'סיכום שבועי'

ינו' 29 2016

השבוע שהיה כך היה: מלחמת תרבות, סיבוב חדש

מאת: נחמן שי נושאים: סיכום שבועי

חברות וחברים,


מירי רגב לא לבד. יש לה שותפים נאמנים, שר החינוך,  נפתלי בנט וראש הממשלה, בנימין נתניהו. שלישיית המוסקטרים האלה פתחו במערכה מתואמת ותכליתה אחת, לשתק את חופש הביטוי בישראל. מירי בתרבות (אמנות ונאמנות), נפתלי בחינוך (ספר האזרחות המשוכתב) ונתניהו בתקשורת (המהפכה הבאה). לנאיביים שבינינו, שחושבים כי ניתן להסתגר באיזה שכונה מבודדת ולהמשיך ולקיים בה  דמוקרטיה מצ׳וקמקת, יש לי חדשות. אם תיסוגו, הם ירדפו אחריכם, אם תוותרו, הם יענישו אתכם. אחת היא הדרך, לבלום אותם פה ועכשיו.

ידענו כי להפסד בבחירות האחרונות יהיו השלכות מרחיקות לכת, לא הערכנו עד כמה. ממשלת הימין – חרדים משקיעה עתה כל מאמץ כדי לבנות ישראל חדשה, ישראל בנסיגה, שמרנית, מסתגרת, מדירה מיעוטים, מדכאה זכויות יסוד.
היו כבר משטרים כאלה בתולדות האנושות, משטרים שלימדו את נתיניהם איך לחשוב ומה לחשוב. האמנות במשטרים אלה הייתה מגויסת, אמנות מטעם, והאמנים היו חיילים בשירותם.  מי שלא התאים את עצמו לדרישות המשטר, הושלך בשולי הדרך. אנחנו לא שם, אבל אנחנו בדרך, בדרך הבטוחה.

הנה דברים שאמרתי בערוץ הכנסת לאורית לביא נשיאל. לצפייה לחצו כאן:

אולפן פתוח 26.1.16
ביומן הערב של רשת ב' עם יוסי הדר. להאזנה לחצו כאן (החל מדקה 19:00).

ב"הערב ב-7" עם ליטל שמש בערוץ 20. לצפייה לחצו כאן.
הערב ב-7 26.1.16

מפעם לפעם מתגלים מאבקים על דמותה של ישראל אפילו בקואליציה, זה הולך ונעשה נדיר. שר הביטחון, בוגי יעלון, מנסה לפעמים. הוא פינה בשבוע שעבר מתנחלים משני בתים בחברון. לא היה להם אישור. הדבר עורר מיד גל מחאות. בעיני מבקריו יעלון לא פחות מבוגד. יעלון אינו ממפלגתי, כידוע, אבל מסע הדה לגיטימציה נגדו חורה לי. כך יעשה לאיש שמנסה, רק מנסה, לאכוף חוק וסדר בשטחים. ולזכור כי הדיו טרם יבשה על דברי שגריר ארה"ב על שתי מערכות חוק ביהודה ובשומרון, ואיזה עלבונות נאלץ הוא לספוג בשל כך…

הנה דברים שאמרתי לגדי סוקניק ב"מטה המרכזי" של ערוץ 10. לצפייה לחצו על הקישור.

המטה 23.1.16

בכל מקרה, תנוח דעתכם. הקואליציה הזו אינה הולכת לשום מקום. כפי שצפיתי, סרבני ההצבעות בכנסת התיישרו. הוקמה ועדה, זהו פתרון פלא. אם הוא לא יעזור תמיד יש את ליברמן, שלא ייתן לממשלה הזו ליפול. אל דאגה.


