'סיכום שבועי'

ספט 30 2016

השבוע שהיה כך היה: פרס, האחריות למורשת עוברת הלאה

מאת: נושאים: סיכום שבועי

פרס, האחריות למורשת עוברת הלאה

נפרדים בעצב וגאווה משמעון פרס | קילנטון וטראמפ מתעמתים | טקס פרסי רשות השידור על שם אילן רועה | תאגיד השידור הציבורי זה לא ריץ' רץ | ציון יום איחוד גרמניה | טקס הגעה לגיל גבורות בטכניון | מה עוד היה לנו השבוע?


חברות וחברים,
 

להרבה אנשים היה שמעון שלהם. גם לי. שנים רבות שעשיתי בסביבה הביטחונית – מדינית של ישראל סיפקו לי הזדמנויות לפגוש אותו, לשמוע את דעותיו, עמדותיו ולהתרשם. הייתי בר מזל, אני יודע. ההערכה אליו באה עם הזמן. ככתב צבאי צעיר בסוף שנות ה-60 וה- 70 המוקדמות לא הבנתי מספיק ולא הכרתי את תרומתו. הוא עמד ליד הגה הביטחון של ישראל מאז מלחמת השחרור ואילך.

שימת הלב שלנו מופנית באופן קבוע ללובשי המדים, אבל בהדרגה למדתי שמאחורי הצבא עומדת מכונה אדירה וחשובה לאין שיעור של מחקר, פיתוח, רכש ויצור ביטחוני. פרס היה שם עוד לפני 1948 כדי להעניק לצה"ל את המטריה שבלעדיה לא היה ניתן להגיע להישגיו המזהירים. בראש ובראשונה ל"דימונה", אותו שם קוד לעמימות הגרעינית המפורסמת של ישראל. לעולם כנראה לא נדע כיצד קם והיה הפרויקט הזה, שהוא אבן היסוד בביטחונה של מדינת ישראל.

נחמן פוסט על פרס

 
שוב ושוב פגשתי את פרס  גם בתפקידים אחרים, שם יצק את המילה שלום לתוך הביטחון. הוא היה למנהיג הישראלי, בה'א הידיעה, שטיפח את חזון השלום. בין היתר הוא הצליח להדביק בחזון הזה את יצחק רבין ז"ל וכך נוצרה אותה סינרגיה נפלאה בין השניים שהייתה עשויה להוביל להסדר בינינו לבין הפלסטינים, אילולא שלושת הכדורים שירה יגאל אמיר וששינו את ההיסטוריה. תמיד נזכור כי הרוצח דילג על פרס וכיוון לרבין.

לפני אחד עשרה שנים במהלך מלחמת לבנון השנייה עסקתי בריכוז משאבים כספיים בקהילות היהודית בארה"ב לטובת העורף בישראל. פרס מילא ברגע האחרון את מקומו של ברק בשליחות לארה"ב. הוא יצא בדקה האחרונה וללא התראה וכבש את ארה"ב. במסע מהיר, חוצה יבשת, הוא פתח את הלבבות ואסף מאות מיליוני דולרים. 

בפגישתי עמו פעם האחרונה כנשיא, הגשתי לו את ספרי "מלחמדיה" שעוסק בדיפלומטיה הציבורית של ישראל. הוא הגשים בדרכו את המונח "עוצמה חכמה", השילוב האולטימטיבי בין עוצמה קשה לעוצמה רכה. ביום שישי נהיה כולנו בבית הקברות הממלכתי בהר הרצל , בחלקת גדולי האומה כדי להיפרד ממנו. יהי זכרו ברוך.

נחמן עם פרס
 

נחמן עם פרס 2

 

ועוד כמה אירועים שהיו השבוע. בארה"ב התרחש עימות טלוויזיוני בין הילרי קלינטון לדונלד טראמפ. עשיתי את הלילה כולו בערוץ 1 עם יעקב אחימאיר ואורן נהרי המצוינים כדי לעקוב אחר הדיון ולהגיב. קודם כל זה היה דיון מרתק והצגה טלוויזיונית מעולה. אני מקנא באמריקאים שהם מסוגלים להפיק מפגש כזה, תרבותי, ענייני וברמה גבוהה. למרות ששני המועמדים חבטו האחת באחר ללא הרף עדין נשארו כבוד הדדי ומסגרת תרבותית. להערכתי הילרי קלינטון ניצחה והיא גם תהיה הנשיאה הבאה של ארה"ב , אבל הכל אני יודע, כפי שאומרים, עדיין פתוח. לצפייה בעימות לחצו על התמונה.

 

דיבייט ארהב נחמן באולפן ערוץ 1

 

בהמשך דיברתי גם עם אריה גולן ברשת ב' ועם בן כספית בתכנית "עושים סדר" שבערוץ 2. לצפייה לחצו על התמונה.

nachman on tv


וא – פרופו אריה גולן. באמצע השבוע הוענקו פרסי רשות השידור על שם אילן רועה, לז'רמן כהן, מירית הושמנד-מיטרני ולאריה גולן. רשות השידור אפילו על קו הסיום שלה ממשיכה לתפקד, ואני חושש אפילו מלומר זאת, יותר טוב מבעבר. הפרסים האלה שוב לימדו על איכותו וחשיבותו של השידור הציבורי במדינת ישראל.

 

פרסי רשות השידור

 

אם מנטרלים בסיפור הזה הנהלות מושחתות וגופי ציבור משותקים ומשאירים רק את העשייה התקשורתית, הרי את ההצגה הזאת לא צריך להפסיק. כך כנראה חושב עכשיו ראש הממשלה ושליחו השונים שפועלים באיחור גדול כדי להשאיר את רשות השידור ולהשאיר את תאגיד השידור הישראלי. חבל מאוד שהם התעוררו רק עתה. יהיה זה מטורף להחזיר את הגלגל אחורה אבל נתניהו הוכיח שהוא "משיג את הכל", אז אולי הוא יצליח שוב ההצלחה שלו תהיה הכישלון של כולנו. שמחתי להתארח בטקס הזה, ולזכור את ימי הראשונים בקול ישראל עם אריה ואחרים לפני עשרות שנים. מסע על העבר וחזרה למציאות.

ציוץ

אני מצרף גם מאמר שלי שהתפרסם ב- JERUSALEM REPORT בנושא ביבי והתקשורת.

