'תקשורת'

אוק' 17 2014

השבוע שהיה כך היה: החגיגה נגמרת 12-16.10.14

חברות וחברים,

עיתון הארץ מביא היום תחקיר מקיף על מחדל המנהרות במלחמת עזה. זהו תחקיר מאיר עיניים המוכיח כי צה"ל ידע ולא פעל כהלכה כדי לחסל את האיום הזה בטרם הוביל למלחמה. אני מוכרח להסיר את הכובע בפני הממשלה שהצליחה באמצעות כמה תרגילים פוליטיים ואולי גם בזכות עונת החגים הבלתי פוסקים הללו, להסיר את הלחץ ולהשכיח את המלחמה. זו תהיה טעות חמורה אם מלחמה זו לא תחקר בידי גוף משפטי חיצוני, כפי שהיה במלחמות קודמות. הן מבקר המדינה והן ועדת החוץ והביטחון חוקרים לכאורה את צוק איתן, אולם אין בידיהם הכלים כדי לצאת במסקנות ובלקחים של ממש. עלינו לדעת היטב, ללא כחל וסרק, מה היה וכמובן להבטיח כי שוב לא יהיה.

בינתיים אנחנו כבר משלמים מחיר כבד על הכישלון המדיני שנלווה למבצע הצבאי. ההתכנסות הגדולה ביום ראשון בקהיר לימדה כי העולם מתגייס לעזרת עזה ובכוונתו להזרים מיליארדי דולרים לרצועה. בכך נשלח גם מסר תקיף מאד לישראל לבל תתקוף מחדש ותהרוס את מה שמדינות רבות בעולם בונות עתה. האמריקאים נוהגים לומר כי צריך לשים את הכסף במקום שהלב שלך מונח, ועתה מתברר כי הלב של מדינות אלה הוא בעזה. בנושא דיברתי ביומן הבוקר של קול ישראל (דקה 1:19:49).

התמונה המדינית המצטיירת והולכת היא בין מטרידה לבין מפחידה. תבחרו. לאחר הקרע בין נתניהו ואובמה והיחסים המעורערים בין ישראל לבין האו"ם, באו החלטות של ממשלת שבדיה והפרלמנט הבריטי, כדי להבהיר לישראל כי נוצרת מציאות פוליטית חדשה וכי הלחצים עלייה יגברו וילכו עד שיושג פתרון לסכסוך הישראלי – פלשתיני. רק הבוקר, יום ו' חזר מזכיר המדינה קרי על בקשתו  – דרישתו לחידוש המו"מ בין ישראל לפלשתינים. אין ספק שישראל החמיצה את ההזדמנות שנפלה לידיה בסוף המבצע, להביא לשינוי מדיני באזור, ומשלמת על כל מחיר יקר.

האופק המדיני של ראש הממשלה לא קיים והחלטות הממשלה להפקעת קרקעות ולבנייה רק מאיצות את התהליכים הבינלאומיים נגדנו. כפי שנשאלתי ואמרתי, הדרך היחידה להחזיר את ישראל לתמונה היא ליזום מהלכים מדיניים והראשון שבהם הוא חידוש המו"מ בינינו לבין הפלשתינים. העניין הוא, שוב, שראש הממשלה חושש משותפיו הקואליציוניים וכפי שאמר פעם מזכיר המדינה האמריקני, הנרי קיסינג'ר, "אין לישראל מדיניות חוץ, רק מדיניות פנים…" התראיינתי בנושא בתכנית "מה בוער" בגל"צ (דקה 11:56), בערוץ הכנסת ובתכנית הבוקר של אורלי וגיא (לצפייה הקליקו על התמונה).

ועדת הפנים התכנסה בשבוע שעבר לאחר שבג"צ פסל את חוק המסתננים בפעם השנייה. לתומי חשבתי כי יהיה זה מקום לשר הפנים, גדעון סער, להכות על חטא ולהודות כי בחר במסלול הלא נכון כדי להרחיק מפה את המסתננים. ההפך, סער וחברתו, יו"ר הועדה, ח"כ מירי רגב, השתמשו בהזדמנות הזו כדי להכריז כי בקרוב יופיע חוק חדש, התואם את שני קודמיו. במקביל איימו על בג"צ לערוך שינוי בחוק, כך שימנע ממנו האפשרות לפסול החוקים האלה. את  הציבור הרב שמילא את חדר הועדה, רובו ככולו תושבי דרום תל אביב, הממשלה מטעה. היא אומרת להם שהאשם הוא בבג"צ ואם רק יעשו איזה שינויצ'יק, הדברים יסתדרו. אבל לא כך. הממשלה חייבת למצוא דרך חוקתית ואנושית כדי לשלוח הביתה או למקומות אחרים את הרוב המכריע של מבקשי העבודה שהגיעו לישראל. זו דעתי. מקומם לא פה. אבל לא על חשבון פגיעה עמוקה בערכים הדמוקרטים של מדינת ישראל.