באתי לחיפה בתחילת השבוע. הבטיחו לנו סופה, בקושי הייתה רוח. יחד עם יעקב סייג פגשתי קבוצת גמלאים. בשיחה עימם ובשיחות רבות אחרות עם הציבור הזה אני מדבר כמובן על הנושאים העוסקים בענייניהם. אך מתעקש לדבר  גם על נושאים העומדים ברומו של הוויכוח הציבורי ועוסקים בדמותה ובעתידה של המדינה. 900,000 גמלאים וגמלאיות זהו ציבור עצום, בעל זכויות, בעל ניסיון, בעל ידע. הם חייבים לתפיסתי להיות מעורבים בכל ולהשפיע.
מפגש גימלאי חיפה
אחר כך עם חברי תמי ברק ואודי ביאדי, אנשינו המסורים בחיפה ובצפון, פגשתי מידגם מייצג של חברי מפלגה ותיקים וחדשים. התחושה, איך לומר, קשה. המוראל נמוך. אני חש כי התפקיד שלי, שלנו, בימים האלה הוא להפיח רוח חיים במפלגה, להחזיר לה את הברק (בלי ברק…) בעיניים. מפלגת העבודה, כיום בגרסת המחנה הציוני, חייבת לשמר את מעמדה הבכיר. היא האלטרנטיבה היחידה והמיידית לממשלה הזו. זה המסר שצריך לעבור מן הצפון ועד הדרום.

לישראל באה השבוע משלחת של IPU, ארגון הפרלמנטים הבין לאומי. אני משמש כראש  משלחת הכנסת לארגון. דיפלומטיה פרלמנטארית קוראים לשדה הזה שמתנהל במקביל לדיפלומטיה האחרת, הבין מדינתית ולדיפלומטיה הציבורית, בין עמים. נעים היה לקבל אותם בישראל ולדון דווקא בנושאים שיש לנו מה להציע, להם ולמדינות באזורנו; מדע, טכנולוגיה (הרצאה מצוינת של אראל מרגלית), חינוך ואפילו פרויקט ״כנסת ירוקה״. משהו שנותן גאווה ומעודד להמשיך הלאה ולא להיכנע. כבר ביקשתי, נכון?

IPU 2

וגם זה היה השבוע-

בעקבות הצעת החוק שיזמתי יחד עם מכון "עתים", חתם השבוע שר הפנים, ח"כ אריה מכלוף דרעי, על תקנות המאפשרות להאריך את אשרת השהייה בישראל למשתתפי תוכניות זהות כגון פרויקט "מסע" לשישה חודשים. זוהי פריצת דרך המסייעת לצעירים וצעירות יהודים לעלות ולהשתלב בחברה הישראלית.

לסיקור בג'רוזלם פוסט לחצו כאן, להודעתי בנושא לחצו על התמונה:
career1

ממשלת נתניהו פועלת בכל דרך אפשרית על מנת להחליש את הרשות הפלסטינית. יוזמת סגנית שר החוץ, ח"כ ציפי חוטובלי, לעצור את הסיוע היא אחת מהן. התעמתנו בנושא ב"ערב חדש" עם דן מרגלית. לצפייה לחצו על התמונה (החל מדקה 06:00):

ערב חדש 25.1.16

ולבסוף, בכל העולם ציינו השבוע את יום השואה הבינלאומי. להודעתי בנושא לחצו על התמונה:

IMG_4369

מאחל לכולנו שבת שלום.

שלכם,
נחמן
/Pulseem/ClientImages/3320///nachman_sig.png

עדיין אין תגובות

דצמ' 11 2015

השבוע שהיה כך היה: זמן לניסים

מאת: נחמן שי נושאים: סיכום שבועי

חברות וחברים,

חנוכה הוא חג של אורות ושל שמחה. אחד החגים הבודדים ביהדות שיש בו שמחה ואין בו עצב. אנחנו יודעים שגם לסיפור החשמונאים היה סוף עצוב אבל באותה התקופה של החגיגה הגדולה עם כד השמן והמנורה, איש לא ראה עדיין את האסון המתקרב. אני לא רוצה לומר כמובן שההיסטוריה חוזרת על עצמה כל הזמן, כי היא לא, אבל כיהודים הלומדים ומזכירים את ההיסטוריה שלהם שוב ושוב כדאי להפיק ממנה לקחים. הלקח העיקרי הוא להיות ערני לסכנות קרובות להיערך לקראתן, להיות מאוחדים ולחפש שלום בית.

