטו, כי אני חושש עכשיו שבסופו של דבר ארצות-הברית תתבע מישראל ויתורים, תלחץ על ישראל, תשתמש בכוח שלה, וראש הממשלה ייאלץ לשלם על כך מחיר.

עדיין אין תגובות

פבר 18 2011

סיכום שבועי 13-17/2

חברות וחברים,

השבוע נכנס לתפקידו רמטכ"ל חדש, רב אלוף בני גנץ. במקביל, נפרדנו מגבי אשכנזי שלבש השבוע בגדים אזרחיים אחרי 40 שנה של שירות צבאי. עקבתי אחר  טקס החלפת הרמטכ"ל מאולפן הערוץ הראשון ושם הצבעתי על ההליך הבעייתי של מינוי רמטכ"ל ובכירים אחרים במערכות הביטחון של ישראל. כל עוד לא נגדיר את אמות המידה לתפקידים אלה, כל עוד לא נקיים תהליך שיש בו שקיפות ובחינה יסודית של המועמדים, נהיה צפויים לפרשיות קשות כמו אלה שליוו את בחירת המפכ"ל והרמטכ"ל. בעניין זה הכנו, ח"כ איתן כבל ואני, הצעת חוק שמוגשת בימים אלה. גם מינויים אחרים שעושה הממשלה הזו, במיוחד הממשלה הזו, מלווים בשערוריות, כמו למשל מינוי השגריר לאו"ם והשגריר בבריטניה. מכל מקום ראוי לאחל לבני גנץ הצלחה רבה שכן האתגר העומד בפניו הוא עצום.

בתחילת השבוע השתתפתי בכנס בין לאומי באוניברסיטת אוקספורד באנגליה בנושא תפקיד הכלכלה בתהליך השלום במזרח התיכון. לכנס הגיעו משלחות מכובדות של ישראלים, פלשתינים וירדנים. במעמד זה אמרתי כי אני שמח על ההצלחה הכלכלית של הרשות הפלשתינית שיש בה כדי לייצב את המצב אך הצלחה כלכלית אינה יכולה לשמש תחליף לפיתרון מדיני. טענתי כי עלינו להגיע לפתרון מדיני בעת הקרובה, במיוחד נוכח התהפוכות שעובר העולם הערבי בימים אלה.

ביום רביעי העליתי על סדר יומה של הכנסת הצעה לדיון דחוף בנושא המלצות דו"ח ועדת האו"ם לביעור האפליה נגד נשים. מתברר כי בדו"ח נמתחה ביקורת חריפה על ההתייחסות לנשים בישראל, למעמדן ולזכויותיהן. דגש מיוחד ניתן לנשים במגזר הערבי, לעובדות זרות אבל גם למעמדן המשפטי של נשים יהודיות. הדגשתי כי אין להניח לדו"ח ולמסקנותיו לשקוע בנבכי הזיכרון וכי יש לדון בו בהקדם, גם כדי לטפל בסוגיות שהועלו וגם כדי לקדם באופן כללי את סוגיית השוויון וזכויות הנשים. הוחלט כי הכנסת תדון בכך באחת מוועדותיה בקרוב.

ברחובות נפגשנו השבוע קבוצת חברי כנסת בראשות צחי הנגבי עם פעילים מקומיים ומהערים הסמוכות. קדימה צוברת לאחרונה אהדה גדולה בציבור ועם זאת, מעצרו של מנכ"ל המפלגה הדאיג רבים. פה המקום לשוב ולומר כי אדם הוא חף מפשע עד שיוכח אחרת וכי צריך לתת למשטרה ולרשויות החוק לעשות את עבודתם, כפי שגם אמרה ציפי לבני בתגובתה. שום דבר לא יפגע בנסיקה של קדימה ובאהדה הציבורית שהיא צוברת.

היום, יום שישי, אני משתתף במרוץ עין גדי, מתחתית המצדה ועד לפסגתו. ביום בהיר רואים מהמצדה את העבר וההווה, אבל זהו גם מקום לחשוב על העתיד ולהפנים את המחויבות שיש לכולנו לעתידה של המדינה הזו לשלום וביטחון.

שבת שלום לכולכם,

נחמן

עדיין אין תגובות

הבא »