 
במהלך השבוע ציינה גרמניה את יום האיחוד, שתי הגרמניות חזרו והיו למדינה אחת. האיחוד הזה ב- 3.10.90 סימן את סוף המלחמה הקרה הביטוי הפיזי היה הפלת החומה והאיחוד של שתי הגרמניות.
 
הקשר ההדוק בין ישראל לבין גרמניה נזקף בין היתר לזכותו של שמעון פרס, היה ארכיטקט היחסים בין ישראל לבין גרמניה החדשה. יחסים אלה לא היו פשוטים כלל ועיקר, אבל בהשראתו של בן גוריון הבינה המנהיגות הישראלית דאז כי חייבים ללכת קדימה מבלי לשכוח חלילה את העבר. זה היה מה שקרוי "ריאל פוליטיק" שהוכיח את עצמו לאורך השנים. כיום גרמניה היא ידידה גדולה של ישראל ותומכת בנו ללא היסוס מעל הבמות החשובות ביותר בעולם. אני מופקד בכנסת על קבוצת הידידות הפרלמנטרית בין ישראל לבין גרמניה ויכול להעיד מכלי ראשון עד כמה הקשרים הללו הדוקים ומונחים על יסודות איתנים. כך נוכל למצוא את שמעון פרס בהרבה היבטים של חיינו בארץ.
 
שגריר גרמניה
ומילה אחרונה כמידי שבוע על האזרחיות והאזרחים הוותיקים, באתי לטכניון ע"פ הזמנת גיורא חרלופסקי ואלברט לוי כדי לחגוג יחד עם מאות גמלאים, את שנת השמונים של עשרות מהם. הגעתי למסקנה כי 80 הוא ה-60 החדש… פגשנו קבוצה פעילה, מלאת מרץ ומקרינה חיוניות.
 
בוקר הוקרה


באותה הזדמנות דיווחתי להם כי ערב ראש השנה החדשה מספר הגמלאיות והגמלאים מגיע ל 940 אלף, עליה באחוז אחד לעומת השנה שעברה. הבטחתי לכם כי הגידול בקבוצת הגיל שלנו תימשך ואכן כך.
 
ועכשיו למבחר מאירועי השבוע…
 
נפגשתי עם שוטרי קורס קציני אג"מ מתקדם שהגיעו לכנסת. תודה לפקד מוטי דגן ולפקד מיכאל סוויסה שארגנו את המפגש.
 

קורס קציני אגם

 
שמחתי לברך באירועים המפלגתיים לכבוד ראש השנה ברחבי הארץ, הנה טעימה-
 
הרמת הכוסית במחוז חיפה-
 
מחוז חיפה
 
ברכות לחנוכת הסניף בכרמיאל ומחוז הצפון-
 
כרמיאל

 

האירוע המסורתי של מחוז תל אביב וההסתדרות-

מחוז תא

 
באירוע בסניף הרצליה-
 
הרצליה

אנו חותמים את השבוע בעצב ובגאווה גדולה, שלובים יחדיו, פרס השאיר לנו מורשת ואין לנו יותר מדי זמן כדי לממש אותה.
 
שבת שלום,
 
שלכם נחמן

עדיין אין תגובות

ספט 23 2016

השבוע שהיה כך היה: מאמריקה, באהבה

מאת: נושאים: סיכום שבועי

מאמריקה, באהבה

נאום רה"מ באו"ם | החוג המרכזי של מפלגת העבודה | עצות למועמדים לנשיאות ארה"ב בתכנית הצוללת | חזרת טרור הסכינים | נאום בן דקה בדיון מיוחד של מליאת כנסת – "ככה לא מנהלים מדינה" | ביקורו של שר הפנים הגרמני | התייחסותי לפרשת עמונה ב"ערב חדש" | מפלגת העבודה אינה אבודה | מה עוד היה לנו השבוע?
חברות וחברים,
 
ביבי ואובמה חוזרים לסיבוב אחרון. ריקוד הפרידה שלהם נעים ורומנטי, אבל אינו יכול להשכיח את המריבות הסוערות בשנים האחרונות. שניהם לא רצו בפגישה הזו ושמחו כשנסתיימה. במבט לאחור ישראל החמיצה הזדמנות גדולה. אובמה האיש והממשל האמריקאי כולו, במיוחד שר החוץ, ג'ון קרי, עשו כל מאמץ כדי לקדם הסדר בין ישראל לפלסטינים. אין הסדר, אין התקדמות ויש טרור. חלק מן האשמה מונחת גם על כתפי הפלסטינים, אין לי ספק בכך. אבל האינטרס העליון מבחינתי הוא של מדינת ישראל, להתנתק מהחיבוק הפלסטיני ולחזור לשורשינו היהודיים והדמוקרטיים. אנחנו מתרחקים מהמקום הזה. האחריות תיפול בסופו של דבר עלינו, על הדור הזה שמוריש לדורות הבאים סכסוך מדמם וחסר תקווה. הנה הדברים שאמרתי ביום חמישי בבוקר ברשת ב' לאריה גולן. להאזנה לחצו על התמונה-
 
רשת ב
 
החוג המרכזי של מפלגת העבודה בראשותו של חכ"ל מיכאל בר זהר, נפגש בתחילת השבוע לדיון בענייני ביטחון עם עוזי ארד, לשעבר היועץ לביטחון לאומי. היה דיון מרתק ועוזי חשף הרבה מהליקויים בתהליכי החשיבה והתכנון שבלשכת רה"מ נתניהו. גם משם ניתן ללמוד עד כמה למדינת ישראל אין חזון ואין כיוון.
 
ליקויים
 
הבחירות בארצות הברית מתקרבות והולכות. נקודה זו היא הדרמה הטובה ביותר על פני כדור הארץ ושום סדרת טלוויזיה לא תשתווה אליו. הפערים בין הילרי קלינטון לבין דונלד טראמפ הם מזעריים ומלמדים כי איננו מכירים באמת את אמריקה ואת הרבדים הפנימיים שלה. בתכנית "הצוללת״ בהנחיית משה שלונסקי שבערוץ הכנסת ניסינו לתת עצות לשני המתמודדים, למען האיזון הקדוש כמובן. הילרי כבר שחקנית מוכרת, טראמפ הוא שחקן חדש ופועל כנגד כל העצות שהוא מקבל, כמו בתכנית הזו. הוא מכיר את האמריקאים יותר טוב מהישראלים או מאחרים שיכולים לתת לו עצות. המרוץ כרגע הוא צמוד. אני הימרתי על קלינטון, יתכן שגם אני איני מבין את אמריקה החדשה – ישנה, שחוששת מפני שינויים דמוגרפיים ומפני העולם החדש.
 
