ארכיון לחודש מאי, 2009

מאי 31 2009

הצעה לסדר- "המשבר ביחסי ארה"ב- ישראל"

מאת: נושאים: הצעות לסדר

הפרק הראשון ביחסי הממשל החדש בארה"ב וממשלת ישראל מתאפיין במתח גובר והולך, חילוקי דיעות ובהתנגשות ציבורית פומבית. בנסיבות אלה, ערב נאומו של הנשיא אובמה בקהיר, ראוי שהכנסת תקיים דיון בנושא.

עדיין אין תגובות

מאי 31 2009

המשבר ביחסי ארה"ב- ישראל

הפרק הראשון ביחסי הממשל החדש בארה"ב וממשלת ישראל מתאפיין במתח גובר והולך, חילוקי דיעות ובהתנגשות ציבורית פומבית. בנסיבות אלה, ערב נאומו של הנשיא אובמה בקהיר, ראוי שהכנסת תקיים דיון בנושא.

עדיין אין תגובות

מאי 27 2009

נאום ה-40 :משנתו הכלכלית של נתניהו הפוגעת בשכבות החלשות

מאת: נושאים: נאומים

אדוני היושב-ראש, רבותי חברי הכנסת, ברוך הבא לכנסת, אדוני ראש הממשלה. לא היית פה הרבה זמן, רק לפעמים לאיזו הצבעה מהירה, ואני רוצה לספר לך מה קורה בבית הזה.

הכנסת הזאת, אדוני, מצטמקת והולכת. אומנם מספר חבריה עדיין עומד על 120, אבל רק בודדים, ספורים מהם, פעילים בתחומי הבית הזה. המוסד המרכזי והחשוב ביותר של הדמוקרטיה הישראלית נעלם כלא-היה. כדי לחפות על הממשלה גדולת המידות הזאת נעשים כל מיני מהלכים – שלום חברת הכנסת חוטובלי, ברוכה הבאה – כדי לענות על הצורך של הקואליציה לעמוד על שלה נעשים פה מעשים לא תקינים. המחשבה שסגני שר יכולים לשמש גם חברי ועדות של הבית איננה נכונה במהותה, והיא מהווה פגיעה בדמוקרטיה. אני פונה אליך שוב, אדוני היושב-ראש, למנוע את המעשה הזה.

בדרך אל הבית הזה נמצאות כל מיני הצעות חוק שנועדו ליצור רוב, למשל, להפלת הממשלה וכדומה, דברים שאינם עונים על הדרוש, המתבקש והחיוני כדי לשמר את הדמוקרטיה. ממשלות באות והולכות, ומי כמוך – – –
היו"ר ראובן ריבלין:

דרך אגב, את החוקים האלה 61 יוכלו לשנות
היו"ר ראובן ריבלין:

דרך אגב, את החוקים האלה 61 יוכלו לשנות.

נחמן שי (קדימה):

ישנו. יוכלו לשנות בעתיד.

היו"ר ראובן ריבלין:

כל 61 יוכלו לשנות בכל רגע.

נחמן שי (קדימה):

אבל אני מציע לא לערער את היסודות האלה. אתה יודע, אדוני היושב-ראש, כשאתה פעם אחת – – –

היו"ר ראובן ריבלין:

אני לא אמרתי לך שאני מסכים להצעות האלה. אני רק אומר לך ש-61 יוכלו לשנות אותן כהרף עין.

נחמן שי (קדימה):

כן, ברור, נכון, זה בדיוק שורש העניין. המחשבה שרוב דורסני וגדול של היום יכול לעשות מה שהוא רוצה, כי מחר יבוא רוב דורסני וגדול אחר, היא מוטעית מיסודה. מוטב שהרוב הזה לא יעשה את הטעויות האלה, כדי שגם מחליפו – ואני לא מאלה שטוענים שכל מה שהיה קודם היה תקין, גם כי לא הייתי וגם כי אני לא חושב כך.

אבל לכן אני אומר, תשקלו היטב את השינויים האלה, כי הם מזעזעים את היסודות. הם לא בקומה השלישית, אלא ביסודות של הבית. ואני אומר לך, אדוני ראש הממשלה, ולכם, חברי – רעיונות רעים מרחפים בבית הזה.