הדלקת נר רביעי בבית מחוז ירושלים

הדלקת נר רביעי בבית מחוז ירושלים

ידידינו בארה"ב ובאירופה, ראו למשל נאום קרי בפורום סבן, מזהירים אותנו מפני הבאות; אובדן הרוב היהודי והפיכתה של ישראל למדינה דו-לאומית. בדיון בכנסת ביוזמתה של יוזמת ז'נבה וח"כ עמר בר לב צוין כי כבר היום בשטח שבין הנהר לים ליהודים רוב דק של 52% ואם נדקדק ונכלול רק את מספר היהודים המוכרים על פי ההלכה, אנחנו יורדים ל-49%. אז מדינה דו-לאומית כבר פה ולמי שמשתעשע בחלומות ומצפה לכל מיני ניסים צפויה אכזבה כבדה. אני לא רואה ניסים, אפילו לא בחנוכה.

הממשלה הכושלת של בנימין נתניהו חיה באשליה וסבורה כי שקט המזויף ששרר פה בשנים האחרונות ימשך. היא מתעלמת מהסיפוח הזוחל והמתמשך שמחמיץ כל סיכוי לתמיכה והתקדמות. כך ביחסי החוץ, כך בביטחון, כך בכלכלה ובחברה.

הנה למשל דו"ח העוני והפערים החברתיים שהתפרסם השבוע, הממקם את ישראל בתחתית מדינות ה- OECD, ומלמד על 1.7 מיליון ישראלים הנמצאים מתחת לקו העוני ובהם כ-750 אלף ילדים. פניה המכוערות של ישראל ניבטו עלינו בבת אחת. ישראל של עשירים מאוד ועניים מאוד. כל אחד מבין שהנטל הגדול בהחזקת השטחים, בהשקעות ישירות ועקיפות ובעת האחרונה המשא הכבד של הביטחון, כולם משבשים את סדר העדיפויות הלאומי. הם מקדימים את הביטחון לסדר היום החברתי. אבל ברור כי אין ביטחון בלי חברה חזקה בעלת יכולת וחוסן לאומי. נראה לי כי מכל הסטארט אפים שאנחנו גאים בהם בסופו של דבר אנחנו מציגים לעולם "סטארט-אפ עוני". איזו גאווה.

להודעתי בנושא לחץ על הקישור: https://goo.gl/goph3m


אבל לא רק ילדים עניים בישראל גם קשישים, שכבה ההולכת ומתעבה. כידוע ישראל לא ערוכה כלל לעידן הגמלאות אשר מקיף כבר עתה כ-900 אלף איש ומספרם עולה. רבים מהם מבוגרים יותר ועניים יותר. לכשיזדקקו או כבר נזקקים לביטוח סיעודי הם יגלו את הבגידה הגדולה שחברות הביטוח בגדו בהם. שנים רבות אנשים ביטחו עצמם בביטוח סיעודי אולם ביטוחים אלה הופסקו בשנים האחרונות (להוציא את ביטוחי קופות החולים) והם מצאו את עצמם חשופים ללא ביטוח. אני שמח שביוזמת יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, בשיטה הישראלית הידועה של מה שנלקח בכוח יוחזר בכוח, הוארכו הביטוחים הסעודיים הקיבוציים בשנה. חברי ואני לשדולת הגמלאים, שתתכנס בחודש הבא, לא מתכוונים להניח לנושא זה, נמשיך ונאבק למענו. אשמח לראותכם לצידנו.