אולפן
המפגש הכפוי כמעט בין נתניהו לאובמה, ערב הבחירות,ְ משחק לידי הדמוקרטים. אובמה מגויס כולו לסייע להילרי, בין היתר כי הוא חושש שטראמפ ימחק את כל הישגיו אם יגיע לבית הלבן. נתניהו, בלית ברירה ונוכח הביקורת הקשה בישראל ובארה״ב על הסכם הסיוע, נדרש לתמונה משותפת. כך בניגוד להשקפת עולמו הוא מוצא עצמו שחקן בזירת הבחירות האמריקאית.
 
הטרור חזר. האמת שאנחנו מתרגלים וזה אולי הדבר החמור מכל. בשבוע האחרון היו לפחות 10 מקרים של תקיפות סכינים שהסתיימו בפצועים קשה מצידנו ובחיסול רוב המחבלים. אולם מסתבר שמסע הטרור נמשך והעובדה הזאת, מותם הכמעט וודאי של התוקפים, אינו מרתיע אחרים מללכת בעקבותיהם.
אין שלום אין בטחון טוויט
אנחנו חייבים לבלום את הטרור, אולם כל הפתרונות כבר היו בשימוש והוא עדיין נמשך. על כך דיברתי בין היתר במליאת הכנסת, בעת הדיון המיוחד שהיה השבוע. "ככה לא מנהלים מדינה", אמרתי.
נאום ככה לא מנהלים מדינה
אורח שבא מגרמניה השבוע לכנסת, שר הפנים של מדינת באדן-וירטמברג, השר תומס סטובלר, ביקש ללמוד מאתנו כיצד נלחמים בטרור. גל הפליטים שהגיע לגרמניה, למעלה ממיליון, מקצתם גם למדינתו מעסיקים אותו מאד. זו הייתה שיחה מרתקת, הסיטואציה שבה אנחנו מייעצים לגרמניה היא תמיד מחזה מיוחד ויוצא דופן.
x
אם יש סכנה לקיום הממשלה הזאת היא טמונה בפרשת עמונה. שוב ושוב נמנעה המדינה מלמלא אחר הנחיות בבג"צ. תאריך היעד החדש הוא 25 בדצמבר 2016. אוטוטו. ב"ליכוד" וב"בית היהודי" מחממים מנועים כדי להתנגד לביצוע ההחלטה, בפעמים קודמות, כמו מגרון, היה צריך להפעיל כוח. אני מקווה שזה לא יקרה הפעם. בכל מקרה הבית היהודי עלול להיקלע לדילמה פוליטית חריפה, אבל אני רגוע כילשרים בנט ושקד יש כל כך הרבה מה להפסיד והם לא ילכו בעקבות אורי אריאל למדבר פוליטי שיכול להיות מאד יבש, קר ואכזרי. אז לאלה מכם שמודאגים, תנוח דעתכם, תהיה פשרה אבל איני יודע עוד איזו. דיברתי על כך ב"ערב חדש" בעימות עם ח"כ יהודה גליק בהנחיית שרה בק.
xx
למרות הירידה בסקרים במפלגת העבודה מתקיימת פעילות פנימית סוערת. רבים עושים חשבון נפש לגבי העבר ומנהלים תהליכים של חשיבה כיצד לחזור. אני מזהה הרבה אנרגיות חיוביות והתלהבות, למרות התמונה הכאילו עגומה. תקופת ראש השנה מזמנת לנו מפגשים פוליטיים בכל רחבי הארץ מחזקת את התחושה הזו אצלי.מפלגת העבודה אינה אבודה. רחוק מזה. הציבור עוד יתעורר ויבין כי בכוחנו לעשות את השינוי הגדול וכי אנחנו מצוידים באידיאולוגיה הנכונה ובמנהיגות רחבה ומייצגת ומסוגלים לנוע קדימה. הנה תמונות אחדות מן האירועים הללו:
מפלגת העבודה אינה אבודה
באירוע לזכרו של יוליוס מדלר ז"ל בבאר שבע. לכתבה לחצו על התמונה.
ללא עבר
במפגשים בהסתדרות ירושלים, בכנסת ובגבעתיים.
מפגש
במפגש "פורום ראש חודש" אצל ידידי, גיל ביילין.
מפגש 2
בהרמת הכוסית של הסתדרות הגמלאים בתל אביב
אנחנו חורשים את הארץ הזאת, מדברים עם רבים מתומכינו וגם ממתנגדינו. אני מאמין באמת ובתמים שעוד יהיו תוצאות.
 
בינתיים, שבת שלום לכם.
 
שלכם,
 
נחמן
 
 
 
 

עדיין אין תגובות

יול 08 2016

השבוע שהיה כך היה: הסתיים עידן

מאת: נושאים: סיכום שבועי

הסתיים עידן

תום עידן (רע) במשק הישראלי  |  מעגל השכול. אין סוף  אם מקימים תאגיד שידור, צריך לעשות את זה נכון  |  חובתנו להכיר ברצח העם הארמני  |  הגיע תורה של אפריקה  |  חברינו בגרמניה מאוכזבים  |  הונאה בחסות המדינה  |  מה עוד היה לנו השבוע?  |  על סדר היום לשבוע הבא

 