האמת היא שיש בסיס מסוים לאופטימיות במדיניות הממשלה. יש בסיס מסוים לאופטימיות. כי מה שאני מוצא, אדוני ראש הממשלה וחברי חברי כנסת, הוא שראש הממשלה באופן עקרוני ובאופן עקבי עושה ההיפך ממה שהוא התחייב. ויש בזה העקביות של האי-עקביות – זה בעצם מה שאנחנו פוגשים. אם אתם זוכרים, למשל, הצהרות של ראש הממשלה בעבר, אפילו בעבר הקרוב – נגיד כשהוא אומר: אתם תשמעו על רפורמה במסים. מסים ירדו – אבל המסים עולים. או ראש הממשלה אומר במקום אחר: תעשו ילדים, אבל תפרנסו אותם. אבל בינתיים לא אלה שעושים את הילדים מפרנסים אותם, אלא כלל עם ישראל מפרנס אותם. וכן הלאה וכן הלאה.

אנחנו מוצאים פה ציטטות ואמירות של ראש הממשלה שעומדות בניגוד מוחלט למדיניות שהוא בסופו של דבר נוקט. זה במדיניות הכלכלית. אחר כך מדברים על המדיניות המדינית שלו, על הדרך שבה הוא נוהג כלפי ארצות-הברית. הוא אמר שהוא לא ישנה את עמדותיו, אבל ביקור אחד – פגישה אחת בבית הלבן – עשתה את ההבדל. והנה ממשלה – נכון, חברת הכנסת חוטובלי? תסכימי אתי. ממשלה שהתחייבה שלא להוריד התנחלויות ולא לפגוע במאחזים, הנה, היא כבר הופכת את פניה.

ציפי חוטובלי (הליכוד):

– – – בפעם האחרונה שאני בדקתי במפה.

נחמן שי (קדימה):

לכן יש בסיס לתקווה שאם ראש הממשלה ימשיך וילך בדרך הזאת, יכול להיות שבסופו של דבר הוא יצליח להגשים את המצע של קדימה. יכול להיות שאנחנו נראה את זה עוד בימינו, שהחזון – אף אחד לא חושב שזה חזון חייו, אבל הוא מתבקש מתוך המציאות – של שתי מדינות לשני עמים – חזון כואב, אבל כנראה מתבקש במציאות הבין-לאומית – בסופו של דבר ראש ממשלת ישראל הזה יהיה זה שיוציא אותו לפעול.

יריב לוין (הליכוד):

יש לכם בכלל מצע?

נחמן שי (קדימה):

אתה מוזמן לקרוא אותו באתר האינטרנט של קדימה.

היו"ר ראובן ריבלין:

חבר הכנסת לוין, הואיל וזמנו תם, אז גם תמו האפשרויות שלו לשמוע קריאות ביניים.

נחמן שי (קדימה):

לכן, זה דפוס של התנהגות שהוא מרתק ומעניין בפני עצמו, והוא, אגב, לא יוצא דופן. גם ראשי ממשלה קודמים במדינת ישראל עשו כך, ואומנם הם הצליחו בתפקידם, בהיותם ראש ממשלה, לעשות ההיפך ממה שהם התחייבו.

לכן, אדוני ראש הממשלה, רק בקשה אחת – כשיגיע הזמן לסליחות בערב ראש השנה תצטרך לבקש סליחה ממצביעי הליכוד. כל היתר הוא בסדר.

עדיין אין תגובות

מאי 26 2009

ח"כ נחמן שי ליו"ר וועדת החוץ וביטחון: "על וועדת החוץ וביטחון ללוות את נושא רכישת מטוס הקרב העתידי של חיל האוויר כבר מראשיתו"

ח"כ נחמן שי פנה במכתב ליו"ר וועדת החוץ וביטחון,צחי הנגבי, בנושא ההחלטה העומדת בפני ישראל לגבי רכישת מטוס הקרב העתידי של חיל האוויר.

לדברי ח"כ שי " זוהי החלטה בעלת השלכות אסטרטגיות, כספיות וכלכליות מן המעלה הראשונה, בעלות של מיליארדי שקלים שתשפיע על הצטיידות צה"ל וחיל האוויר בשנים הבאות."

ח"כ נחמן שי הציע כי " נוכח מרכזיותו של הנושא ועדת החוץ והביטחון תלווה נושא זה כבר בעת הקרובה ותבחן את תהליך קבלת ההחלטות והשיקולים השונים."

עדיין אין תגובות

הבא »