רה"מ הגיע השבוע לכנסת עם מתווה הגז שלו. הוא ממוקד כולו בקידום המתווה ולכן מסיר מדרכו כל מכשול, החל מעובדי מדינה בכירים וכלה בשרי ממשלה. מאחר שהמתווה מלא חורים כמו גבינה שוויצרית, נאלץ רה"מ להסתתר מאחרי טיעונים רופפים של ענייני "חוץ וביטחון". זה רגיל אצלנו שהכול מתחיל בביטחון ונגמר בביטחון, עם תיבול קל של ענייני חוץ. אבל החומה הזאת של חוץ וביטחון, שהייתה בעבר בלתי חדירה, כבר לא עמידה. הציבור אינו עיוור והכנסת אינה כבדת שמיעה ולכולנו ברור כי בין גז לבין ענייני חוץ וביטחון אין הרבה. הייתי שמח אם רה"מ היה מציג בוועדת הכלכלה (שאותה ניהל במיומנות, ח"כ איתן כבל) את חזונו החברתי-כלכלי ומסביר לנו איך בעוד 10 או 15 שנים תהיה ישראל מדינה שוויונית וצודקת. אבל הוא לא עשה את זה. הוא חזר שוב ושוב לענייני החוץ והביטחון. חברי הכנסת שלנו ובראשם שלי יחימוביץ' נתנו לנתניהו קרב אמיתי אבל המתווה עתיד לעבור ואנחנו נשאר עם השאלות שלא קיבלו תשובה.

בוועדת הכלכלה נערך על פי בקשתי, דיון מהיר בשאלת סימון המוצרים, שאלה שאינה יורדת מסדר יומנו. אמרתי בוועדה כי הנושא אינו כלכלי אלה קודם כל מדיני. אירופה מבקשת לראות התקדמות מדינית ובהעדרה, היא מפעילה לחץ כלכלי על ישראל. הנזק הכלכלי הצפוי הוא קטן, אבל דין פרוטה כדין מאה והעיקרון קובע. סימון המוצרים מתקבל כתמיכה בתנועת ה- BDS ולכן ישראל חייבת להילחם בה מלחמת חורמה. הנושא עלה בין היתר גם בביקור שערכנו בברלין שבוע שעבר ובביקור גומלין שערך נשיא גרמניה, יואכים גאוק, בישראל השבוע. אנחנו העלנו את סימון המוצרים והם העלו את "סימון העמותות", חוק השקיפות החדש שיזמה השרה איילת שקד ומעורר התנגדות רבה בגרמניה ובמדינות אירופה האחרות. הנשיא ריבלין, בלשונו החדה וכדרכו, ללא היסוסים, אמר כי מדובר בהצהרת חוק ולא בהצעת חוק והבטיח כי חוק זה לא יעבור, נראה.


הדיון בוועדת הכלכלה

הדיון בוועדת הכלכלה


להודעתי בנושא לחצו על הלינק: https://goo.gl/wkedMK

הפגישה בבית הנשיא ריבלין:


unnamed

אני מסיים את האיגרת הזו בצער רב ומבקש להקדישה לידידי, יהודה סקר ז"ל, שנטש אותנו בחופזה ובמפתיע שלשום. היכרותי עם יהודה היא ארוכה, בת שנים אחדות, הוא היה פעיל בקדימה ואחר כך במפלגת העבודה, איש ציבור אשר נלחם למען גמלאים בכלל וגמלאי משרד המשפטים בפרט. בחודשים האחרונים התייצב מיוזמתו בלשכתי והקדיש ימים ארוכים לקרב הפוליטי אשר ניהלתי על ראשות קק"ל. באותם ימים ארוכים הוא ידע תמיד לתמוך, לעודד, להשרות אווירה אופטימית ולסחוף את חברי ואותי קדימה. אני מקווה שלא אכזבתי אותו יתר על המידה כשוויתרתי בסופו של דבר על ההתמודדות. הראיה, הוא נשאר לעבוד איתי גם לאחר מסע הבחירות. היו לנו רעיונות משותפים ומחשבות מה לעשות הלאה ואיך, הוא היה בלתי נלאה, מלא מרץ ויוזמה, אבל הכול נסתיים. אני שולח את תנחומי הרבים לציונה ולבני משפחתו של יהודה ומתנחם יחד איתם בפועלו הרב ובעשייתו הציבורית.

יהי זכרו ברוך.

יהודה סקר ז"ל

ידידי יהודה סקר ז"ל

אני מתפלל לזמנים טובים ולשמחות.