תום עידן (רע) במשק הישראלי. הרשעתו של נוחי דנקנר השבוע היא נקודת ציון. המחאה החברתית בקיץ 2011 עוררה את הציבור לשליטתם הבלעדית של כמה טייקונים שהצליחו למנף את כוחם באופן שסיכן את הדמוקרטיה הישראלית. את רצונו של הציבור ואת החלטותיו הפוליטיות החליפה קבוצה של אנשים שאיש לא בחר ולא מינה, אבל הצליחו באמצעות תרגילים עסקיים ובנקאיים (כמובן, בעזרת הבנקים) למשוך בחוטים הסמויים ואפילו הגלויים המניעים את המשק הישראלי וממילא את המדינה כולה. אנחנו התוודענו אליהם באמצעות דיווחים עיתונאיים מחמיאים ומוטים ואת החלק האפל של מעשיהם איש לא ידע. אין לי דבר וחצי דבר נגד נוחי דנקנר, פגשתי אותו אולי פעם בחיי, אולם עקבתי מרחוק אחרי המפלצת הכלכלית, הפירמידה שהקים, שנבנתה, כך התברר כמובן, על חשבון כספם של רבים מאיתנו. השבוע היו רבים שאמרו שהכללים השתנו במהלך התקופה, והחבורה הזאת, שחגגה כל העת, לא ידעה על כך. קשה לי להאמין. הם פשוט חשבו כי יצליחו לשנות מחדש את הכללים. השופט חאלד כבוב ובית המשפט המחוזי בתל אביב אמרו להם עד כאן. אני מקווה כי אכן הסתיים עידן במשק הישראלי. אני מקווה לראות תחרות עסקית ואני מקווה לראות אנשים חדשים שמפנימים את האחריות שיש להם לכסף הציבורי שברשותם.

דנקנר

צילום: עמי שומן

 

מעגל השכול. אין סוף. באמצע השבוע נסעתי לבתיהם של הלל יפה אריאל ומיכי מרק זכרונם לברכה. הראשון בהר ברכה והאחר בעתניאל. בדרך כלל אינני בא למקומות האלה אבל המוות הביא אותי לשם. יש לי מחלוקת עמוקה על התנחלויות בפרט ועל פעילותה של ישראל בשטחים בכלל. אחרי הרבה שנים השלמתי עם פתרון "שתי המדינות לשני עמים" שמושתת על גבולות 67 אבל לא חופף אותם ובעיקר אין בו שליטה בחייו של עם אחר. הביקור העצוב הזה בשני הבתים האבלים מול עיניהם הדומעות של בני המשפחות לימד אותי, שוב, עד כמה הפתרון בבוא הזמן יהיה כואב ואולי אפילו בלתי אפשרי. שמעתי את ראש הממשלה מסביר לעיתונאים כי "הכל בגלל ההסתה". נכון, ההסתה תורמת. אבל המצב הלא-נורמלי בן 50 שנה ששורר ביהודה ושומרון הוא הכוח המניע לטרור. אולי הוא לא היחיד. יש פה שנאה ארוכת ימים ויש גם שנאת יהודים, הכל מבולבל. ההסתה עוזרת. היא הזיק שמצית את האש. אבל צריך לטפל בבעיות היסוד ולא רק בהשלכות האיומות שלהן. ראשית לכל, צריך להגיע להפרדה בין מדינת ישראל לבין הרשות הפלסטינית, בין ישראל לבין פלסטין, תוך כדי קביעת גבולות בני הגנה לישראל. זה היה ויהיה תנאי דומיננטי.

דיברתי על הנושא באולפן Ynet במוצאי השבת. על כך דיברתי גם בהצעה דחופה לסדר שיזמתי במליאת הכנסת.

מליאה הלסי טרור

פוסט ניחום אבלים

 

הממשלה מיהרה להודיע על תוספות בנייה בשטחים ובירושלים. בכל מה שכרוך בירושלים אני דווקא בעד, בתנאי שאינו מגדיל את החיכוך בינינו לבין הפלסטינים ומרחיב את מעגלי האיבה. בנושא זה דנו גם במפגש של קבוצת הידידות הפרלמנטרית ישראל-צרפתית. תמיד נעים לפגוש חברים ותתפלאו, יש רבים כאלה בפרלמנטרים בעולם.

ידידות צרפת

 

אם מקימים תאגיד שידור, צריך לעשות את זה נכון. מתחת לרדאר הציבורי שלנו נבנה והולך תאגיד השידור הציבורי. אני מרבה לעסוק בעניין זה לא רק מפני שרשות השידור עבורי הייתה במשך שנים ארוכות בית עיתונאי ואישי, אלא מפני שהקמת תאגיד במדינת ישראל היא דבר נדיר והשפעתו ארוכת טווח. מתברר כי התאגיד החדש ירש מקודמו כבר תכונה אחת בולטת: חשאיות. מאות אנשים התקבלו וימשיכו להתקבל לעבודה מבלי שהציבור ידע על פי איזה כללים ועל פי איזה אמות מידה. ככה לא מקימים תאגיד ציבורי. מלכתחילה לא אהבתי את הרעיון הזה, ומפעם לפעם אני רק מתרשם עד כמה הוא היה רע למרות הכוונות הטובות של מנהליו. אני אשמח לתת אשראי למנהלי התאגיד, אבל לפעמים אפילו הכוונות הטובות ביותר מוליכות למקומות רעים. דנו על כך שוב השבוע בוועדת הכלכלה של הכנסת. לקראת סוף השבוע הייתה הפגנת עובדים ואחריה דיון בבג"צ בשאלת מקומו של התאגיד החדש. בניגוד לחוק, מבקשים מנהלי התאגיד להפעילו בעיר מודיעין. גם לפי ההגדרות המרחיבות ביותר של שטח השיפוט של העיר ירושלים, היא איננה מגיעה למודיעין. איש לא יטול כנראה מראש הממשלה את תיאבון היתר שלו בכל הקשור לתקשורת ולמרבה ההפתעה, למרות הלחצים הישירים והעקיפים, עדיין התקשורת בישראל מתפקדת ככלב שמירה יעיל ונשכני.

הנה הדברים שאמרתי בוועדה.

ו כלכלה תאגיד השידור 

תאגיד השידור וואלה!