לתושבי דרום תל אביב הממשלה צריכה לומר דבר ברור: אתם עומדים בראש מעניינו. אנחנו הולכים להשקיע, יחד עם עיריית תל אביב מיליונים רבים כדי שלא תהיו כתם בליבה של העיר, אלא מגדל-אור של אור. כך צריך לעשות ולא להסית אותם כנגד אלפי מבקשי העבודה שהתנחלו באזור מגוריהם.

מדינת ישראל עומדת על שני אדנים: על האדן היהודי ועל האדן הדמוקרטי. כדי להגן על האדן היהודי חייבים להבטיח רוב יהודי מוצק וממילא גם להתנתק ממרבית השטחים. את זה הממשלה לא רוצה לעשות. כדי להגן על האדן הדמוקרטי, אסור לנו בשום אופן לפגוע בערכי היסוד של מדינת ישראל, כי בלעדיהם, היא לא תהיה עוד המדינה שלנו. בנושא זה התראיינתי בתכנית ערב חדש (לצפייה הקליקו על התמונה).

לסיום, ביום שני בבוקר יחד עם מאות אחרים השתתפתי במרוץ "רואים רחוק", שיזם נוח בראון, מנכ"ל המרכז הישראלי לכלבי נחייה לעיוורים. יחודו של המרוץ הוא כי חלק מהמשתתפים רצים בצמדים, עיוור ורואה. הניסיון הקצרצר להניח כיסוי על עיניי בעת הריצה לימד אותי על הקושי העצום של העיוור להשתתף בפעילות כזו. אולם עליי לציין כי היתה זו הצדעה נפלאה הן לעיוורים שאינם מוכנים לוותר על התענוג וההנאה שבריצה והן לרואים שחברו אליהם והובילו אותם בעשרת הקילומטרים מבית עובד ובחזרה. אני מלא הערכה לכל המשתתפים ובראשם לנוח הבלתי נלאה. בואו בשנה הבאה והעיקר עזרו למרכז החשוב הזה.

שבת שלום,

נחמן שי

עדיין אין תגובות

אוק' 03 2014

תגובה על נאום ראש הממשלה באו"ם – ספטמבר 2014

ראש הממשלה הצטיין כדרכו בנאום מלוטש, עשוי לקהלי היעד הקבועים באו״ם ובניו יורק. הוא הגן כהלכה על צה״ל, מפקדיו וחייליו, אך הגזים בגדול בתיאור משולש האיומים החדש דאהש = נאצים = איראן.
מעל לכל ברור עתה כי ראש הממשלה אינו רואה בפלשתינאים שותפים להסדר. פלשתינאים – יוק. חזרנו לגולדה. הוא מתכוון לדלג מעל לראשם ולחבור ל״עולם הערבי המתון״. לא היה ולא יהיה.

עדיין אין תגובות

אוק' 03 2014

תגובה על פרסום התקציב לשנת 2015

לכבוד הסתיו הגיש לנו שר האוצר את התקציב החדש. עליו נאמר – נשיאים ורוח וגשם אין, משמעותו הרבה מילים, הרבה הבטחות אבל מעט מאד תוכן.
ישראל של יאיר לפיד מקצצת בשירותים, מגדילה את הגרעון ומבטיחה לדורות הבאים חוב לאומי גדול שעמו יתקשו להתמודד.
הוא כבר יודע איפה הכסף??

עדיין אין תגובות

אוק' 03 2014

תגובה על פרסום התקציב לשנת 2015

לכבוד הסתיו הגיש לנו שר האוצר את התקציב החדש. עליו נאמר – נשיאים ורוח וגשם אין, משמעותו הרבה מילים, הרבה הבטחות אבל מעט מאד תוכן.
ישראל של יאיר לפיד מקצצת בשירותים, מגדילה את הגרעון ומבטיחה לדורות הבאים חוב לאומי גדול שעמו יתקשו להתמודד.
הוא כבר יודע איפה הכסף??

עדיין אין תגובות

הבא »