חג שמח ושבת שלום,

שלכם,

נחמן


עדיין אין תגובות

אוק' 24 2015

השבוע שהיה כך היה: לקק"ל ובחזרה

מאת: נחמן שי נושאים: סיכום שבועי

חברות וחברים,

בתחילת השבוע, ביום ראשון בערב, הודעתי על פרישתי מהמרוץ לקרן קימת. היה זה בדקה האחרונה. פעילים, חברים וידידים כבר התכוננו ליום המחר. חומרי יום הבחירות היו בדרכם לקלפיות והכול היה מוכן. ההחלטה הבשילה ב-48 השעות שקדמו לה. התברר לי מעל לכל ספק, המרוץ, שפתחתי שבועות אחדים קודם, הפך לעימות בין שני המחנות המשסעים את המפלגה וכמובן את הועידה שלה. אני התכוונתי לשמש כמועמד חוצה מחנות, כך צריך להיות בתפקיד שהוא א – פוליטי, אבל כל מחנה הציב מועמד משלו ומאותו רגע היה ברור כי סיכויי פחתו. יתר על כן, פיצול הכוחות בין שלושה מועמדים עלול היה להביא לבחירה מחודשת של היו"ר המכהן. כולנו סברנו כי הגיעה העת להחליפו. כך אמרתי בוועדת ביקורת המדינה ביום שני האחרון "הכסף השחית את קק"ל, ויש לבדוק היטב מה הנהלים, מהן אמות המידה ומה הנימוקים לכל החלטה שהתקבלה"

לסיקורו של אריק בנדר, מעריב, לחצו:

http://goo.gl/Yy3rVr

היתה זו החלטה מן הקשות שקיבלתי בחיי הפוליטיים. גם ממרחק של ימים אחדים, היא כואבת אבל  אני משוכנע כי היא נכונה. אני רוצה להודות מפה, לרבים מהמפלגה ומחוצה לה שתמכו בי, שסייעו לי ושרצו בבחירתי. אנחנו יכולים כולנו להתנחם בעובדה שההתמודדות הייתה הוגנת ודמוקרטית ושנבחר יו"ר חדש, דני עטר, שמביא עימו תקוות וצפיות גדולות. אני מאחל לו בהצלחה.

במשך יומיים-שלושה קרן קימת העסיקה גם את הציבור הישראלי כולו. לולא המצב הביטחוני, הנושא היה נחשף יותר. גם כך, ברור כי הקרן הקיימת זקוקה לניעור גדול, כפי שהצהרתי בסיסמת הבחירות שלי–"להחזיר את קרן קימת, לישראל".

הנה מקצת הראיונות וההופעות שלי בתקשורת בנושא זה:

ראיון עם עודד לבינסון, התוכנית הכלכלית, גלי צה"ל (החל מ- 02:46)-

http://goo.gl/hU0Mqb

ראיון עם אורית לביא נשיאל, אולפן פתוח, ערוץ הכנסת-

https://youtu.be/-EEqVHOqcjQ

ראיון עם עדי מאירי ובני טייטלבוים, הכל דיבורים, רשת ב' (החל מ- 39:00)-

http://goo.gl/5uOL6N

ראיון עם גבי גזית, רדיו ללא הפסקה-

http://goo.gl/4TiABO

****

האינתיפאדה השלישית כבר פה. קשה אמנם ל"מר ביטחון", רה"מ בנימין נתניהו, להודות בכך. מי שהבטיח כי בקדנציה שלו לא יהיה טרור ולא תהיה מלחמה, מוצא את עצמו בתוך 14 חודש נתון שוב בעימות מדמם ורווי אלימות בינינו לבין הפלסטינים. הפעם אין זאת מערכה חצי צבאית כפי שהתרחשה ב"צוק איתן" אלא טרור ספוראדי, בלתי מאורגן, ללא מוקד או מרכז כח, שמתפשט במהירות באופן ויראלי ברחבי יהודה שומרון, ירושלים וישראל כולה. אינתיפאדת הסכינים והדריסות כבשה כצפוי את הרשתות החברתיות. כבר לא יכול להיות אחרת. רשתות אלה מהוות בעצמן במה לטרור ולהסתה, יתר על כן, הן מובילות את המסר לקהלים חדשים וגדולים. אנחנו מדינה דמוקרטית וליברלית וכמו עוד מספר קטן של מדינות בעולם מתקשים להתמודד במערכה כזו שאין בה כללים וחוקים ועיקר השפעתה היא במישור הפסיכולוגי, במלחמה על התודעה. אני בטוח שלא אחדש הרבה אם אומר שישראל פועלת באיחור ובאופן חלקי. הגיעה העת שנבין כי מלחמת הדיפלומטיה הציבורית, היא חלק בלתי נפרד מהעימות הפיזי המתרחש בשטח.