ציוץ רשות השידור

פוסט תאגיד השידור

 

 

חובתנו להכיר ברצח העם הארמני. מעל במת הכנסת קראתי השבוע שוב להכיר ברצח העם הארמני. מדי שנה דנה הכנסת בנושא זה ומדי שנה היא מתחמקת מאמירה חדה ופסקנית. 30 מדינות בעולם, האחרונה שבהן גרמניה, הכירו ברצח העם הארמני. כך עשו גם באיחוד האירופי והאפיפיור פרנציסקוס. לישראל יש אינטרסים מגוונים. יחסיה המתחדשים עם טורקיה הם דקים ושבירים ובאופן טבעי הממשלה חוששת כי יקרסו אם אמנם הכנסת תנקוט עמדה נחרצת בנושא זה. לישראל גם קשרים הדוקים עם אזרבייג'ן, הגובלת בארמניה, ומנהלת עימה קרבות מדי פעם על שטחי אדמה שנויים במחלוקת באזור נגורנו-קרבאך. אולם אני מצפה מישראל, מהמדינה שלי, לכבד קודם כל את ערכיה ובוודאי ובבוודאי לגלות אהדה לעם שעבר טראומה לאומית ממדרגה ראשונה. לא רק העם היהודי, אלא גם העם הארמני. ציטטתי בנאומי את איש הרוח הדגול אלי ויזל, שבאופן מקרי לחלוטין, נפרד מאיתנו בסוף השבוע שעבר. הוא השאיר לנו צוואה גדולה ומחייבת, ואחד מסעיפיה הוא הכרה ברצח העם הארמני. כך אמר אלי ויזל: אלי ויזל, חתן פרס הנובל לשלום שהלך השבוע לעולמו, אמר: ״שנים על גבי שנים נלחמתי על זכותו של העם הארמני לזכור. איך אוכל אני, שנלחמתי כל חיי על הזיכרון היהודי, להגיד לארמנים שאין להם זכות לזכור… כאזרח פרטי, אני לא צריך לדאוג מתגובתה של טורקיה. אבל אני מרגיש שאם המונח ״רצח עם״ (ג׳נוסייד) היה  קיים בימים ההם, אז מה שקרה בארמניה היה נקרא רצח עם. כולם מסכימים שהיה שם רצח המוני, אבל המונח הגיע בשלב מאוחר יותר. אני מאמין שהארמנים הם קורבן, וכיהודי, עלי להיות בצד שלהם״.

אליויזל

פוסט אלי ויזל

 

הנה הדברים שאמרתי בנושא זה במליאת הכנסת. כרגיל הנושא עבר לוועדת החינוך ושם ישקל בהשקט ובבטחה בחודשים הקרובים. חבל.

וואלה ארמניה

דיברתי בנושא גם באולפן פתוח בהגשת אורית לביא-נשיאל בערוץ הכנסת יחד עם חברתי מירב בן ארי.

אולפן פתוח

 

הגיע תורה של אפריקה. ראש הממשלה חוזר בסוף השבוע מביקורו באפריקה. זה היה ביקור חשוב. הנה אני אומר זאת שוב, ביקור חשוב. צריך להתעלם מכל האבק התקשורתי והרכילותי שליווה את הביקור, כך זה תמיד. אבל במקרה זה פעילות מחודשת של ישראל באפריקה היא מהלך נבון ונכון. כמובן, אם ראש הממשלה מתכוון לו ברצינות. באפריקה 54 מדינות, רבע ממדינות העולם. היבשת משוועת לסיוע ועזרה. ישראל עשתה זאת בעבר ויכולה לחזור ולמלא תפקיד חשוב בפיתוחה של אפריקה. נראה לי כי הכעסים והאמוציות שהרחיקו את מדינות אפריקה מישראל דעכו וכי יכולותיה של ישראל, דווקא בתחום העוצמה הרכה, כמו חקלאות, טכנולוגיה, מדע, חינוך ורווחה מבוקשות מאוד באפריקה. לפעילות כזו יש גם עלויות אבל ישראל יכולה בקלות יחסית למצוא שותפים במדינות מערביות אחרות. אנחנו, למי ששכח, מדינה קטנה עם יכולות גדולות והחשוב מכל, אין לנו שום שאיפות טריטוריאליות, אימפריליסטיות וקולוניאליסטיות באפריקה. אני מקווה כאמור שהביקור באפריקה לא יהיה ראשון ולא יהיה יחיד וכי ראש הממשלה , אולי לראשונה בתפקידו כשר חוץ, יתמיד במאמציו.

afric

 

חברינו בגרמניה מאוכזבים. שרת המשפטים שקד מתעקשת להעביר את חוק העמותות. בינתיים ועדת חוק, חוקה ומשפט ניטרלה הרבה מהנזק שהיה בו ועכשיו נשארה השאלה למה בכלל צריך אותו. אם הכל כבר נתון וידוע, בשביל מה צריך חוק? אבל שקד כמו שקד, עקשנית, מסתכלת קדימה. יום יבוא והיא תגיד לבוחריה, "תראו מה עשיתי". הנזק ליחסי החוץ של ישראל, בעיקר למדינות אירופה, הוא גדול. ידידנו אינם מבינים למה אנחנו פוגעים בארגונים לא ממשלתיים שפועלים בשם החברה האזרחית וששומרים על ערכי יסוד כמו שוויון וצדק. חברי בבונדסטאג הגרמני פנו אלי השבוע פנייה של הרגע האחרון, אולי ניתן בכל זאת לעכב את העברת החוק. הם חרדים למשפחת העמים החדשה שישראל מתייחסת אליה, כמו רוסיה או סין. אבל כאמור זה מטריד מעט מאוד אנשים. באופן מקרי, התפרסמה באחד האתרים כתבה מפורטת על ספינות הטילים החדשות שישראל בונה. תנחשו איפה? בגרמניה. שליש מעלותן משלמים הגרמנים. ועדיין אין זה כנראה מספיק לשכנע את הממשלה להטות אוזן לפנייתם.

מכתב גרמנים JPOST

מכתב גרמנים ערוץ 7

פוסט מכתב בונדסטאג 

 

הונאה בחסות המדינה. בוועדת הכלכלה קידמתי השבוע עוד מהלך אחד, את חוק הדואר הרשום. המדינה הונתה אותנו במשך שנים בידיעה ברורה וגיבתה כל גורם שנמנע מלציין את שם השולח בדואר הרשום. מי לא נתקל בתופעה המעצבנת הזאת? גם אזרחים ישרים שבאים לאסוף את הדואר זכאים לדעת מניין הוא בא ובסוף זו גם החלטה שלהם אם הם רוצים את הדואר או לא. יש רגעים בודדים שבהם נחשפת מדיניותה הפטרונליסטית של המדינה כלפי אזרחיה. היא יודעת יותר טוב מהם מה הם צריכים.

הנושא הזה הגיע גם ל"ידיעות אחרונות" וכתבה בנושא הופיע במוסף "ממון".

ממון חוק דואר רשום

זהו חוק קטן אבל צעד גדול, אם יעבור את כל המכשולים שמחכים לו.

 

ועוד פרחים קטנים:

פגשתי את ליר לוי ועומר עדרי, תלמידי בתי הספר "עתיד" רמת גן, שהציעו הצעת חוק לגבי בריונות ברשת. מה שמתחולל בעולמם הוירטואלי של המבוגרים מתחיל אצל הצעירים, וליר ועומר מנסים לתקן. אולי יום אחד הם עוד ישבו פה בכנסת ויוכלו להשפיע יותר.

הצעת חוק בריונות ברשת

בוועדת הפנים נחשפו שוב המחדלים בטיפול באוכלוסיית האזרחים הוותיקים בישראל. הנה דברים שאמרתי שם.

 

עמותת נט"ל באה לכנסת. עמותה חשובה שעוסקת בטיפול בנפגעי טראומה. הקימה אותה יהודית רקנאטי ומובילה אותה היום אורלי גל, שתי נשים נמרצות ובעלות מודעות חברתית. במדינה כשלנו הנושא אינו יורד לרגע מעל סדר היום, ראו ראשית דבריי. הן באו לבקש עזרה גם מהמדינה ואני סבור כי המדינה חייבת לעזור להם.

 

ביום רביעי בלילה התפנה שר התחבורה סוף סוף להשיב על שתי שאילתות שלי. נחמד. ממש יפה. השאילתא הראשונה חגגה יום הולדת ראשון ועוד חודשיים, השניה רק בת שישה חודשים. שתיהן התיישנו כמו דג מעושן…

האחת עסקה בגשר מוצא שנפתח בינתיים והאחרת בתנועת הרכבות לירושלים שפסקה פעם…

כך נראית הממשלה וכך הכנסת.

 

שמחתי להיפגש עם חברים ממעגל האזרחים האזרחיות הוותיקים בקריית חיים, ואשמח להיפגש עם מעגלים נוספים בכל פינה שהיא בישראל. אם אתם מעוניינים להיפגש איתי, צרו קשר עם עוזרי, יותם, בטלפון 050-6211837.

קריית חיים

ביום רביעי השתתפתי בחוג בית במבשרת ציון ויחד עם חברי חברי הכנסת יוסי יונה ועמר בר-לב שוחחנו עם פעילי המפלגה על איך לפעול היום ולעתיד כדי להחזיר את העבודה להנהגה הלאומית. תודה רבה לשרה ג'נסטיל על האירוח האדיב.

שרה גנסטיל

 

ולבסוף, מפכ"ל המשטרה הגיע סוף סוף לוועדת הפנים כדי לדווח על הרשימה הסודית של חברי הכנסת והשרים שהוכנה באגף החקירות. ברשימה הזאת נקבצו, לדברי המשטרה, לצורך בקרה, כל קטעי המידע הנוגעים לקבוצה זאת. כבר אין טעם להאריך ולהסביר מה המשמעות הציבורית למשטרה שאוספת מידע ואפילו רק מרכזת אותו ביחס לקבוצה קטנה, שאמורה במסגרת תפקידה הציבורי לפקח עליה. כל ההכחשות לא יעזרו, זו הייתה טעות חמורה. לקראת סוף השבוע כבר נודע כי המפכ"ל רוצה לקצר את הקדנציה של ראש אגף החקירות, ניצב מני יצחקי. גם כאן הייתי בודק למה. יתכן שהוא מנצל את הפרשה הזאת כדי להיפטר מאיש החקירות המרכזי של המשטרה. ואם כך, הרי לנו פרשה חדשה.

ציוץ משטרה

 

 

אתם מוזמנים ביום חמישי הבא, 14 ביולי 2016, להרצאה שלי בפי חברי ארגון ארגמן, בנושא "המלחמה החדשה, המלחמה על התודעה, כיצד נערכת ישראל?". ההרצאה תתקיים בבית מפגש לאזרחים ותיקים, שדרות עמק בית שאן 7 (פינת רח' משה דיין) במודיעין. אשמח לראותכם.

 

ועוד הודעה אחת. ביום שלישי, 26 ביולי 2016, נקיים אני ויושבי הראש השותפים לשדולת הגמלאיות והגמלאים, ח"כ איציק שמולי וח"כ יואב קיש, בפעם הראשונה בכנסת את "יום האזרחיות והאזרחים הוותיקים". מליאת הכנסת וועדותיה השונות ידונו ב-900,000 האזרחים הותיקים של מדינת ישראל. המעוניינים להשתתף ביום, נא להירשם בקישור זה.

יום האזרחים הותיקים

ארץ שאין בה רגע אחד משעמם.

 

שבת שלום.

 

שלכם,

נחמן

 

עדיין אין תגובות

יול 01 2016

השבוע שהיה כך היה: דמוקרטיה במבחן

מאת: נושאים: סיכום שבועי

דמוקרטיה במבחן

גבולות הדמוקרטיה בישראל נמתחים  |  פיצוצי משנה עקב ההסכם עם טורקיה  |  אירופה מתפוררת  |  מולקולות במאבק ב-BDS  |  חייבים להגן על יחסינו עם העולם  |  מה עוד היה לנו השבוע?  |  על סדר היום לשבוע הבא

 

גבולות הדמוקרטיה בישראל נמתחים. חברת הכנסת חנין זועבי מותחת את גבולות הדמוקרטיה עד הקצה. לא מן הנמנע שאתמול היא חצתה אותם ונפלה. דיברתי לפניה בדיון על ההסכם עם טורקיה ואמרתי, בתמצית, כי הוא יקר מדי, מאוחר מדי ומועט מדי. אפשר היה להשיג הרבה יותר, בוודאי לחסוך כמה שנים של מתיחות ביחסים בין שתי המדינות. אבל ביבי כמו ביבי מחכה לאיזה הזדמנות תקשורתית ובסוף מודיע על ההסכם ברומא, לעיתונאים הנלווים אליו, מתעלם מן הציבור כולו וכמובן חותם על ההסכם לפני שהקבינט או הכנסת אישרו אותו. מדינת ליליפוט.

וואלה דיון בהסכם במליאה

פניתי ליו"ר ועדת חוץ וביטחון לקיים דיון דחוף על ההסכם. עוד לא היה. לא מפתיע. אם הכנסת לא מכבדת את עצמה, למה הממשלה צריכה לכבד אותה?