דברים שאמרתי בעניין זה  בתוכנית הבוקר  עם אורלי וגיא, ערוץ 10 (החל מ- 30:00)-

http://goo.gl/Sy9VyW

מאחר שאנחנו רק בתחילת הדרך אנחנו משתמשים בכוח והרבה כוח, כמו בעבר. היא תסתיים או תירגע רק כאשר נפעל באמצעים מדיניים ולשם נפנה את האנרגיות שלנו ושל הפלסטינים. בעניין זה ארחיב בשבוע הבא.

ראיון עם אריה גולן, הבוקר הזה, רשת ב' (החל מ-01:19:30)-

http://goo.gl/DBi8NB

ראיון עם קובי אריאלי, גלי צה"ל (החל מ-21:50)

http://goo.gl/UoZYkH

לקראת סוף השבוע, בא רה"מ נתניהו לברלין, לפגוש את קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל. גרמניה התייצבה שוב לצידנו (אני מתעלם בהזדמנות זו, מההיסטוריה המשוכתבת של רה"מ ומן הפארסה מי שכנע את מי לפעול להשמדת היהודים באירופה. ענין חמור בפני עצמו). השבוע גם ביקר בכנסת, יו"ר הבונדסראט, פולקר בופיה (Volker Bouffier). כיו"ר קבוצת הידידות הפרלמנטרית ישראל-גרמניה, הצטרפתי לפגישה בינו לבין רה"מ ויו"ר הכנסת.

היתה שיחה טובה, כדרך השיחות האלה, אפילו ביקורת לא נרשמה. אבל גרמניה לא תוכל לתמוך בנו לבדה. מתפתח כבר לחץ בינלאומי, וכפי שהתבטא מזכיר המדינה האמריקאי בפגישתו עם רה"מ, אי אפשר לבודד את המלחמה בטרור מהחזיתות האחרות, ובראש ובראשונה החזית המדינית.

****

בכנסת, השבוע, יזמתי דיון דחוף בוועדה לקידום מעמד האישה על "אלנבי 40". פרשה מזעזעת אשר אין אנו יודעים עליה מספיק, אבל עדיין ברור כי נעשו במועדון הזה מעשים לא ראויים. והמשטרה והפרקליטות חייבים למצות את הדין עם כל מי שהיה מעורב בהם. חיי לילה וממועדונים הם חלק בלתי נפרד מחייה של העיר. צריך לאפשר להם להתנהל, אולם מקומות שחורגים מן הנורמות המקובלות צריכים להיסגר. זהו גבול עדין, אך חיוני, כדי להבדיל בין מותר לבין אסור.

לדברי בדיון, לחצו:

https://goo.gl/lNasNM

השבוע אנחנו קוראים בפרשת השבוע על העיר סדום שנחרבה בעקבות הדברים האיומים שהתרחשו בה. אנחנו לא סדום, אבל לפעמים נראה שההיסטוריה משתעשעת בנו.

זה היה שבוע קשה, נקווה לשבועות טובים יותר.