Document-page-001 (1)

אלה הדברים שאמרתי בתכנית "אולפן פתוח" בערוץ הכנסת, בהגשת אורית לביא-נשיאל, שם התעמתתי עם ח"כ מייקל אורן ועם חברתי לסיעה ח"כ קסניה סבטלובה.

 אולפן פתוח

ציוץ בנט קבינט

פיצוצי משנה עקב ההסכם עם טורקיה. כפי שאמרתי, אחרי עלתה זועבי, הנוסעת המפורסמת ממש המרמרה. לידה ישב באסל גטאס, שהם הוא השתתף באחד המשטים. שניהם עברו על החוק הישראלי, השתתפו במעשה לא חוקי וספגו על כך השעייה. זה לא הספיק לזועבי שהכריזה אתמול על חיילי צה"ל כרוצחים. אני מודה שלא הסתערתי על הדוכן כדי להוריד אותה. זה לא התפקיד של חברי כנסת. גם ברגעים כאלה חייבם לשמוע על קור רוח. יו"ר הישיבה כשל כשלא הרחיק אותה מיד ונתן אור ירוק להילולה שהתחוללה במליאה. זה היה מביש וקשה.

פניתי בדחיפות לוועדת האתיקה. אני מאמין שהיא תעניש אותה בהשעייה ארוכה. עכשיו אני מצפה מהיועץ המשפטי לבחון אם ניתן להעמידה לדין על הסתה. חופש ביטוי אינו חופש הסתה, זועבי שכחה את זה.

אלו הדברים שאמרתי במליאה

מליאה טורקיה

הנושא כמובן היה בכותרות בתקשורת בהרחבה. התראיינתי בנושא ההסכם עם טורקיה ופניה לוועדת האתיקה בתכנית "פתחי וזמרי בעם" של נועם פתחי ויותם זמרי ברדיו דרום, במהדורת הבוקר של מוטי לביא ברדיו קול חי ואצל רועי שרון ברדיו גלי ישראל.

זועבי אתיקה הארץ

זועבי אתיקה NRG

פוסט פייסבוק ועדת אתיקה

גם ביום כזה אני מסרב לתת גט של כריתות לאוכלוסיה הערבית כולה ואפילו לנציגיה בכנסת. עאידה תומא סלימאן היא יו"ר הוועדה למעמד האישה ושוויון מגדרי, שאני חבר בה ומשתתף ברבות מישיבותיה ונוצרה בינינו כימיה טובה. זה קורה כשעוסקים בעיקר ומתמקדים בחייהן של נשים יהודיות וערביות שזקוקות לעזרה ולסיוע מהכנסת ומקבלות אותן. היא דוגמא לחברת כנסת שבאה לעבוד ולא להסית, באה לקרב ולא להרחיק.

עאידה_תומא_סלימאן

אני מקווה שאני לא מזיק לה בדברים האלה. בישראל 2016 כבר אי אפשר לדעת. אגב, פניתי אליה גם כשתקיים את ישיבה בוועדה על חיילות צה"ל. אני מניחה שתהיה ישיבה. אם היא לא תשב בראשה, ישב מישהו אחר. זה סביר ומתקבל על הדעת.

שלושה שרים התנגדו בקבינט להסכם עם טורקיה. אחת מהם היא שרת המשפטים איילת שקד, אותה שאלתי בשעת השאלת החדשה בכנסת אם סביר בעיניה שראש הממשלה מקדים את החתימה על ההסכם להחלטת הקבינט. שקד התחמקה, כמובן, ממתן תשובה, אולם נאלצה להודות שהיתה שותפה לעיצוב ההסכם הזה ומעולם, כנראה, לא נאבקה בו.

 שעת שאלות

שעת שאלות NRG

 

אירופה מתפוררת. לפני שבוע בדיוק התחוללה רעידת אדמה פוליטית באירופה. החלטת בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי הרעידה את האיחוד ומדינות רבות בו. היא נושאת מסר לא רק כלפי השותפות של בריטניה באיחוד, אלא גם למדינות אחרות שבהן מתנהל עימות בין נטיות לבדלות לבין רצון לשיתוף פעולה בין מדינות. רוחות רעות וקרות מנשבות במדינות אלה וממילא גם בזירה הבין-לאומית. רוח הלאומנות החדשה היא בשורה רעה שעלולה להכחיד את שיתוף הפעולה הבין-לאומי החיוני כל כך לרוב העולם שסובל ממצוקות גדולות. אנחנו צופםי במחזה הזה אבל גם משתתפים בו. להבנתי, אירופה חזקה טובה לנו. זהו שוק כלכלי גדול וזוהי גם קרבה תרבותית ואידיאולוגית. החלום של הימין הישראלי כי ארופה תניח לנו עתה ותתעסק בעצמה הוא כמובן קצר טווח. אי אפשר למחוק 500 שנות שליטה בעם אחר וגם אם לרגע נדמה שדעתו נשל העולם הוסחה מאיתנו, זה עוד יחזור.

אלה הדברים שאמרתי בנושא בפגוש את העיתונות בהגשת רינה מצליח במוצאי שבת (תחילת הקטע בדקה 26:00).

לכן היוזמה הצרפתית בדרך כזו או אחרת תמשיך ללוות אותנו ולכן גם אחרי הבחירות בארה"ב נשמע יותר מהנשיא או הנשיאה החדשים. ביום רביעי שוחחתי בטלפון עם כ-200 נקודות שידור של הארגון היהודי ג'יי סטריט, ביוזמתה של יעל פתיר, המנהלת הנמרצת של הארגון בישראל. ג'יי סטריט הוא ארגון שנוי במחלוקת בארץ ובארה"ב, אבל הזמן עושה את שלו. בשבוע שעבר הודיע השר גלעד ארדן הממונה על המאבק ב-BDS כי הוא מצפה לשיתוף פעולה בין הארגון לבין המדינה בפעילות בקמפוסים האמריקאים, שם לג'יי סטריט יש פעילים רבים. תהיה תוצאת הבחירות אשר תהיה, המשימה מספר 1 שלנו היא לטפח את הקשר עם הקהילה היהודית באמריקה, על מגוון ארגוניה ועל קשת דעותיה.