שבת שלום,

שלכם נחמן

עדיין אין תגובות

יולי 25 2015

השבוע שהיה כך היה: מבט פנימה

מאת: נחמן שי נושאים: סיכום שבועי

חברות וחברים,

בכנסת הנוכחית אני חבר בשתי ועדות, ועדת חוץ וביטחון והועדה לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי. ביום חמישי הצטרפתי לוועדה השניה דווקא, שיצאה לסיור במגזר הבדואי בדרום. בראש הועדה עומדת ח״כ עיידה תומה סלימאן. יש כמובן משמעות מיוחדת לעובדה שהיא בחרה להקדיש את הסיור הראשון של הועדה לנשי המגזר הבדואי בדרום ואני הצטרפתי בשמחה. זה היה סיור מרתק, שהציג מכלול קשה של בעיות; מצוקה, אלימות ועוני, אבל גם נקודות של אור ותקווה. פגשתי בנשים אסרטיבית ומשכילות, העומדות על שלהן ונאבקות למען קידום נשים בחברה הערבית. ישנו שינוי דורי מרשים והצעירות כבר מעורבות יותר ומסמלות כיוון חדש. אולם כל זה אינו פוטר את המדינה מלפתור את סוגית הכפרים הלא מוכרים בדרום בפרט ולהזניק את המיגזר הבדואי בכלל למאה ה-21. אלה דברים שמדינת ישראל חייבת כלפי אזרחיה כולם.

נשות הנגב

בתחילת אותו יום הופעתי בערוץ 2 בעניין טריוויאלי לכאורה אך חשוב ביותר, שירותי הדואר בישראל. כל אחד יודע שהצב, סמל הדואר,  היה לצב. חברת הדואר עוברת משבר עמוק ואת המחיר משלמים הלקוחות, כלומר אנחנו. מאמר מצוין של מורי ורבי, פרופ׳ שלמה אבינרי ניתח את המשבר בראייה היסטורית ובהתייחסות להווה. אבינרי רואה בהדרדרות השירות סוגיה חברתית-כלכלית ואני מוסיף, גם צרכנית.

ביוזמתי קיימה ועדת הכלכלה של הכנסת דיון דחוף בהשתתפות מנכ״ל ובכירי חברת הדואר. לדבריהם, מתחולל עתה שינוי בשירות הדואר ובתוך כמה חודשים נרגיש אותו כבר. הלוואי. אני מאחל להם הצלחה גדולה אולם בינתיים התלונות זורמות מכל הכיוונים. תוך כדי הדיון שאלתי את  עצמי, למה בכלל הדואר צריך להרוויח? מאין ירשנו את הגישה לפיה מה שאינו מרוויח אינו בעל זכות קיום? לי נראה כי דואר הוא שירות בסיסי שכולנו משלמים עליו, באופן ישיר או עקיף, וכל אזרח זכאי להנות ממנו בכל עת ובכל מקום. סיכמנו כי ניפגש עם הצוות הבכיר של חברת הדואר בעוד חצי שנה למעקב. מוזמנים לראות הראיון עימי בנושא בתכנית "העולם הבוקר".

העולם הבוקר

לילה ארוך, ארוך מאוד, עשינו בכנסת בכדי לבחור את נציגיה לועדות המינויים של השופטים, הדיינים והקאדים. לצערי ה״דיל״ שרקם נתניהו עם ישראל ביתנו העניק להם את נציגות האופוזיציה, אני חוזר, נציגות האופוזיציה בועדה. העניין הוא שליברמן ומפלגתו אינם אופוזיציה כלל. הם נתקעו שם בדרכם, במוקדם ובמאוחר, לממשלה. עכשיו הגשים הימין בישראל את החלום הרטוב שלו – רוב בועדה למינוי שופטים. נכון, עד 2017 לא צפוי מינוי של שופטים חדשים, אך המטרה ברורה: להשתלט על בית המשפט העליון ובעיקר בשבתו כבג״ץ, ולעקר אותו מכל סמכות של ממש. אני מקווה שדבר זה לא יתרחש וכי בסופו של דבר שרת המשפטים וחבריה דווקא יחברו לחברים האחרים בועדה, ובהם נציגי ביהמ״ש העליון ולשכת עורכי הדין ויפעלו ברוח ממלכתית. אבל תקוה לחוד ומאבק.  אין ספק כי הפסדנו את הקרב הזה אבל המלחמה על ביהמ״ש העליון עדיין לפנינו.

ברכות בכל זאת לחברתנו ח״כ רויטל סוויד שנבחרה לייצג את האופוזיציה בועדה למינוי דיינים ומילת עידוד לאיילת נחמיאס-ורבין שלצערי הרב לא נבחרה לוועדה למינוי שופטים.

שבת שלום,

נחמן

עדיין אין תגובות

הבא »