 

מולקולות במאבק ב-BDS. בתחילת השבוע הגעתי לאוניברסיטת בר אילן, אשר המרכז לתקשורת בין-לאומית שלה בראשותו של פרופ' איתן גלבוע, עושה עבודה מצויינת. זה היה תדריך למרצים שעומדים לצאת בשנה הקרובה לשנת שבתון בארה"ב. בספר החדש שלי, "חץ ברשת" בהוצאת מודן, שבתי ופרסתי את רשת הדיפלומטיה הציבורית של ישראל שהיא בעיני המערך הארגוני הנכון בקרב ב-BDS. האקדמאים הישראלים באוניברסיטאות, בבתי הילל ובמסגרות ארגוניות אחרות הם אותן מולקולות של דיפולמטיה ציבורית, שיכולות בכל מקום על פני כדור הארץ לרכז את הפעילות ההגנתית, המניעתית וההתקפית, כנגד תופעת הדה לגיטימציה של ישראל.

בר אילן

כך למשל, משלחת של תורמים ופעילים בארגון קרן היסוד מאוסטרליה עימם נפגשתי השבוע. הקהילה היהודית באוסטרליה מצטיינת ביחסה האוהד לישראל. שום דבר לא יכול כנראה לקלקל את האהדה הזאת.

אוסטרליה

חייבים להגן על יחסינו עם העולם. לכן אגב חשבתי שזו טיפשות מוחלטת שישראל סוגרת בימים אלה נציגויות דיפלומטיות, למשל השגרירות שלנו באל סלבדור. חברי חיים ילין קיים על כך כינוס מיוחד ואני כראש השדולה לחיזוק מערך החוץ קראתי לפתוח עוד נציגויות ולא לסגור נציגויות קיימות. אגב, באירוע סיפר שגריר אל סלבדור בישראל כיצד נציג דיפלומטי של אל סלבדור באירופה הציל עשרות אלפי יהודים בעת השואה. פרקים כאלה בהיסטוריה של שתי מדינות ראוי לשוב ולספר.

אל סלבדור

דוגמא למערכת יחסים שלמה ופוריה היא יחסינו עם גרמניה. השבוע שוב אירחנו בארץ ועדה של הבונדסטאג, הפעם ועדת הביטחון. גרמניה היא העוגן העיקרי שלנו באירופה ולאחרונה גם הודיעה על עסקה בשווי 600 מיליון יורו במסגרתה היא חוכרת מישראל 5 מל"טים ענקים מסוג "איתן". זאת אמירה משמעותית בהיבט הכלכלי ובהיבט המדיני כאחד, במיוחד בשוק הייצוא הביטחוני התחרותי. אנחנו נמשיך להדק את היחסים עם הבונדסטאג הגרמני. אני מקווה שנגיע להישגים דומים גם עם מדינות אחרות באירופה.

 

מה עוד היה לנו השבוע?

השתתפתי בדיון שולחן עגול השבוע, במסגרת אירוע האחדות בכנסת שיזם חברי יואב קיש, בנושא "תיק תקשורת: בין דיווח לדעה – או מי אחראי לשיח הציבורי". יחד איתי השתתפו גם חברי הכנסת רויטל סוויד ואמיר אוחנה ואנשי אקדמיה ותקשורת, ביניהם שמעון ריקלין ואראל סגל. במהלך הדיון הבעתי תקווה לתקשורת שמפרידה בין עמדה לדעה ונותנת לציבור את האפשרות להחליט במה לתמוך ולמה להתנגד.

אירוע האחדות

המאבק על ערוץ הכנסת מסתמן כהצלחה. חלק מהסעיפים הפרובלומטיים הוצאו מתוכו, וזה טוב, שהרי הערוץ, בניהולו של (בקרוב ד"ר) אורי פז, עושה עבודה טובה במגבלות האכסניה שלו.

 

 

באתי לוועדת העבודה והרווחה לדיון על עמותת שמע שעושה עבודה מצוינת בקרב ילדים ובני נוער לקויי שמיעה. שמענו סיפורי הצלחה מופלאות שהתאפשרו באמצעות העמותה, אולם הדבר לא מסייע לה לשרוד והיא בקשיים כלכליים גדולים. חרפה.

 

בוועדת הפנים ביקשנו לשמוע על מסמך חברי הכנסת של משטרת ישראל, "מסמך יצחקי". בדרכה השלומיאלית והכושל, לאחרונה, המשטרה שיגרה נציגים מדרג נמוך וגרמה לביטול הדיון. חבל, זו סוגיה שיש ללבן אותה בפומבי.

דוח יצחקי

ציוץ משטרה

פנייתי אל היועץ המשפטי לממשלה ליטול מראש הממשלה את סמכויתיו בכהונתו כשר התקשורת בנושא בזק בשל ניגוד עניינים, נענתה בחיוב. הנה מכתב מהיועץ המשפטי לממשלה שמודיע זאת. גם פניה אחרת לשר הפנים לבטל סוף סוף חקיקה מטרום המדינה של ממשלת הוד מלכותה בנושא עיתונות, אף היא נעתה לחיוב על ידי שר הפנים שהודיע כי התקנות בעניין זה יוחלפו בחדשות.

Document-page-001 (1)

על סדר היום לשבוע הבא, אם אתם רוצים לפגוש ולהיפגש עמי:

מחר, 2 ביולי, אשתתף באירוע שבת תרבות בתיאטרון רמת גן (חיבת ציון 16, רמת גן). האירוע יתקיים בהנחיית אבי בטלהיים בשעה 11:00 בבוקר.

 

ביום ראשון אתארח בקריית חיים ושם אקיים שיחה בנושא 25 שנה למלחמת המפרץ. האירוע יתקיים ביום ראשון, 3 ביולי בשעה 10:00 בבוקר במרכז הקהילתי בית נגלר (בן צבי 14, קריית חיים).

 

ברביעי, 6 ביולי, אשתתף יחד עם חברי עמר בר לב ויוסי יונה בחוג בית בביתה של שרה ג'נסטיל, ברחוב החרובית 12 במבשרת ציון. האירוע יתקיים בשעה 19:00.

 

ביום חמישי, תתכנס בירושלים הוועדה המדינית של מפלגת העבודה לדיון על עתידה של ירושלים והשכונות במזרח העיר. האירוע יתקים בשעה 18:30, רחוב אלחריזי 9, ירושלים.

 

בינתיים, שבת שלום ובשורות טובות

 

שלכם,

נחמן

 

עדיין אין תגובות

הבא »